V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Redakce jakoby předvídala nové verze XFree 4.4, KDE 3.2 a GNOME 2.6 a po úvodním zamyšlení nad kauzou XFree předkládá článek o novinkách v KDE 3.2. Hlavní recenze distribuce se tentokrát týká Mandrake 9.2 Power Packu, následována krátkou recenzí SUSE Linux Desktopu 1.0.
Poradna je novou rubrikou, ve které se snažíme s týmem portálu AbcLinux odpovídat na zajímavé dotazy týkající se Linuxu. Marcelo Tosatti je na dvou stranách zpovídán o tom, jak se mu spravuje větev jádra 2.4. V rubrice Software jsme se podívali zblízka na poštovního klienta Evolution a na programy typu Total Commander.
V čísle najdete malý duel live distribucí AbcLinux 2003 a Slax 4.0. Rubrika Server je celá věnována rozsáhlému článku o relačním databázovém serveru Firebird 1.5, který pro Linux+ exkluzivně napsal Pavel Císař, autor knihy Interbase/Firebird. Srovnávacím testem prošli alternativní správci oken.
Nechybí rubrika Praxe, kde si mohou čtenáři přečíst kromě jiného také článek o Kylixu 3. Pokračují seriály o systémovém programování a GNU nástrojích. Rubrika Hardware je především o modemu WELL ASU-8000 USB a na úplný konec jsme si schovali recenzi hry America?s Army, která je na CD.
Byli vylosováni další výherci velké soutěže o zajímavé ceny. Samozřejmě nechybí dvě CD, první je plné her, na druhém je live mini-distribuce Slax 4.0.1 (s novými KDE 3.2), dále pak spoustu programů, zdrojové kódy XFree 4.4 a také RPM balíčky se systémem KDE 3.2 pro distribuci Red Hat/Fedora.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: