Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Čas dovolených pro většinu lidí skončil a tak pokračujeme ve vydávání časopisu Abíčko. Další číslo najdete na adrese http://abclinuxu.cz/clanky/ViewRelation?relationId=4731. Abíčko včetně archivu najdete také jako přílohu CD-ROMu říjnového čísla PC-Worldu. Novinkou je čistě textová verze pro zrakově postižené.
Asi největší změnou je podpora dynamického výběru šablon. Pod tímto honosným názvem se skrývá možnost vytvářet varianty webu pro různé prohlížeče a zařízení. První variantou se stala verze pro textový prohlížeč Lynx. Tato varianta by určitě šla použít i pro různé handheldy, takže pokud máte o ni zájem, napište mi. Zároveň jsem vytvořil i sidebar pro Mozillu, který vám přehledně zobrazí jednotlivé služby AbcLinuxu.cz.
Dalším drobným zlepšením je podpora smajlíků. Pokud je detekován některý
ze čtyř podporovaných forem, je nahrazen obrázkem, viz příklad .
A na závěr jsem začal ukládat do cache většinu dat, která jsou zobrazována
v šabloně a na titulní stránce. Následkem této změny by měla vzrůst rychlost
našich služeb.
Na tyto změny jsem získal čas odložením nástupu do dalšího zaměstnaní o měsíc.
Příští dva týdny budu na (zasloužené) dovolené, pak budu pracovat jen na
částečný úvazek. Tím bych měl získat pravidelný čas pro AbcLinuxu. Máte se
na co těšit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: