plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Richard Jan Voigts
Na čem a jak od IBM lze cloudové řešení postavit?
IBM nabízí dvě možnosti.
Buď si zákazník cloudové řešení postaví na infrastruktuře jako služba (IaaS), což znamená nabídku virtuálních serverů v cloudu pro stavbu vlastního řešení, které už má vyvinuté.
Pokud uvažujete, že budete vyvíjet nové řešení, můžete použít platformu jako službu (PaaS), a tou je IBM Bluemix. V Bluemixu jsou služby – microservices, které vaše aplikace používá. Výsledkem je zrychlení vývoje a poskytování takových služeb, které byste jinak pracně vyvíjeli vlastními silami.
Pro koho je platforma určena?
PaaS Bluemix je primárně určena pro firmy, které chtějí svoji aplikaci v cloudu vyvinout a provozovat. Dále pro firmy, které chtějí jednak totéž, ale buď nemají vlastní vývojové prostředí, nebo nevlastní nástroje pro podporu metodologii vývoje.
Jde o hlavní důvody, proč by se měla firma obrátit právě na IBM?
Ano, u nás nedostáváte jen PaaS Bluemix jako službu, ale i nástroj pro podporu metodologie Scrum a kompletní nástroj na DevOps.
Mohl byste přiblížit, co pro metodologii Scrum poskytujete?
IBM má pro Scrum nástroj Rational Jazz, které jsme dali do cloudu a propojili s Bluemixem, takže je zdarma všem uživatelům Bluemixu.
Metodologie sama o sobě nic nevyvine. Jak se uživatel Bluemixu dostane k té nejnižší úrovni k vývojovým nástrojům?
I pro ně máme možnosti, dokonce tři.
Za prvé, Rational má i v cloudu vlastní integrované vývojové prostředí.
Za druhé, pokud uživatel preferuje open-source vývojové prostředí Eclipse, máme pro něj plug-in, který jej do Bluemixu přímo propojí.
Konečně za třetí, pokud uživatel preferuje vlastní vývojové prostředí, může použít CLI pro cloud foundry, kterým aplikaci do Bluemixu dostanete.
Na čem mi pak aplikace vyvinutá v Bluemixu poběží? Jaké další služby IBM nabízí?
IBM podporuje všechny hlavní vývojové trendy. V Bluemixu máme tzv. microservices pro mobilní aplikace, internet věcí, pro datové analýzy, prediktivní analytiku, in-memory analytiku, big data, podporu v umělé inteligenci IBM Watson apod. Služeb, které může vývojář použít, je více než stovka.
Jak se může zákazník k takovému cloudovému řešení od IBM dostat?
Základním principem je pay-as-you go. Po prvním přihlášení máte 30 dní na vyzkoušení a neplatíte nic. Pokud se rozhodnete Bluemix i nadále používat, musíte vložit svoji kreditní kartu. Vyberete z katalogu službu, připojíte ke své aplikaci a platíte za služby, které používáte. Pokud se zákazník zaváže k nějakému odběru cloudových služeb minimálně na šest měsíců, dostává výraznou slevu, kterou může uskutečnit přes naše partnery a distributory Avnet a DNS, případně přímo u IBM.
Velikost slevy se odvíjí od počtu. měsíců ke kterým se zavážete služby odbírat a na objemu odebíraných služeb.
To znamená, že partner, který chce něco vyvinout, objedná v tzv. řízené distribuci u Avnetu nebo DNS a může svému zákazníkovi dohodnout lepší cenu základní služby IBM?
Pokud chce vývojář něco vyvinout, může zaplatit přímo u IBM pomocí platební karty.
Pokud má aplikaci již vyvinutou, ví, že má pro ni dostatek zákazníků, a chtěl by nikoliv nevýznamnou úlevu v platbách, měl by kontaktovat distributora nebo přímo IBM, kde tuto slevu dostane na měsíční bázi. Pro partnery a vývojáře je lepší obrátit se na distributora, protože zná jeho problémy i naše procesy, umějí se o něj lépe postarat. Mají k němu blíž než lidé z IBM, kteří mají zajetý postup nepřímé komunikace přes distributory Avnet a DNS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: