Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 08:40
Arora je jedním z mnoha lehkotonážních prohlížečů používajících jádro WebKit. Z šedého průměru ale vybočuje tím, že stojí nad knihovnou Qt4 a především již ve výchozí instalaci umožňuje blokování reklamních bannerů. Ke všemu už je docela stabilní…
Webový prohlížeč Arora původně vznikl jako demonstrace komponenty QtWebKit z knihovny Qt. Dnes se již ale vyvíjí samostatně, mimo Qt. K dispozici je na všech platformách, na něž je portováno Qt, především tedy na GNU/Linuxu, MS Windows, Mac OS X, FreeBSD nebo třeba Haiku. Při psaní tohoto článku jsem vycházel z verze 0.10.1, přítomné v repozitářích Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Právě Arora 0.10 přinesla mnoho nového.
Jednoznačně nejvýznamnější novinkou je AdBlock, tedy blokování reklam na webu. Snad žádný jiný (současný) webový prohlížeč takovou již přednastavenou funkcí nedisponuje ve výchozím stavu. U Opery či Konqueroru je možné nastavit si blokování ručně, u Firefoxu či Chromia je nutná instalace doplňku – vzhledem k vazbě na Google je to i pochopitelné. V Aroře si tedy můžete jednak nastavit filtrování reklam ručně a jednak můžete využít již předchystaného seznamu pravidel (EasyList). Na českých webech jsem si úbytku reklam nějak nevšiml, ale na těch (převážně „pofidérnějších“) zahraničních už bylo blokování místy příjemně znát. Samozřejmostí je možnost nastavit si blokování vyskakovacích oken.
Krom toho mě ještě velmi příjemně překvapila možnost zapnout si (v Předvolby: Soukromí) funkci ClickToFlash, díky níž se objekty využívající Macromedia Flash nenačítají, místo nich se zobrazují rámečky s tlačítkem, na něž stačí kliknout a požadovaný applet se načte a zobrazí. Příjemný způsob, jak si nenásilně odepřít přísun těch nejkřiklavějších, na hardware nejnáročnějších reklam a přitom se neodříznout od videí na YouTube apod. V nastavovacím dialogu si lze také vypnout zobrazování obrázků, což ocení především lidé připojení pomalu a s nepříjemným FUP, tedy mobilně. Bohužel jsem ale v tomto kontextu postrádal možnost povolit si zobrazování pouze obrázků již stažených do mezipaměti.
Další velmi významnou funkcí je tzv. Web Inspector. Jedná se o dialog zobrazující detailní informace (v podobě grafů) o načtené stránce, tedy co se stahovalo, jak dlouho se to stahovalo, které všechny soubory jsou z toho současného odkazovány a tak dále. Nechybí ani detailní strom elementů na stránce, přičemž v bočním panelu jsou vždy uvedeny vlastnosti prvku, s prvkem související CSS vlastnosti a třeba i schematické znázornění velikosti objektu v rámci stránky (v pixelech). V této souvislosti musím zkritizovat prohlížeč zdrojového kódu stránky trošku podobný tomu ve Firefoxu. Je to osekané okno (nemaximalizovatelné), jediné, co umožňuje, je vyhledávání v textu. Krom toho tedy ještě zvýrazňuje syntaxi a to je tak všechno. Dokonce má potíže s (českou) diakritikou. Mnohem více bych ocenil otevření stránky v externím textovém editoru.
Ono vůbec docela mnoho funkcí připomíná Firefox, zvláště jeho předchozí verzí zavání dialog pro rychlé smazání soukromých dat (historie, mezipaměti, …). S tím vzdáleně souvisí to, že Arora si již (v dřívějších verzích tomu tak nebylo) pamatuje hesla a umí je i předvyplňovat do formulářů. A pokud udělám další skok týkající se bezpečnosti… Arora nabízí i populární „pornomód“ (Soukromé prohlížení), tedy režim, v němž se žádná soukromá data neukládají.
Pokud jste obeznámeni s Firefoxem, nebude pro vás ani správce stahování ničím neobvyklým. Oproti tomu z rozšířenějšího prohlížeče má jen trošku jiný vzhled – funkčnost je stejná. Takže vyčistitelný seznam stahovaných souborů, možnost jednotlivá stahování pozastavovat a znovu spouštět…
Samozřejmost jsou další, dosud nezmíněné, funkce. Tedy konkrétně podpora karet (panelů) pro prohlížení více webových stránek v jednom okně; vyhledávací políčko vedle adresního řádku (přičemž si lze přidávat další vyhledávače k použití, a to ze souborů OpenSearch); možnost zvětšovat či zmenšovat obsah stránky včetně obrázků, nebo bez nich; nebo záložky s jednoduchým správcem umožňujícím organizaci do složek. Právě u záložek se pozastavím. Do Arory si je lze importovat, a to ze souborů HTML (Firefox) a XBEL (Konqueror), druhý zmíněný formát se používá i k exportu záložek. Nutnost provádět import ze souborů sice nikterak zvláště nepřekáží (možná je to dokonce praktické), nicméně je to trošku nepohodlné – nejeden uživatel by jistě ocenil nabídnutí importu z již nainstalovaných prohlížečů v rámci jednoduchého dialogu.
Z hlediska českého uživatele jistě hraje nezanedbatelnou roli lokalizace. Inu, český překlad v Aroře obsažen je, ovšem k dokonalosti mu chybí mnoho. Není zcela kompletní, což by se dalo překousnout, avšak místy působí i vcelku amatérsky, čímž myslím především tykání uživateli, ignorování uživatelek nebo ignorování konvencí v oblasti termínů užívaných v českých lokalizacích. V některé z příštích verzí by se to mělo zlepšit, pracuji na tom.
Další v podstatě drobnost, která znesnadňuje používání Arory, je (aspoň pro mě) chování třetího tlačítka myši v rámci stránky. Není totiž žádné. Očekával bych jeho užití buď ke vkládání textu ze schránky nebo k aktivaci automatického posouvání (stránka se posouvá podle pohybu myši po obrazovce). Také klávesové zkratky jsou v do češtiny přeloženém programu poněkud obskurní. Ctrl
+ ,
pro Nastavení, Ctrl
+ {
, resp. Ctrl
+ }
pro přepínání karet atd. hovoří snad za vše.
Když už jsem u té kritiky… z jiných prohlížečů známé vyhledávání v historii prostřednictvím psaní v adresním řádku není implementováno, resp. vyhledává se pouze v navštívených adresách (URL). Také návyk psát fráze k vyhledání do adresního řádku je v případě Arory nevítaný – po stisknutí Enteru se nestane nic, stránka se nevyhledá ve vyhledávači (je nutno použít vyhledávací políčko), dokonce při pouhém jednom slovu ani neproběhne pokus doplnit k němu .com
/.org
/… a přejít na tu stránku.
Nyní pro změnu něco příjemnějšího: S rychlostí (a kvalitou) vykreslování jsem nadmíru spokojen. Podporou webových technologií… je to prostě WebKit. S rychlostí je to složitější, hodnocení je v zásadě subjektivní. Často jsem připojen přes GPRS, a tak taktiku při vykreslování stránek velice vnímám. Zatímco Firefox prakticky okamžitě po přechodu na stránku začne vykreslovat, a tak se obsah často mění (doplňuje), Arora se moment tváří, jakoby si ničeho nevšimla, pak ale načte velký kus stránky, případně stránku celou. Přitom se ve stavové liště zobrazuje informace o průběhu stahování stránky jednak v procentech a jednak v již stáhnutých kilobajtech. Současně adresní řádek obarvuje „modrá vlna“, čímž graficky znázorňuje probíhající načítání.
Rychlost interpretace JavaScriptu jsem zkoušel změřit benchmarkem SunSpider, výsledkem byl čas zhruba 2200 ms, který se ukázal jako srovnatelný s Firefoxem 3.5 (~2300 ms), přičemž se ovšem výrazně lišily výsledky z různých oblastí. V souvislosti s tímto musím ještě zmínit debugger a profiler dostupný ve Web Inspectoru, nicméně tyto nástroje běžně nepoužívám, tudíž je raději ani nebudu hodnotit.
Výsledky benchmarku SunSpider – vlevo Arora, vpravo Firefox
Co se stability týče, když jsem testoval dřívější verze, Arora padala docela hojně. Nyní je to výrazně lepší, funkci „Obnovit poslední relaci“ jsem využil jen zřídka. Obecně jsem měl potíže při zavírání otevřených webových stránek prostředním tlačítkem myši, někdy se toho zavřelo trošku více, konkrétně všechno.
Ohledně paměťové náročnosti, Arora si na mém systému vzala kolem 30 MB (toto číslo samozřejmě roste s dalšími otevřenými stránkami), což bych pochválil. Epiphany si totiž, pro srovnání, uzmulo o 12 MB více a Firefox o více než 15 MB větší kus paměti. Rychlost startu si příliš hodnotit netroufám, jde totiž o jedinou aplikaci používající Qt v mém systému, a tak se toho při startu musí načíst o mnoho více. Přesto je těch pár sekund lepších než start Firefoxu.
Co napsat na závěr? Arora si jistě pozornost zaslouží. V současné verzi je sice stále místy nestabilní a tak trošku „neuhlazená“, nicméně na druhou stranu disponuje nejednou velmi pěknou vychytávkou a především se docela rychle vyvíjí. Dosud v nabídce webových prohlížečů chyběl prohlížeč, který by nebyl přehlcen funkcemi, používal knihovnu Qt, ale neměl vazby na KDE. Tato mezera může být velmi hbitě zaplněna, a proto Aroře dejte aspoň šanci, třeba i pomozte s vývojem a snad tu brzy budeme mít další skvělý prohlížeč!
Tys tady chyběl!
Lezu kamkoliv a zaseklý nebo spadlý prohlížeč nemám. Chybu tedy hledej jinde než ve Firefoxu.
To, že se nezasekává tobě ještě neznamená, že to platí u mně. Tady jsou pro změnu záseky Firefoxu na denním pořádku.
Kromě toho Firefox bez doplňků má více funcionality než Arora.
A tady lžeš pro změnu ty. Aspoň z mého pohledu, ovšem hádat se s tebou nehodlám -- že jsem krom jiného retardovaný už od tebe dávno vím.
Nebudu reagovat na všechno, ale...
...absence ochrany před malwarem a phishingem...
Já jsem nikdy žádný nepotkal. Počkat, cože je tohle za web?
...systém aktualizací.
Od toho je balíčkovací systém, aplikaci do toho nic není.
Z hlediska soukromí třeba výběr období pro smazání soukromých dat.
K čemu je to dobré?
...
To, že si myslíš, žes nikdy žádný nepotkal neznamená, že to nejsou vážná rizika současného webu a že se s nima nepotkáš. Já se s nima potkávám a mockrát to již bylo užitečné.
Arora není jen pro linux. Zkoušel jsem jí na nejrozšířenějším operačním systému a není schopná se sama aktualizovat a přispívat tak ke své bezpečnosti.
Nevím, proč má mít webový prohlížeč funkcionalitu operačního systému. Neměl by tedy umět i vařit kafe? A pokud sis nevšiml, jsme na abclinuxu.cz, není-liž pravda?
Třeba k tomu, když hledáš dárek k Vánocům, narozeninám atd. nebo chystáš jiné překvapení a zapomeneš zapnout anonymní režim prohlížení, tak nemusíš mazat vše nebo po jednotlivých položkách ale třeba jen příslušný den, týden atd.
No to je opravdu problém vlézt do panelu historie, seřadit si položky podle data nebo podle serverů a smazat jen to, co chci...
Pokud sis nevšiml, phishing se týká i linuxu.
Až na to, že lidé zde se budou asi chovat třeba opatrněji, není-liž pravda?
Jestli je něco problém nebo ne je v diskusi o větší funkcionalitě jednoho produktu oproti druhému irelevantní a i z tohoto pohledu je tato možnost bezesporu užitečná. Sám jsem ji už několikrát využil.
Jestliže je funkcionalita irelevantní (něco, co má řešit OS, jako již dost zmíněných věcí), je diskuze o její užitečnosti také irelevantní.
Já se s nima potkávám a mockrát to již bylo užitečné.
Ty při své inteligenci nedokážeš vyhodnotit, zda to pro tebe představuje ryziko a věříš systému, který alespoň tedy u mě vykazoval několik desítek procent failpositives a ještě víc failnegatives? Nutno přiznat napříč všemi prohlížeči. Chudák uživatel, který na toto spoléhá.
"K čemu je to dobré?" Třeba k tomu, když hledáš dárek k Vánocům, narozeninám atd. nebo chystáš jiné překvapení a zapomeneš zapnout anonymní režim prohlížení, tak nemusíš mazat vše nebo po jednotlivých položkách ale třeba jen příslušný den, týden atd.
Operační systémy na tohle mají již několik desetiletí takovou funkcionalitu. Říká se tomu více uživatelské prostředí a práva k souborům. Jinými slovy, uživatel se nemusí bát, že se mu bude v historii kdokoliv hrabat, protože se tam dotyčný prostě nedostane.
Ty při své inteligenci nedokážeš vyhodnotit, zda to pro tebe představuje ryziko...
A ryzoto? ^_^
Ne, tohle je o něčem jiném.
Ale že ty chyby vůbec děláš...
A pochopitelně poruchy dis* existují a postižené nelze snižovat stylem "většími písmenky".
Tak to bylo v návaznosti na ten nárazový problém.
Ale že ty chyby vůbec děláš...
Rozumíš myšlence mého textu? Zdá se že ano. Tedy komunikace (a prostředkem je jazyk) funguje. To, že to zrovna teď není dle pravidel správně je sice podnět pro tvé rejpání, ovšem komunikaci samotné nijak nebrání. V mluveném slově to y stejně neslyšíš. Takže tak.
automaticky píšeš "ryziko"
Stejně jako pracuje NCQ v rámci disku nebo výběr disku pro čtení u mirroru, stejně tak můj mozek vybere nejbližší znak. Patří tam písmeno vyslovující se stejně jako jiné (i/y, s/z, x/ks - což je hodně zajímavé), tak ho tam prostě napíšu. Takže ryziko, rizyko atd. podle aktuální výhodnosti toho kterého znaku.
Stejně tak čtení. Čtu po celých slovech či skupinách slov, dvě velmi podobná slova s jiným významem vidím jako jedno a podle kontextu si tam doplním to správné (resp. utvoří se správná myšlenka, na slovech nezáleží). Tato chybová korekce je velmi rychlá, rozhodně rychlejší než čtení po písmenkách. Ovšem toto mě diskvalifikuje ve čtení nahlas, za což jsem si vysloužil hezkou řádku nepěkných známek. Atd. No každý máme něco.
Ty účty řeší daleko více věcí než jen potencionálně "nebezpečnou" historii v prohlížeči. Kdyby se někdo dostal do mého účtu, tak je historie asi tak to poslední na co pomyslím.
Dětské porno!
Nemá to ani zdaleka a komfort adresního řádku Firefoxu. Ve správci stahování nelze vyhledávat, to používám skoro pořád. Není to schopno ani ukázat, že daná stránka má rss kanály, natožpak je čitelně zobrazit a už vůbec ne formátovaně a dále s nimi pracovat. Při vyhledávání to neumí ani zobrazit všechny výskyty řetězce na dané stránce. Pro záložky nejde nastavit chytrá klíčová slova, kdy je pak stačí zadat do adresního řádku a příslušnou stránku to nabídne. Kontrolu pravopisu tam také čekat nelze. Rychlé přidání záložky z adresního řádku přes hěvzdičku, tagy pro záložky, chytré vyhledávací složky pro vyhledávání záložek to taky neumožní. Motivy vzhledu, personas, kontrola aktuálnosti používaných pluginů (Flash, atd.), anonymní prohlížení, informace o zabezepční stránky v adresním řádku, pokročilá knihovna navštívených stránek, chytré záložkování (například složka s posledně přidanými záložkami a tagy)? Ani náhodou! Mohl bych pokračovat ještě dlouho.A přesně z tohoto důvodu podobný prohlížeč používám místo Firefoxu.
+1
Pro nekoho se jednoduse FF stane interaktivnim centrem pro vetsinu cinnosti a zacne mit zachvat, kdyz nejakou ficurku jinde nenajde - takovym lidem vrele doporucuji ChromeOS (ale az tak za pul roku).
To ale patris jen asi k 1% lidi, ostatnich 99% flash vidi (viz nektere statistiky), vetsina lidi ani o te moznosti nevi (zaroven ani vetsina nevi, co je flash). FF je hlavne prohlizec pro BFU. A pridat si plugin pro blokaci je otazka 1 minuty, vic pro bezne surfovani nikdo nepotrebuje. (Mimochodem jsem taky naprosty odpurce flashe, jen abych neznel jako jeho zastance.)
Stavajici situace _vseobecne_ neni vubec v poradku, sam bych zvedl ruku pro povinnost "ridicaku" pro surfovani v internetu a nekterym lidem bych PC ani nepovoloval, nez se aspon nauci zaklady. To je boj proti vetrnym mlynum.
Na winXP v praci mi Arora uz nejde vubec, ani kdyz ji kompletne odinstaluju, nekde zrejme zustane neco ulozeno, uz jsem prosel i registry.
This application has failed to start because the application configuration is incorrect. Reinstalling might fix this problem.
Tolik k chybovym hlaskam a "jednoduchosti" Woken :D Zlaty gnu system...
vim ~/.emacs
Pockej na dalsi verzi. Mam spis opacny problem, po updatu mi Arora zacla padat, predtim v pohode.
Pouzivat urcity browser jen kvuli tomu, ze dobre tiskne, to jsou veci :) Stacilo by mit Operu proste nainstalovanou a otevrit tam jen stranku pro tisk.
Jinak programy nepadaji, protoze jsou rozbite (bugy jsou v kazdem programu), ale hlavne z duvodu, ze ma kazdy jiny HW (pokud teda hlaska "Tak to máš asi nějak rozbité" nemela byt ironicka narazka na ten vtip s autobusem z ustavu, jak ten jeden pacient stoji u porouchaneho autobusu a porad opakuje "ja vim, co s tim je...").
No ono Epiphany s WebKitem padá i bez Flashe.Dost záleží i na verzi. Starší ano, ale něco z GITu? Ještě se mi nestalo, že by za pádem stálo něco jiného než je Flash.
A i když zrovna nepadá, má do komfortního prohlížeče dalekoTo přiznávám. Ba dokonce ani ještě FTP není implementováno.
nejde zobrazit spousta stránek.Kupř.?
Flash odstiňuji od prohlížeče pomocí nspluginwrapperu, a to i na i586. Pak si Flash spokojeně shazuje npviewer, a na prohlížeč nemůže.Já se divím, že v tom Eipihany flash vůbec funguje, ne jak do něj cpát nspluginwrapper.
Epiphany si totiž, pro srovnání, uzmulo o 12 MBDost záleží, které Epiphany. Oni jsou totiž dvě. Jedno s XULrunnerem, což bych se vůbec nebál nazvat odlehčeným Firefoxem a druhé s WebKitem, které je to samé jako Arora jen v
Není zcela kompletní, což by se dalo překousnout, avšak místy působí i vcelku amatérskyTo bude tím, že jsem amatér
Vcera se mi do Archu dostala nova verze Arory pri updatu. Zkousel jsem ten zabudovany flash-block, ale jakmile kliknu pak na nejaky obsah s "click to flash", tak cela Arora spadne. Stava se to taky nekomu? Uz od minule verze mam problemy se stabilitou a porad cekam, az ten prohlizec budu moct zacit aktivne vyuzivat :-/ Zatim to spis vypada, ze casem prejdu na Chromium, podle toho co bude driv stabilni.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.