Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
SELECT autor.jmeno FROM autor NATURAL JOIN kniha
GROUP BY autor.id
HAVING COUNT(kniha.jazyk) > 2
SELECT * FROM autor NATURAL JOIN kniha WHERE 1800 < autor.rok_narozeni < 1900
{"type": "book", "name": "Ílion (dvojjazyčné vydání)", "author": "Dan Simmons", "langs": ["čeština", "angličtina"]}
), tak je to jednoduché:
// map function(doc) { if (doc.type == "book") { emit(length(doc.langs), doc.author); } }Pro knihy ve dvou a více jazycích se pak zeptáte nějak takhle:
http://localhost:5984/pokus/_design/books/_view/author_by_langs_count?startkey=2
. To samozřejmě dostanete každého autora tolikrát, kolik takových knih má. Dalo by se to doplnit nějakou redukcí, ale na tu si z hlavy netroufám http://localhost:5984/pokus/_all_docs
dostanete autory (vizte http://wiki.apache.org/couchdb/HTTP_Bulk_Document_API).
To slovo join jsem asi neměl používat ani v uvozovkách, skutečně to není joinování ani unionování a přemýšlet nad dokumentovou databází v pojmech ze světa SQL nemůže vést k ničemu dobrému. Pokud potřebujete takovéhle dotazy často (a z nějakého jiného důvodu opravdu chcete používat dokumentovou databázi), pak je obvyklé si potřebné hodnoty předpočítávat.
struct word { char* name; /*void* data;*/ } words []={ {"abracadabra"}, {"hotenpotem"}, {"brekeke"}, {"tamten"} }; char *substrings[]={ "bra", "bre", "ten", "tam" }; for(char** fac=substrings; fac<substrings+sizeof(substrings)/sizeof(*substrings);fac++) { int cnt=0; for(word* w=words; w<words+sizeof(words)/sizeof(*words);w++) if(strstr(w->name, *fac)) cnt++; printf("%s %d", *fac, cnt); }
Tiskni
Sdílej: