Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
No zrovna ten modul pro LDAP je psaný člověkem mimo vývoj PowerDNS. Respektive byl, protože už ho udržovat přestal a nikde se o něj nestará a nefungují v něm nové věci, jako DNSSEC.
Po svych velmi "milych" zkusenostech s rozjeblym mysql
+1
Aktuálně tu mám server s více než stovkou rozbitých DB. Serveru se nikdy nic nešťastného nestalo, fs je v pořádku. MySQL se rozjebalo prostě za provozu.
Není to můj server a nemám od zákazníka právo zveřejňovat cokoliv.
Ale píše to klasickou chybu:
/usr/libexec/mysqld: Table './db/table' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
Samozřejmně opravit nejde, nejde ani zjistit jakékoliv informace o dané tabulce.
Mám podezření na to, že to vzniklo tím, když začal řádit OOMK, ale nechce se mi věřit, že by db bylo možno nakopnout obyč. killem. Pokud ano, tak je to jen další do řady důvodů, proč mi mysql už několik let nesmí přes práh.
V jednodušších případech stačí vhodně seřadit dotazy a počítat s tím, že někde může něco chybět.Schválně jak se na tenhle přístup bude dívat berňák, když takhle budeš dělat účetnictví
Transakce jsou přeceňované.Spíš bych řekl, že hrubě podceňované.
djbdns
ale tohle neřeší. Tam je prostě sada autoritativních serverů, a jakým způsobem se mezi nimi replikují data, to není starost djbdns
. Mně osobně se tohle řešení líbí víc, protože pro replikaci dat máme specializované protokoly (rsync pro textové soubory, replikace SQL databází), a není potřeba to znovu řešit v DNS serveru.
Mně osobně se tohle řešení líbí víc, protože pro replikaci dat máme specializované protokoly (rsync pro textové soubory, replikace SQL databází), a není potřeba to znovu řešit v DNS serveru.Do kamene tesat. DJB to popisuje na svém webu, http://cr.yp.to/djbdns/tcp.html, What are zone transfers? Poslední věta - "By combining all these tools, you can finally approach the functionality of a trivial rsync script. Wow." - by byla k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.
Takže pro každou slave zónu, kterou budu chtít hostit na svém serveru mám nastavit rsync daemona? Nebo ssh uživatele?Jasně, asi by to šlo. Ale mnohem přičetnější bude dělat rsync celého adresáře, ve kterém jsou zónové soubory uloženy. Nebo u zmíněného djbdns přenesete jenom jeden soubor, ve kterém jsou všechny zóny.
Nebo snad replikaci mysql?Na replikaci databáze je špatné co? Přenáší to (jenom) změny, děje se tak téměř v reálném čase, nevýhody nevidím.
To moc pěkně škáluje... zvlášť, když překročíte hranice jednoho zdroje dat (tj. ve chvíli, kdy máte nějaké zákazníky).Jo, škáluje to docela pěkně, děkuju za optání. A vážně - jak souvisí počet zákazníků a zdrojů dat s tím, jak se do nameserveru ta data krmí?
Jo, a doporučuji nahlédnout do RFC1034, než budete příště tak autoritativně tvrdit, že primary-secondary (neboli master-slave) není součást protokolu.Doporučuji pořádně číst. Příspěvek nad Vámi neříká nic o tom, že primary-secondary není součást protokolu. To akorát vy jste si tady udělal logickou spojku primary-secondary <=> master-slave servery. Jenže tahle spojka je - hádám - založená na nějakém předpokladu, který máte naučený z Bindu. Když budu mít 2 master servery a nakrmím je stejnými - důraz na slovo stejnými - daty, tak je výsledek nerozpoznatelný* od stavu, kdy budu dělat zónové přenosy pomocí [AI]XFR. * rozhodně pro účely této diskuze.
* rozhodně pro účely této diskuze.
[AI]XFR má v DNS světě své místoJo, to je pravda, vynalézání šišatého kola bohužel lidem prochází poměrně často.
Možná by pomohlo[*], kdybyste si to RFC1034 otevřel a trochu se do něj začetl, než mi začnete podsouvat Vaše myšlenky a domněnky.Možná by pomohlo, kdybyste mluvil konkrétně.
Tiskni
Sdílej: