Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No zrovna ten modul pro LDAP je psaný člověkem mimo vývoj PowerDNS. Respektive byl, protože už ho udržovat přestal a nikde se o něj nestará a nefungují v něm nové věci, jako DNSSEC.
Po svych velmi "milych" zkusenostech s rozjeblym mysql
+1
Aktuálně tu mám server s více než stovkou rozbitých DB. Serveru se nikdy nic nešťastného nestalo, fs je v pořádku. MySQL se rozjebalo prostě za provozu.
Není to můj server a nemám od zákazníka právo zveřejňovat cokoliv.
Ale píše to klasickou chybu:
/usr/libexec/mysqld: Table './db/table' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed
Samozřejmně opravit nejde, nejde ani zjistit jakékoliv informace o dané tabulce.
Mám podezření na to, že to vzniklo tím, když začal řádit OOMK, ale nechce se mi věřit, že by db bylo možno nakopnout obyč. killem. Pokud ano, tak je to jen další do řady důvodů, proč mi mysql už několik let nesmí přes práh.
V jednodušších případech stačí vhodně seřadit dotazy a počítat s tím, že někde může něco chybět.Schválně jak se na tenhle přístup bude dívat berňák, když takhle budeš dělat účetnictví
Transakce jsou přeceňované.Spíš bych řekl, že hrubě podceňované.
djbdns
ale tohle neřeší. Tam je prostě sada autoritativních serverů, a jakým způsobem se mezi nimi replikují data, to není starost djbdns
. Mně osobně se tohle řešení líbí víc, protože pro replikaci dat máme specializované protokoly (rsync pro textové soubory, replikace SQL databází), a není potřeba to znovu řešit v DNS serveru.
Mně osobně se tohle řešení líbí víc, protože pro replikaci dat máme specializované protokoly (rsync pro textové soubory, replikace SQL databází), a není potřeba to znovu řešit v DNS serveru.Do kamene tesat. DJB to popisuje na svém webu, http://cr.yp.to/djbdns/tcp.html, What are zone transfers? Poslední věta - "By combining all these tools, you can finally approach the functionality of a trivial rsync script. Wow." - by byla k smíchu, kdyby to nebylo k pláči.
Takže pro každou slave zónu, kterou budu chtít hostit na svém serveru mám nastavit rsync daemona? Nebo ssh uživatele?Jasně, asi by to šlo. Ale mnohem přičetnější bude dělat rsync celého adresáře, ve kterém jsou zónové soubory uloženy. Nebo u zmíněného djbdns přenesete jenom jeden soubor, ve kterém jsou všechny zóny.
Nebo snad replikaci mysql?Na replikaci databáze je špatné co? Přenáší to (jenom) změny, děje se tak téměř v reálném čase, nevýhody nevidím.
To moc pěkně škáluje... zvlášť, když překročíte hranice jednoho zdroje dat (tj. ve chvíli, kdy máte nějaké zákazníky).Jo, škáluje to docela pěkně, děkuju za optání. A vážně - jak souvisí počet zákazníků a zdrojů dat s tím, jak se do nameserveru ta data krmí?
Jo, a doporučuji nahlédnout do RFC1034, než budete příště tak autoritativně tvrdit, že primary-secondary (neboli master-slave) není součást protokolu.Doporučuji pořádně číst. Příspěvek nad Vámi neříká nic o tom, že primary-secondary není součást protokolu. To akorát vy jste si tady udělal logickou spojku primary-secondary <=> master-slave servery. Jenže tahle spojka je - hádám - založená na nějakém předpokladu, který máte naučený z Bindu. Když budu mít 2 master servery a nakrmím je stejnými - důraz na slovo stejnými - daty, tak je výsledek nerozpoznatelný* od stavu, kdy budu dělat zónové přenosy pomocí [AI]XFR. * rozhodně pro účely této diskuze.
* rozhodně pro účely této diskuze.
[AI]XFR má v DNS světě své místoJo, to je pravda, vynalézání šišatého kola bohužel lidem prochází poměrně často.
Možná by pomohlo[*], kdybyste si to RFC1034 otevřel a trochu se do něj začetl, než mi začnete podsouvat Vaše myšlenky a domněnky.Možná by pomohlo, kdybyste mluvil konkrétně.
Tiskni
Sdílej: