abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 17:11 | Nová verze

  Byl vydán Thunderbird 128 “Nebula”, tj. nová major verze poštovního klienta Thunderbird. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 20:55 | IT novinky

  Aktivistický technologický kolektiv NoLog.cz spustil 7 nových služeb: anon.nolog.cz - NoLog identita, talk.nolog.cz - videokonferenční systém OpenTalk, vault.nolog.cz - bezpečný správce hesel pro jednotlivce a skupiny, search.nolog.cz - anonymní vyhledávač, kdy.nolog.cz - snadné domlouvání společných termínů, md.nolog.cz - editor pro společnou práci na textech ve formátu Markdown a nolog.chat - šifrovaný chat pro jednotlivce a skupiny.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 02:33 | Nová verze

  V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. V květnu byly oznámeny pokroky při portaci na Linux. Dnes byly oznámeny oficiální linuxové buildy.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 46
  včera 00:22 | Zajímavý článek

  Behdad Esfahbod pro článek Stav vykreslování textu v roce 2024 sesbíral, jaký software se používá pro vykreslování textu na open-source desktopu. Volně navazuje na přehled z let 2009 až 2012. Autor je hlavní vývojář knihovny HarfBuzz.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
  10.7. 18:55 | IT novinky

  Po 17 letech ukončila svou činnost (𝕏, Facebook) mezinárodní nezisková organizace Girls in Tech (Wikipedie) usnadňující ženám vstup do světa technologií. Došly finance. V dubnu ze stejného důvodu skončila organizace Women Who Code.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 65
  10.7. 15:55 | Nová verze

  Byla vydána (𝕏) nová verze 9.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  10.7. 15:22 | IT novinky

  Společnosti O2 Czech Republic a Nordic Telecom Holding podepsaly 24. 6. 2024 smlouvu o prodeji stoprocentního podílu v Nordic Telecom Regional. Transakce podléhá schválení příslušnými úřady.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 14
  10.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

  Blast-RADIUS, zranitelnost v AAA protokolu RADIUS související s použitím hašovací funkce MD5. S vlastní doménou a logem.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  10.7. 00:11 | Bezpečnostní upozornění

  Podle belgické spotřebitelské organizace Testaankoop routery Linksys Velop Pro 6E a Velop Pro 7 při instalaci posílají SSID nakonfigurované Wi-Fi sítě a příslušné heslo v otevřeném tvaru na servery Amazonu (AWS) [Stack Diary, Testaankoop].

  Ladislav Hagara | Komentářů: 6
  9.7. 17:22 | Nová verze

  V IDE firmy Jetbrains založených na IntelliJ bude možné nativně použít Wayland. Podpora je přidána ve verzi 2024.2 EAP (Early Access Program).

  goliash | Komentářů: 0
  Rozcestník

  Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  4. 2. 2009 | David Ježek | Recenze | 8648×

  Mandriva 2009 vyšla před čtvrt rokem. Kromě obvyklých edicí (One, Free a PowerPack) si u nás můžeme koupit Mandriva 2009 CZ, která navíc přináší Extra DVD a výbornou více než 400stránkovou uživatelskou příručku. Dneškem počínaje spouštíme krátký seriál věnovaný tomuto domácímu počinu, který všem dává šanci přejít takřka bezbolestně na Linux.

  Mandriva Linux 2009 CZ

  1. příručka
  2. instalace a základní nastavení
  3. zprovoznění grafických karet ATI, NVIDIA
  4. prostředí KDE4 a GNOME, společné aplikace
  5. multimédia
  6. zbývající zajímavosti

  Na začátek mi dovolte pár slov o Mandriva Linuxu 2009 CZ. Za jeho tvorbou stojí Ivan Bíbr a kolektiv (dále jako „autor“) a vydává jej CPress. Inu, Ivan má s psaním knih a článků o Linuxu letité zkušenosti a lidé, kteří si koupili některou z počítačových sestav Barbone, se s podobnou příručkou tohoto autora již setkali a já ji před pár měsíci označil (na jiném serveru) jako nejlepší, jakou jsem zatím viděl. Mandriva Linux 2009 CZ obsahuje více než 400 stran specializovaných na Linux a je to znát. Kniha je od první do poslední strany protkána praktickými radami ke všem možným aspektům a je vidět, že autoři se s popisovanými procesy, problémy a jejich řešeními setkávají pravidelně, takže přesně vědí, co do knihy napsat.

  mandriva 2009 cz

  Úvodní pasáž shrnuje změny Mandrivy oproti předchozí verzi (i 2008.1 vyšla v této CZ verzi). Přibylo mnoho aplikací běžících nativně na 64bitových systémech, samozřejmě přibyla podpora nového hardwaru v čele s čipsety, grafickými kartami, WiFi kartami či netbooky a podobně, zkrátka tam, kde mohla mít 2008.1 problémy, 2009 funguje. Kapitola zmiňuje hlavní novinku v desktopových prostředích, a to přechod od KDE3 na KDE4. Tomu budu věnovat jeden z budoucích dílů seriálu.

  Kapitola „Před instalací“ shrnuje základní informace, které by měl uživatel znát, než se vůbec do procesu instalace pustí. Vyjasňuje, jak je to s Linuxem a Windows na jednom pevném disku. Zabývá se zrušením instalace Mandrivy. A konečně věnuje chvilku počítačům, kde slovo Windows znamená jednu ze starších verzí (2000, XP, MCE, 95, 98, Me). Hovoří i o postupu obnovy disku, na kterém sídlí Windows Vista.

  Instalace

  Následuje velmi dopodrobna vyvedený popis instalace. Uživatele provede každou obrazovkou, která na něj při instalaci vyskočí, a často se na chvíli zastaví, aby v několika odstavcích vysvětlila podrobnosti. Důležitou částí kapitoly je bezesporu přidání Extra DVD mezi instalační zdroje. To lze samozřejmě provést i po instalaci Mandrivy; příručka říká, že přidání Extra DVD při instalaci je vhodné, zejména pokud chce uživatel instalovat KDE3 (nebo jej zachovat, pokud provádí aktualizaci verze 2008.1).

  Dále vysvětlí, co to znamená výběr balíčků, zadání root hesla a uživatelů. Bát se nemusíte ani zaváděcího programu, příručka jeho instalaci a volbám v instalátoru Mandrivy věnuje dvě strany, včetně doprovodných obrázků. Na závěr vás provede konečným nastavením systému i grafického rozhraní, konfigurací sítě či automaticky spouštěných služeb atd. Každá položka je vysvětlena a kdyby se i tak náhodou něco nedařilo, přichází na řadu další kapitola s prozaickým názvem „Problémy při instalaci a jak na ně“.

  Ta doporučí vhodná nastavení BIOSu základní desky/notebooku, zmíní některé speciální možnosti pro instalaci a probere všechna nastavení jádra systému, která by mohla řešit ten který konkrétní problém. Celou knihu doprovází, a v kapitole o instalaci to platí dvojnásob, praktické poznámky v textu vizuálně oddělené do šedivých obdélníků. Za každou z těchto rad bezpochyby stojí omyl některého neznalého uživatele, který jej stál čas při instalaci. Pokročilým uživatelům se mohou tyto šedé obdélníky se stručnými poznámkami jevit triviální a zbytečné („to přeci ví každý hlupák!“). Věřte však, že při procesu instalace systému můžete na něco zapomenout, ale pokud postupujete společně s knihou, může vám pomoci zachránit situaci.

  První spuštění

  V kapitole věnované prvnímu startu systému dochází na další veledůležitou část, a sice postupy, které by uživatel měl provést po instalaci Mandrivy. Týkají se přidaného Extra DVD, které je vedle knihy dalším pilířem, na němž hodnota této české edice stojí. Popsána je instalace bonusových programů jako Adobe Reader, Skype, Real Player, Opera, Flash a další, na DVD nechybí ani speciálně upravená česká verze kancelářského balíku OpenOffice.org 3 a také ovladače grafických karet ATI a NVIDIA přímo od těchto výrobců, stejně jako ovladače pro WiFi, soubory s firmwary atd. Uživatel tak nemusí na internetu lovit postupy a hledat zdroje takových balíčků, Mandriva 2009 CZ mu vše naservíruje, včetně návodů, jak co zprovoznit. Jsou-li i nadále nějaké problémy s grafikou, i tomu se navazující kapitoly věnují.

  Tím jsme završili specifické části české Mandrivy. Jsme na straně 81 a na ní začíná rozsáhlá část „Základy práce v Linuxu“. Kniha totiž není jen o tom, jak Mandrivu zprovoznit, její důležitou částí je i učebnice práce v Linuxu od naprostých základů až po, pokud má čtenář zájem, pokročilejší správu systému a práci s nástroji v příkazové řádce. Věnuje se oběma hlavním desktopovým prostředím (KDE, GNOME). V případě KDE samozřejmě speciálně aktuálnímu KDE4, možnostem jeho nastavení, 3D desktopu atp. Těmto základním úkonům je věnováno celých 30 stran.

  Vybrané aplikace

  Po nich následuje více než stostránková část, která provede uživatele kancelářským balíkem OpenOffice.org, provozováním systémů jako ICQ, Jabber, Skype, stahováním přes BitTorrent, nástroji pro úpravu fotografií/obrázků, skenováním, přehráváním filmů/hudby, převodem CD do MP3/OGG, převodem DVD, střihem videa, zpracováním videa z kamery, televizními kartami či použitím mobilů s Bluetooth rozhraním. Kapitola zahrnuje návody pro práci se všemi základními způsoby využití počítače, po kterých by začátečník bezpochyby jinak musel pátrat na internetu či zkoušet metodou pokus-omyl postupy známé z Windows. Kupříkladu v kapitole o DVD poradí, jak vytvořit zálohu DVD-Video nebo jak vyrobit DVD s vlastním menu. Postupy jsou ryze praktické a nezabředávají do zbytečné omáčky, která by čtenáře akorát mátla. Autor si je plně vědom toho, jak nováčci a uživatelé Windows k Linuxu obvykle přistupují, a kniha to bere na vědomí.

  Ve zbývajících částech knihy se nachází povídání o Ovládacím centru Mandrivy, nastavení hardwaru, sdílení v síti, správě softwaru, včetně vysvětlení toho, co že jsou to ty balíčky a jak se liší instalace v Linuxu od instalace ve Windows. Po již zmíněných základech práce v příkazové řádce následuje závěrečná 35stránková pasáž věnovaná nejčastěji kladeným dotazům. Je to souhrn, který využijete, když se dostanete do fáze, že se sami sebe ptáte „jak udělám to či ono?“, pak vám oněch 35 stránek dá s velkou pravděpodobností odpověď. Co bude uživatele Windows zajímat nejvíce, jsou například vysvětlení následujících dotazů:

  • Kde je tlačítko Start a všechny aplikace?
  • Kam zmizel disk C: aneb (ne)pořádek na disku
  • Kde je CD-ROM, flashdisk a další zařízení?
  • Adresář uživatele a dokumenty
  • Kde je Total Commander
  • A kde jsou mé ostatní oblíbené aplikace
  • Jak obnovit smazané soubory?
  • Nemohu spustit program.exe
  • Jak nainstalovat ovladač grafické karty?
  • Mám problémy s hardwarem
  • Jak obnovit zavaděč systému Windows?
  • Zmizel zavaděč GRUB, nemohu spustit Linux
  • Kde najdu antivir a antispam?
  • Jak na písma v Linuxu
  • Kde najdu hry pro Linux?
  • Co to je linuxová distribuce?

  Závěr obsahuje souhrn odkazů na další zdroje, zejména internetové portály a diskusní fóra, kde se čtenáři dostane odpovědi, pokud by jeho problém přesahoval rámec publikace, ale kde nalezne i další spřízněné duše používající svobodný systém ze sladké Francie. A já k tomu jen přidám jedno upozornění: Na konci knihy se nachází obsáhlý rejstřík pojmů, který vás rychle nasměruje na patřičné místo knihy, kde se daný pojem řeší.

  Hodnocení knihy

  Nejprve se zaměřím na technickou stránku. Mezi knihami od CPressu jsem se setkal v minulosti s publikacemi, které byly tištěné na příliš tlustém papíře, prakticky se nedaly udržet v otevřené podobě a lámala se u nich vazba, stejně tak i s knihami na papíře s příliš malou gramáží, kde stránky prosvítaly. Příručka u Mandrivy 2009 je zlatý střed, papír je tak akorát silný, takže se v knize dobře listuje a většinou sama drží otevřená (je jí třeba k tomu trochu pomoci, „oběhat ji“, ale není třeba takové síly, která by zlomila vazbu).

  Z hlediska výuky se dle mého jedná o aktuálně nejlepší řešení. Autor se nejprve věnuje obecnému povídání a předinstalačním radám, následuje popis instalace, první spuštění a počáteční konfigurace systému. Plynule přejde k základům práce v Linuxu a použití hlavních aplikací, které čtenáře budou zajímat. Vše zakončují pokročilejší kapitoly, bez kterých se mnozí obejdou, ale pokud naleznou v Linuxu zálibu, kniha jim stále bude k užitku. Navíc jde patrně o aktuálně jediný takto ucelený a obsáhlý text popisující prostředí KDE4.

  Ze všech kapitol čiší praktická zkušenost autorského týmu s reálnými problémy reálných uživatelů se zvláštním zřetelem na počítačem vůbec nezasažené lidi na jedné straně a uživatele přecházející z Windows na straně druhé. Těm jsou věnovány specifické kapitoly v závěru knihy, které nasazení Mandriva Linuxu dělá podstatně méně bolestivé. Celá kniha je protkána nejen zmiňovanými šedivými obdélníčky, ale i jinými částmi textu, ze kterých si čtenář hned, většinou přesně v pravou chvíli, odnáší důležitou informaci k danému problému. Není přitom textem nijak násilně tlačen dopředu. Mohu sám za sebe říci, že jakkoli jsem byl k úvodnímu doporučení na přečtení knihy od začátku do konce ještě před instalací Mandrivy skeptický, následných 400 stran textu můj názor změnilo a dávám autorovi za pravdu. Kdo má snahu se v Mandriva Linuxu usídlit, ten dle mého dokáže knihu skutečně přečíst od začátku do konce doslova jako beletrii a zachovat si v hlavě informace podstatné pro následný proces instalace-konfigurace-používání Mandrivy.

  Již nyní, na závěr první kapitoly článku, si dovolím říci, že tato příručka je tím nejcennějším, co zájemce za svých „lehce přes pět stovek“ dostane. Jakkoli je Extra DVD s přednastavenou instalací hromady programů báječné (o tom zase příště), je to tato kniha, která dělá z produktu opravdový skvost. Příručku si můžete ve starší podobě (2008.1 - neobsahuje mj. popis KDE4) bezplatně stáhnout. Ale kdo při problémech s počítačem raději čte tištěnou knihu, ten dle mého „obětuje“ Boženu Němcovou bez mrknutí oka. Vyplatí se to víc, než na bortícím se systému spouštět webový prohlížeč a hledat někde na internetu zastaralé PDFko. Místo toho můžete ocenit aktuálnost tištěné knihy a výbornou práci autorského kolektivu na edici 2009.

  V příštím díle nás čeká instalace a základní nastavení obou hlavních prostředí (KDE4 a GNOME).

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Diskuse byla administrátory uzamčena

  4.2.2009 00:40 Jirka X
  Rozbalit Rozbalit vše Mandriva Linux 2009 CZ

  Kniha je perfekní, Mandriva taky. Je pro mě nejpochopitelnější a nejlepší distro co jsem vyzkoušel. A bez knihy to není ono.

   

  4.2.2009 06:53 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Že už bych si to konečně koupil?
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  4.2.2009 07:12 Uran | skóre: 9 | blog: uranit
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Jeste bych dodal, ze vetsina narku na mandrivu 2009 s KDE4 prameni z pouziti volne stahnutelne edice. Nektere aplikace (kaffeine, amarok ....) maji silnou tendenci padat, coz je v CZ edici eliminovano hybridnim slozenim KDE3/KDE4 aplikaci. Dalsim problemem je nova koncepce KDE4, ktera je ponekud matouci, ikdyz po case bych se nevracel zpet.

   

  Zaver koupe CZ edice se vyplati.

  4.2.2009 07:13 Uran | skóre: 9 | blog: uranit
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  PS: uspesne jsem z neoficialnich zdroju nainstaloval KDE4.2 a rozdil je opravdu znacny

  4.2.2009 10:05 Kiron
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Ano, místo kopete mi při odhnášení padá KNotify :o)))))

  4.2.2009 10:09 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Prosím, prosím, ze kterých zdrovů? A je to opravdu už ta stabilní 4.2, ne nějaká betyna?

  http://bandzone.cz/_90972
  4.2.2009 11:19 bibri | skóre: 33 | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  4.2.2009 09:57 Jan Šimůnek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Dá se KDE4 provozovat bez plasmoidů, o kterých jsem pochopil z diskusí, že jsou jakousi neplnohodnotnou náhražkou standardních oken, která pouze více zatěžuje systém (heslo ve zdejším slovníku "je to cosi jako Karamba" mi moc neřeklo, když takový soft v počítači nemám) a patrně pro normálního uživatele nepředstavuje žádný přínos? Dá se tedy KDE4 nastavit tak, aby se chovalo jako standardní KDE?

  Dá se Mandriva 2009 nainstalovat jen s KDE3 (pokud je odpověď na předchozí otázky záporná)?

  Samoúčelné grafické efekty mi nevyhovují, nestojím o ně. V případě nemožnosti používat standardní grafické prostředí bych spíše uvažoval o přechodu k jiné distribuci nebo alespoň k jinému grafickému prostředí (mám na krku několik počítačů s linuxem v učebně, slabší stroje, které by nějaké grafické efekty v zásadě vyřadily z provozuschopnosti).
  4.2.2009 10:48 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Plasmoidy nejsou vůbec náhražkou klasických oken. Plasmoidy jsou v KDE4 veškeré desktopové komponenty - takže menu je plasmoid, stejně tak i hodiny, systray, task bar, přepínač ploch anebo i jednotlivé ikony. Takové ty efektní hodiny na ploše a spol, jdou spíše důsledkem architektury, kdy se plasmoidy dají umísťovat jak na panel, tak i na plochu.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  4.2.2009 11:20 bibri | skóre: 33 | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  >Dá se Mandriva 2009 nainstalovat jen s KDE3 (pokud je odpověď na předchozí otázky záporná)?

  Ano, dá.

  4.2.2009 14:23 111
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  V KDE 4.2 se dá používat plcoha bez wdgetů. PRostě plochiu proměníš v Follder view v nastavení vzhledu, ale nevim jestli i u 4.1

  4.2.2009 10:08 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  "či počítači, kde slovo Windows znamená jednu ze starších verzí (2000, XP, MCE, 98, 98, ME)."

  <br>
  <br>

  Tato část souvětí se nějak nepodařila, je možné to nějak sezrozumitelnit? Celý článek samozřejmě chválím, jsem taky mandrivista a knížky pana Bíbra znám.

   

  http://bandzone.cz/_90972
  4.2.2009 10:29 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Co je tam za problém?
  4.2.2009 16:33 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  No, smysl té věty (v kontextu celého souvětí) mi taky částečně uniká. Ale když od toho odhlédnu, tak jenom technický detail: 98 je tam dvakrát, Windows Me jsou Me, nikoli ME. (Mimochodem, Ogg je taky Ogg, nikoli OGG, jak píše článek.)
  4.2.2009 10:19 Emil
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  No já Mandrivu 2009 sice používám, ale musel jsem změnit KDE na starší 3.5.10 (ve správci software instalaví "task-kde", stáhlo to přes 300MB balíčků). Takhle jsem spokojený, defaultní prostředí mi nevyhovovalo. KDE 4.2 tam dávat nebudu, zatím to takhle nechám. Pro mě je lepší počkat do jara na Mandrivu 2009.1, počítám, že to bude ten správný okamžik na změnu.

  4.2.2009 11:56 123
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Já z KDE3 byl nucen přejít na GNOME, nastavil jsem ho jako KDE3, spokojenost. U GNOME zůstanu i v 2009.1. Na podzim se uvidí.
  4.2.2009 15:48 Balvan42 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Jak nucen? Proti své vůli?

  Do KDE 4.1.3 jsem si z mdv zdrojí doinstalil plasmoidy, které mi přesně dodaly ty funkce, které mi na KDE chyběly. Pravda, plasmoidy jsem si musel najít na kde-apps.org a nebo se trochu prohrabat ve balíčcích ve zdrojích, které jsou mimochodem dobře pojmenované, že i člověk nevládnoucí angličtinou se dovtípí o co asi půjde :)

  S KDE 4.2 od uživatele Peťos jsem velmi spokojen.

  Ono čekat nahotový projekt, je tak trochu proti pidlosofii vývoje oss. KDE 4.2 skvěle reflektuje prvotní ryk dezorientovaných zoufalců. Typnu, že KDE 4.3 bude ještě lepší. A stejně jako u trojkové řady, uživatelé budou spokojení až s KDE X.5 :)

  Jelikož jsem měl nainstalované KDE 4 od první bety pro test, tak jsem popravdě nebyl tolik emocionálně rozhozen z prvního vydání.

  MDV 2009.1 Spring bude velmi dobrá :) ...koneckonců od změny cyklu považuji Spring verze za cosi, co bývalo kdysi Official a podzimní verze považuji za Community. mdv 2009 jsem na desktop instaloval právě kvůli KDE 4 a konci podpory mdv 2007.1

  Osobně bych byl docela rád, kdyby Mandriva podporovala jarní verze 2 roky a ne jen rok a půl. To by se mi líbilo. Na experimenty mám noťas, hlavní desktop chci mít neměnný co nejdýl.

  Nefekám nif vod vefovem
  4.2.2009 21:03 koffr
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)

  Spring verze jsou většinou dost vychytaný, stále na dvou počítačích používám 2007.1 a 2008.1. Jediný krok Mandrivy, který se mi nelíbí, bylo nacpání KDE4 do 2009.0. Nic proti tomu, ale přeci jen by tam mohlo být plně podporované 3.5.1x. Ale ve 2009.1 už bude odladěný KDE 4.2, tak snad to bude taky super :)

  4.2.2009 21:06 Miroslav Cyroň | skóre: 12
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Tak jo, jsem se přihlásil. Mé důvody si najděte na netu sám.

  Peťošovy RPM mj nejsou pro 64-bit, a já mám PC v poruše.

  Já nechci rok testovat ani nejsem běžný uživatel, já potřebuji na PC dělat pro ostatní.

  Něco jako Linus Torvalds :-)
  Vše pro Mageia Linux: www.cyron.cz. Vlastní repozitář, 60 GB her v RPM (!!!). Kapitalismus považuji za zločinný režim.
  4.2.2009 21:13 Miroslav Cyroň | skóre: 12
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandriva Linux 2009 CZ - 1 (uživatelská příručka)
  Jak nucen? Proti své vůli? - Mohl jsem si vybrat: jiné prostředí nebo půl roku pauzy.
  Vše pro Mageia Linux: www.cyron.cz. Vlastní repozitář, 60 GB her v RPM (!!!). Kapitalismus považuji za zločinný režim.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.