Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Asi se vám již stalo, že jste se snažili otevřít naše stránky a ono to nešlo. Naposledy včera, ale Apríl to nebyl. Mrzí nás to a budeme se snažit takovým výpadkům vyhnout.
Pokud vás to zajímá, je několik důvodů, proč k nim dochází. První z nich byl problém s DNS. Náš poskytovatel v prosinci předřadil před abíčko firewall, na němž zakázal příliš mnoho portů. Bohužel včetně DNS, takže se náš sekundární DNS server u firmy Netron nemohl synchronizovat. Spousta návštěvníků se pak k nám nemohla vůbec připojit...
Dalším problémem je úvodní stránka, která je tvořena jednořádkovým jsp souborem. Ten obsahuje přesměrování na skutečnou hlavní stránku /Index. Už dvakrát se stalo, že někdo smazal webovému serveru jeho pracovní soubory, takže pokud nemáte v záložce (bookmarku) /Index za adresou serveru, obdrželi jste jen chybové hlášení. Přestože server běžel dále. Poprvé to byla chyba administrátora, podruhé se dušoval, že on to nebyl.
Konečně poslední a největší chybou je pád webového serveru při vyčerpání rezervované paměti. Neustále zvyšuji tento limit, ale pokaždé se vyčerpá. Tady se jedná o moji chybu v designu AbcLinuxu. Pro maximální rychlost jsem vytvořil cache dat. Na jedné straně umožňuje bleskurychlou odezvu u již zpracovaných stránek, jenže na druhé straně s sebou nese riziko vyčerpání paměti.
Nejedná se o klasickou LRU cache, ale její zjednodušenou obdobu. Cache nemá žádný limit velikosti, ale průběžně se promazávají údaje, jejichž platnost již vypršela. A pokud v daném časovém rámci otevřete dostatek různých stránek, může se stát, že se vyčerpá volná paměť...
Tyto problémy nás velice mrzí a budeme se snažit je vyřešit. Zachovejte nám prosím přízeň.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: