Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 09:19
V dnešním dílu o české Mandrivě 2009 se opět telegraficky a se spoustou screenshotů podíváme na prostředí GNOME. Seznámení se systémem vychází ze základní instalace s volbou „GNOME“ bez dalšího výběru balíčků. Zajímá nás, co se v základu do systému dostane.
Čerstvě po instalaci je systém z hlediska plochy poměrně pustý. Kromě pár základních ikon (z nichž dvě spodní patrně skončí v koši) nic, barevné vzezření i wallpaper jsou shodné i pro další desktopy, tedy zejména KDE4.
Nejdříve se podíváme na instalaci Extra DVD. Během přidávání repozitářů a dodatečného softwaru je třeba odkliknout vybrané soubory, přesně jak píše instalační příručka, tu zajímavou část ukazuje následující dialog.
Instaluje Skype, Operu, RealPlayer, Flash, Acrobat Reader, knihovny pro videa/hudbu, Mplayer plug-in do prohlížeče, rozbalovače archívů a mnohé další. Toto je další z pilířů, které Mandriva 2009 CZ přináší, nemusíte nic nikde hledat, vše dostanete doslova „na tácku“.
Dalším krokem budiž například instalace tiskárny. Já disponuji multifunkcí Epson FX4450, se kterou se donedávna žádná linuxová distribuce nebavila. Nyní je již podpora v používaných ovladačích zahrnuta a tiskárna bez problémů tiskne. Její nastavení shrnují screenshoty. Pro scannery je pak k dispozici program Xsane.
Instalace aplikací se provádí přes volbu v prvním menu GNOME.
Základní mixer se zvukovým subsystémem si s moderními integrovanými zvukovkami bez potíží poradí, navolit lze zobrazení všech vstupů/výstupů, standardně jsou zobrazeny pouze ty hlavní/používané.
Mandriva podporuje i zálohování dat nebo i celého souborového systému. V GNOME je příslušný nástroj k dispozici v pravé části horní lišty.
Sledování sítě je v GNOME realizováno jednoduchým nástrojem, opět přístupným z horní lišty, stejně jako další nastavení sítí.
Hlavní programy jako webový prohlížeč Firefox, kancelářský balík OpenOffice.org či grafický editor GIMP ponechávám bez snímků obrazovky. Vypadají a fungují stejně jako všude jinde.
Předinstalovaný poštovní klient pochází z GNOME, jde o program Evolution, jehož schopnosti demonstruje několik obrázků. S Outlookem Express, resp. Windows Mail se může měřit bez potíží, samozřejmě lze použít Mozilla Thunderbird či jiný multiplatformní program.
Evolution má detailní nastavení informací o kontaktech.
Disponuje i kalendářem s možností vkládání úkolů a poznámek, jeho schopnosti by vydaly na samostatnou recenzi.
Pro komunikaci skrze systémy jako ICQ, MSN či Jabber je instalován pocházející Pidgin, který lze využívat i pod Windows. Podporuje řadu zásuvných modulů.
Stahování pomocí P2P systému BitTorrent má na starosti klient Transmission. Jedná se o jednoduchý program, který sice nedosahuje takové vyladěnosti jako windowsový µTorrent nebo přebubřelé robustnosti BitCometu, ale svoji práci odvede dobře. Pozitivní je, že je již v základní instalaci, netřeba lovit v repozitářích některého z provařených klientů jako Vuze.
Pro FTP přenosy je k dispozici program FileZilla. Ten můžete znát i z jiných operačních systémů, jedná se o multiplatformní aplikaci se sice možná trochu kostrbatým ovládáním, ale bezproblémovou funkčností.
Přehrávání hudby a filmů zajišťují v základu aplikace z GNOME, tedy Totem a Rhythmbox. Totem je standardně bez proprietárních kodeků, ale jakmile se nějaké takové video pokusíte spustit, nástroj Codeina nabídne instalaci několika možnými způsoby. Nemá problém s přehráváním ani DivX videí, ani filmů komprimovaných x264 kodekem, stejně tak bez potíží běží Windows Media Video. Totem přímo v sobě podporuje videa z Youtube (a samozřejmě řadu dalších drobností).
Rhythmbox také přehraje z běžně používaných hudebních formátů vše, co je mu předhozeno. Nedovolím si tvrdit, že úplně vše na světě, formátů jsou desítky, ale základní jako mp3, ogg, aac, flac a další umí.
V rámci zpracování digitálního videa z kamery je k dispozici program Kino. V něm lze videa upravovat a nahrávat zpět do kamery (pokud máte model s DV vstupem), provádět editaci s jednoduchými efekty, či exportovat do různých formátů, včetně MPEG-4.
Správu fotografií zajišťuje F-Spot. Nejprve si veškeré fotografie v dané lokaci zkopíruje do vlastního adresáře.
Pokud připojíte nové zařízení (například foťák, USB flashku nebo strčíte kartu do čtečky), uvítací dialog vám rovnou nabídne import fotografií do F-Spotu.
Ke kopírování lze zvolit jen některé fotografie a také nechat program detekovat duplicitní.
Fotografie pak jsou standardně vytříděny do časové osy dle jejich pořízení.
F-Spot disponuje řadou základních dovedností, včetně fullscreen zobrazení.
Pro psaní jednoduchých textů, html stránek, editaci konfiguračních souborů či programování má GNOME k dispozici sympatický editor Gedit.
I jeho možnosti lze rozšířit pomocí plug-inů, já osobně preferuji ten, který umožňuje zobrazení přes celou obrazovku, pak nejsem při psaní textů nijak rušen.
Ke kopírování či vypalování optických médií slouží program Brasero. Zápis ISO image je samozřejmostí, stejně tak možnost rychlého vymazání DVD±RW (které mi mimochodem přijde rychlejší než v Nero pod Windows).
Stejně tak vytvoření DVD-Video disku ze zdrojových videí.
To hlavní ale bude jistě vypalování datových CD/DVD. Na rozvržení rozhraní je vidět jistá odlišnost proti standardně nastavenému Nero nebo K3b.
Příznivci Total Commanderu mohou doinstalovat GNOME Commander, součástí standardní instalace Mandrivy 2009 CZ s prostředím GNOME není.
To je pro dnešek vše. V příštím dílu se podíváme na prostředí KDE.
Děkuji - opravdu pěkné, názorné, poučné.
Snad jen dotaz bude prostor i pro Xfce v MD 2009.0 ?
Je to docela dobrý OS.Měl jsem Mandriva 2008cz .Čeština je nedostatečná hlavně co se týká různých nastavení.Je zapotřebí se s češtinou vyrovnat alespoň win ale to je chyba všech linuxových OS.Jinak je tento OS odsouzen k použití jen hrstce odborných uživatelů.
že jsem si nevšiml, že by někde bylo něco anglicky ;)
To se musíš líp dívat. Mam sice free verzi, ale otevří si správce software a popisy sou pořád anglicky a tonda je starej důchodce nad hrobem. Ten už na učení angličtiny je moc pohodlnej a zároveň si to chce nainstalovat sám aby ušetřil.
Na vyrovnavani win je tu KDE, coz je imo hlavni prostredi v mandrive. GNOME je spis na druhe koleji. Jinak Mandriva 2008CZ povazuju za nejlepsi vydani ohledne dodelanosti.
No ano pouzivam mandrivu aktivne uz od roku 2005 uz od 2007 mam ju ako hlavny operacny system. Na mandrive mam prostredie KDE ale posledna verzia KDE v mandrive 2009 4.0... a hlavne spravca okien plasma mi robi nenormalne problemy je to pekne efektne ale fakt uz ma to rozculuje hmm a tento clanok ma definytivne presvecil, idem hodit GNOME. Dakujem za pekny clanok.
nainstaloval jsem si KDE 4.2 z ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/x86_64/ a jede to velmi dobře, na http://www.mandrivalinux.cz/dalsi-zdroje-kde4-2-pro-mandrivu-2009-0 je k tomu nějaký komentář
Mám podobný problém, ale půlku z toho u mně dělají starší drivery (Intel). Docela pomáhá vypnout 3D efekty v KDE4, ale pak to zas není tak pěkné...
A měl by stačit dál, jen změnit wokení manažer ... díky KDE4.x se spousta kdéčkařů odklonila jiným směrem, alespoň z mého okolí. Já sám jsem Gnome pozitivní, ale to co se děje kolem KDE sleduji, a přijde mi to jako velká škoda, asi se to mělo ještě nějakou dobu vyvíjet. Snad to nebude jako s windowsama .... odladěj visty a přejmenujou je na seven. Aby se neodladila čtyřka a nepřejmenovala na pětku. To je pochopitelně vtip.
Základ je přeložen velmi dobře, ale pokud si donainstalujete nějakou aplikaci, může být v jiném jazyce, ale to i když si stáhnete kdejaký instalátor pro win!
Viete mi niekto vysvetlit, preco sa Linuxe trha obraz AVI-ciek, tak ako to je na obrazku Totem-u (muz v saku)? Toto ma pekne vytaca v mojom openSUSE, skusil som uz rozne prehravace, prostredia aj nastavenia, ale obraz sa proste stale trha.
A zkusil jste vypnout 3D efekty ? DVD Vám hraje bez problému a dělají to jen AVI ? Jak je zatížen systém ?
Něco jsem o tom sepsal zde.
ahoj,mandriva linux 2009CZ jsem zakoupil,nainstalovat a musím říci, že celkově se mi distribuce líbí. Co se mi však nelíbí jsou fonty. Doinstaloval jsem si MS fonty, tak ja je to popsané v instalační příručce, v gnome jsem přes systém-volby-vzhled nastavil písmo tahoma, stejně tak ve firefoxu, nicméně výsledek se mi stále nezdá dobrý. Nemáte nějaký tip, jak nastavit písma, tak aby byli dobře vyhlazená a nezdáli se mi mázlá? Předem díky za případný tip
Hodně asi záleží na monitoru, používáte nativní rozlišení pro Váš monitor ? Já jsem si na svém 22" CRT musel přidat DPI pro vykreslení gnome-control-center --> vzhled --> písma --> tlačítko podrobnosti -> Rozlišení: (já mám 96 bodů na palec)
M$ fonty nepoužívám, ale písmo mám krásně vyhlazené, z http://easyurpmi.zarb.org/ si připojte zdroje PLF například ftp://ftp.easynet.fr/plf/mandriva/2009.0/free/release/binary/x86_64/ a nainstalujte si balíček lib64freetype6
KDE4 Mandrivu uplne degraduje , Gnome je dobry , taky prechazim , nelibi se mi jak moc se chce KDE4 podobat VISTam , treba je to jen muj osobni nazor , ale jestli nezmeni KDE postoj , tak ho asi ceka zahuba .
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.