Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
SELECT autor.jmeno FROM autor NATURAL JOIN kniha
GROUP BY autor.id
HAVING COUNT(kniha.jazyk) > 2
SELECT * FROM autor NATURAL JOIN kniha WHERE 1800 < autor.rok_narozeni < 1900
{"type": "book", "name": "Ílion (dvojjazyčné vydání)", "author": "Dan Simmons", "langs": ["čeština", "angličtina"]}
), tak je to jednoduché:
// map function(doc) { if (doc.type == "book") { emit(length(doc.langs), doc.author); } }Pro knihy ve dvou a více jazycích se pak zeptáte nějak takhle:
http://localhost:5984/pokus/_design/books/_view/author_by_langs_count?startkey=2
. To samozřejmě dostanete každého autora tolikrát, kolik takových knih má. Dalo by se to doplnit nějakou redukcí, ale na tu si z hlavy netroufám http://localhost:5984/pokus/_all_docs
dostanete autory (vizte http://wiki.apache.org/couchdb/HTTP_Bulk_Document_API).
To slovo join jsem asi neměl používat ani v uvozovkách, skutečně to není joinování ani unionování a přemýšlet nad dokumentovou databází v pojmech ze světa SQL nemůže vést k ničemu dobrému. Pokud potřebujete takovéhle dotazy často (a z nějakého jiného důvodu opravdu chcete používat dokumentovou databázi), pak je obvyklé si potřebné hodnoty předpočítávat.
struct word { char* name; /*void* data;*/ } words []={ {"abracadabra"}, {"hotenpotem"}, {"brekeke"}, {"tamten"} }; char *substrings[]={ "bra", "bre", "ten", "tam" }; for(char** fac=substrings; fac<substrings+sizeof(substrings)/sizeof(*substrings);fac++) { int cnt=0; for(word* w=words; w<words+sizeof(words)/sizeof(*words);w++) if(strstr(w->name, *fac)) cnt++; printf("%s %d", *fac, cnt); }
Tiskni
Sdílej: