plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
ActInSpace je mezinárodní inovační soutěž typu hackathonu organizovaná pod hlavičkou Francouzské národní vesmírné agentury (CNES) a Evropské kosmické agentury (ESA). Jde o jedinou soutěž na světě, která umožňuje pracovat s patenty CNES a ESA. ActInSpace bude souběžně probíhat ve více než 70 městech, v 35 zemích a na 5 kontinentech. Soutěž bude mít minimálně dvě kola: nejprve národní, které se uskuteční ve dnech 25. až 26. 5. 2018, a vítězové národních kol se pak společně utkají v kole mezinárodním. To proběhne 27. června v Toulouse v rámci Toulouse Space Show.
Národní kolo v ČR se bude konat v Kruhové hale na České zemědělské univerzitě v Praze. Hlavním organizátorem národního ActInSpace je CzechInvest (ESA BIC Prague) ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (konkrétně s Katedrou informačních technologií a s Centrem precizního zemědělství). Akce je součástí série space eventů v rámci Czech Space Year. Jedná se o hackathon, jehož hlavním cílem bude během 24 hodin najít inovativní využití kosmických technologií dle předem stanovených výzev a podpořit tak podnikání v kosmickém sektoru.
Na stránkách actinspace.org lze již nyní najít 72 výzev zaměřených na použití vesmírných technologií v různých oblastech. Výzvy je možné rozdělit na několik skupin: na ty s vyšším byznysovým potenciálem; na ty s nižším byznysovým potenciálem a dále na ty, které spadají pod patenty CNES a na ty, jež se řadí k patentům ESA. Tematické zaměření je různorodé: od dronů, pozorování Země, navigace, přes BigData, IOT až po ekologii, robotiku, umělou inteligenci či konkrétnější témata jako ISS, Mars, Měsíc atd.
Vítěz národního kola bude mít jedinečnou šanci prezentovat své výsledky v mezinárodním kole v Toulouse před špičkovými mezinárodně uznávanými technickými i byznysovými odborníky v oboru kosmických technologií, přičemž veškeré náklady na tuto účast mu budou organizátorem proplaceny.
Partnery soutěže jsou např. Air Zero G, CLS, GSA, EBAN, Airbus, Invivo, Qwant, FabSpace, Copernicus Masters, Invest In Toulouse and Toulouse Business School a další.
A jaké další ceny čekají na vítěze mezinárodního kola?
Veškeré informace k soutěži ActInSpace jsou zveřejněny na webu actinspace.org, kde v záložce ActInSpace in Czechia budou postupně zveřejňovány informace k národnímu kolu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: