Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Barbone Fenix je low-endová sestava určená pro nenáročné uživatele, jimž jde o cenu, která je opravdu nízká. Je to zároveň první sestava, kterou její výrobce TS Bohemia nabízí s předinstalovaným Ubuntu Linuxem - až do nedávna nabízel pouze Mandriva Linux, od kterého nyní pomalu upouští. Podívejme se, co všechno se dnes dá pořídit za 4600 Kč:
Před třemi lety by tato sestava představovala horší high-end (až na grafickou kartu) v ceně kolem dvaceti tisíc korun. I dnes ale nabídne dostatečný výkon pro naprostou většinu úkonů, ať už je to web, kancelářská práce, správa fotografií či přehrávání hudby a videa. Integrovaná grafická karta s přehledem stačí na efekty Compizu a zahrajete si s ní i méně náročné hry.
Technické zpracování je výborné, designově vydařená skříň rozhodně neprozrazuje nízkou cenu a společně s dodanou klávesnicí, myší a monitorem LG Flatron W1934S vytváří elegantně vypadající komplet, byť se jedná o komponenty nejnižší třídy.
Na čelní stěně skříně nalezneme tlačítko pro zapnutí spolu se dvěma USB porty a konektory mikrofonu a sluchátek - to vše je prakticky umístěno navrchu skříně, s ohledem na nejčastější umístění počítačových beden - na zem. Dále se zde nachází CD/DVD mechanika Lite-On, která zapisuje snad na vše kromě pivních tácků, jak už je dnes zvykem. Toť z čelní stěny vše, čtečku paměťových karet byste hledali marně, pod zásuvnou krytkou 5,25" šachet najdete jen záslepky.
Na zadní stěně už lze pozorovat příslušnost k nižší cenové skupině. Ani jeden z dostupných PCI a PCI Express slotů není osazen, a tak se zde nachází jen konektory zařízení integrovaných na základní desce - PS2, paralelní a sériový port, RJ45 (10/100Mbps ethernet), čtyři USB 2.0, D-SUB (analogový výstup grafické karty) a analogové zvukové výstupy. Jak jste si jistě všimli, chybí zejména FireWire, video z digitální kamery tedy do počítače nedostanete. Dále zamrzí absence digitálních audio a video výstupů.
Uvnitř skříně není nic zvláštního k vidění - základní deska ve formátu mATX (micro ATX) je osazena pouze procesorem, na kterém dlí boxovaný chladič (spolu se zdrojem jediný větrák ve skříni), a gigabajtovým DDR2 modulem. Na vaše přídavné karty čekají dva PCI a dva PCI Express sloty, na úložná zařízení zase čtyři SATA a jeden PATA konektor. Jak disk, tak DVD mechanika jsou připojeny přes SATA, ve skříni panuje pořádek, kabely jsou sepnuty dohromady a nikde nepřekážejí.
Hlučností se tato sestava řadí k průměru, mohla by být tišší, ale neruší. Větráček na procesoru se točí konstantní rychlostí 2300rpm (pokusy o regulaci pomocí fancontrol selhaly), teplota CPU se při kancelářské práci držela kolem 35 stupňů a ani při zátěži se příliš nezvyšovala. Vytkl bych neustálý přívod napětí do PS2 periferií - myš si vesele svítí, i když je počítač vypnutý. To se na spotřebě ve vypnutém stavu jistě kladně nepodepíše.
To by k hardwaru snad stačilo, pojďme se podívat na předinstalovaný operační systém.
Zákazník, který ví, že si objednal PC s Ubuntu Linuxem, může být po otevření krabice poměrně překvapen - obě dodávané příručky (Příručka uživatele PC Barbone a kniha Mandriva Linux 2008.0) se totiž věnují Mandriva Linuxu. Vyjádření výrobce je následující:
Přiznávám, že ohledně verze Linuxu může být počítač Barbone Fenix lehce matoucí. Rád vše vysvětlím. Ubuntu Linux je pouze elektronická licence a nahrazuje nyní u nás Mandriva Linux, který jsme na naše PC instalovali doposud. Vzhledem k tomu, že máme ještě nějaké množství Mandrivy skladem, rozhodli jsme se, že ji budeme dávat zdarma ke všem našim počítačům. V budoucnu budou naše počítače vybaveny pouze nainstalovaným Ubuntu Linuxem bez jakékoliv knihy. Pokud bude zákazník chtít příručku k Ubuntu, bude si ji muset zakoupit zvlášť. U "Příručky uživatele PC Barbone" dojde u nového vydání k aktualizaci na Ubuntu Linux.
Navzdory matoucím příručkám se na monitoru několik sekund po zapnutí opravdu objeví logo Ubuntu. Systém startuje příjemně rychle, po stisku tlačítka "Zapnout" můžete plně připravené prostředí Gnome očekávat přesně za minutu.
Ubuntu je nainstalováno v poslední verzi 8.04.1 ve variantě pro i686 a po prvním spuštění je ihned připraveno k práci či zábavě. Distributor provedl za uživatele typické poinstalační kroky, jako instalaci Flashe, nesvobodných kodeků či povolení komunitních repozitářů. Jsou také předinstalovány některé komerční aplikace, jmenovitě Adobe Reader, Skype a RealPlayer, dále je systém obohacen o slušnou řádku her (Fish Fillets, Extreme Tux Racer, Wormux, Frozen Bubble a další) a o aplikaci Ubuntu Tweak, zpřístupňující různá jinak skrytější nastavení systému. Přítomnost htopu a mc také potěší.
Disk je rozdělen následovně:
Díky tomuto rozdělení neohrozí uživatelé případným zaplněním disku chod systému. Jen odkládací oddíl je až zbytečně veliký, mohl se ušetřit další gigabajt pro systém či uživatelská data.
Ubuntu nezklamalo jako uživatelsky přívětivý a vyladěný systém, který šlape jako hodinky a uživateli nehází klacky pod nohy. Toho, kdo se u tohoto počítače poprvé seznámí s Linuxem, určitě nezklame. Na první pohled zaujme elegantní vzhled spolu se standardně zapnutými efekty při minimalizaci, přepínání oken apod. Při zapnutí "Extra" efektů, které integrovaná grafická karta bez problémů zvládá, se objeví i efektní "gumová okna". Je jen škoda, že se po zapnutí efektů neobjeví i nějaký průvodce, který by uživateli prozradil, že Win + kolečko je lupa, že Alt + kolečko mění průhlednost apod. - ikona nápovědy v Nastavení vzhledu je hluchá, a tak většina nováčků tyto šikovné vlastnosti jen tak neobjeví.
Aplikace z prostředí KDE vypadají obstojně a do systému zapadají, rychlost startu se od těch "nativních" také příliš neodlišuje - program stačí nainstalovat a o existenci nějakého KDE nemusíte mít ani páru. Problém je jen s českou lokalizací, která se standardně neinstaluje. Pokud tedy chcete mít Amarok česky, musíte kromě samotného Amaroku nainstalovat i balík language-pack-kde-cs - toto by se mohlo zlepšit.
V systému se samozřejmě vyskytují i chyby, žádná z nich však není zásadního charakteru. První háček začíná u uspávání do paměti a na disk - oboje funguje výtečně v deseti z desíti pokusů, až na jednu chybičku - po probuzení nefunguje zvuk. To je samozřejmě velmi mrzuté a uspávání to činí téměř nepoužitelným. Podle posledních informací by tento nedostatek měla řešit nová verze BIOSu, počítač je už bohužel na cestě zpět, a tak tuto zprávu nemohu potvrdit.
Další chybkou, tentokrát kosmetického charakteru, je rozhozená obrazovka při vypínání, restartu, uspávání apod. - čas od času se místo očekávaného loga Ubuntu objeví jen červená obrazovka s blikajícími bílými proužky. Na funkčnost to nemá vliv, ale zrovna elegantně to nepůsobí.
Na další chybu jsem narazil u Firefoxu, zde zřejmě pochybil distributor - kontrola pravopisu je nastavena na slovenštinu. Maličkost, řeknete si, ale pět minut hledání "kde že se to nastavuje" dokáže udělat z komářího problému pěkně otravného velblouda (tip: pravý klik na podtržené slovo). Nadšeně jsem také přispěchal na stránky internetového vysílání České televize s očekáváním, že i tady distributor zabral. Bohužel, i přes přítomnost RealPlayeru nefungují streamy ani v jednom formátu (Windows Media/Real Media).
Velká škoda je, že k počítači není přiložena příručka, která by popisovala základy administrace systému. V porovnání s knihou u dříve dodávané Mandrivy je uživatel odkázán na šest ukázek po jedenácti stranách z nově vyšlé knihy Ubuntu - Příručka uživatele Linuxu. Ukázky sice zachycují důležitá fakta, jako např. princip instalace softwaru, ale oproti papírovému řešení je to opravdu jen slabý odvar.
Jaký je tedy celkový dojem z předinstalovaného Ubuntu? Výborný, uživatel se dostane k systému, u kterého už nemusí provádět žádnou počáteční konfiguraci, stačí jen vybalit z krabice a používat. Autorem klonu Ubuntu pro toto PC je Ivan Bíbr, ten shrnuje cíle projektu takto:
Instalace je připravena tak, že uživatel zapne počítač a může pracovat, protože má k dispozici aktualizovaný systém a bohaté aplikační vybavení. Něco jako Apple, ale s Linuxem :). Netvrdím, že je to už ideální, ale hodláme to zlepšovat (připomínky vítány). Technici budou mít k dispozici aktualizované ISO obrazy, do nichž budeme integrovat další vylepšení. Cílem je spokojený linuxový uživatel. Instalace a nastavení systému se spousta uživatelů bojí, toto by je mělo přesvědčit.
Já mohu tato slova jen potvrdit. Sestava je zkrátka krásným příkladem out-of-the-box řešení.
Zvědavost mi samozřejmě nedala, a tak jsem krátce vyzkoušel i přiložený Mandriva Linux 2008.0.
Velikou výhodou Mandrivy je dodaná papírová kniha - s její pomocí uživatel (ovšem ochotný číst) systém nejen nainstaluje, ale dozví se i o užitečných aplikacích a naučí se jej spravovat.
I uživatel neochotný číst se ale instalace nemusí bát - jak je dnes již zvykem, je opravdu triviální a rychlá. Pokud dáme instalátoru k dispozici celý disk, rozdělí jej následovně:
Jak vidno, stejná strategie jako u Ubuntu, jen ten swap je opravdu zbytečně obrovský.
Při zapínání nás přivítá pěkně graficky vyvedený Grub, který čeká 10s, a to i přesto, že je Mandriva jediným nainstalovaným systémem. Následuje start systému, který trvá trochu déle než u Ubuntu, ale stále je příjemně rychlý. Po zadání loginu a hesla se už ocitáme v připraveném KDE3.
Jak Mandriva obstála oproti předinstalovanému Ubuntu? Možná je to tím, že dodaná verze už je mírně zastaralá (2008.0 byla vydána v říjnu 2007), ale celkový dojem je horší. Ve vzhledu vyhrálo vypiplané Ubuntu, to je ale samozřejmě subjektivní záležitost. Hlavním nedostatkem je to, že po instalaci nefunguje zvuk - integrovaný čip je zřejmě z těch problémovějších.
Přidávají se takové vady na kráse jako nefunkčnost českých mirrorů softwaru (možná jsem ale měl zkrátka momentální smůlu), nevhodně nastavené aplikace pro otevírání souborů ve Firefoxu (KGhostView vs. KPDF, pro změnu musíte vypsat celou cestu k programu), konflikt balíčků po prvotním updatu (stačila ruční odinstalace a opětovná instalace), nutnost odhlášení se pro aplikování 3D efektů (kvůli kterým se začne špatně zobrazovat splash screen při startu KDE), nefunkčnost proklamovaných klávesových zkratek (Ctrl + mezerník pro Beagle) nebo chybějící či strojově přeložené popisy balíčků.
Mandriva zkrátka nepůsobí tak vyladěně - působí jako systém, se kterým se musíte sžít a upravit si jej k obrazu svému. Právě k tomu je ideální přiložená kniha, která je napsána opravdu velmi čtivě a uživatele provede všemi zákoutími používání i administrace.
Jak už bylo řečeno, kromě hardwaru se v krabici nacházejí i dvě příručky. První z nich Mandriva Linux 2008.0 už nelze označovat za příručku, je to obsáhlá kniha provázející uživatele celým systém. Bylo už o ní napsáno dost, pojďme se podívat na druhou publikaci Příručku uživatele PC Barbone.
Jejím autorem je stejně jako u Mandrivy Ivan Bíbr, který čtenáře na přibližně 110 stranách seznamuje jak s úplně základními obecnými počítačovými fakty v oblasti hardwaru a softwaru, tak se základy používání operačních systémů Windows Vista a Mandriva Linux (vždy po 17 stranách). Příručka je, jak už je u pana Bíbra zvykem, napsána velmi čtivě, díky ní jsou počítače Barbone kandidátem na doporučení pro zvídavé lidi, kteří ještě s počítačem nepracovali a nevadí jim přelouskat pár řádek.
Na závěr ještě něco málo o Linuxu na počítačích Barbone. Firma TS Bohemia dává svým zákazníkům možnost volby mezi Linuxem a Windows už od roku 2000. Jak už bylo řečeno, nyní přechází z Mandrivy na Ubuntu, rozhodnutí zdůvodňuje firma takto:
Ano, momentálně Mandrivu opouštíme. Je to zejména z důvodu lepší technické podpory, kterou jsme našim zákazníkům na Ubuntu Linux nyní schopni poskytnout.
Krokem zpět oproti poskytované Mandrivě je kromě absence knihy také absence instalačního/obnovovacího média. Pokud uživatel uvede systém do nepoužitelného stavu, nebo jej zkrátka chce nainstalovat kamarádovi, musí stáhnout instalační CD z internetu.
Instalace operačního systému probíhá dle očekávání plně automatizovaně klonováním z připravených obrazů. Ty se v případě Ubuntu aktualizují jednou za dva měsíce, uživatel tak ideálně dostane plně aktuální systém, ve kterém budou opraveny nahlášené chyby.
Jen pro zajímavost, za poslední čtvrtletí byl podíl počítačů Barbone prodaných s Windows a s Linuxem 60:40. Na otázku, zda lidé kupují řešení s Linuxem, protože ho chtějí používat, nebo protože je levnější, mi bohužel zástupce TS Bohemia neuměl odpovědět.
Celkový dojem ze sestavy Barbone Fenix je velmi dobrý - za velice nízkou cenu dostanete dobře vypadající počítač, který stačí vybalit z krabice a používat.
Klady
Zápory
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
total used free shared buffers cached
Mem: 515188 509012 6176 0 56948 172868
-/+ buffers/cache: 279196 235992
Swap: 602396 164 602232
The alternate install CD allows you to perform certain specialist installations of Ubuntu. It provides for the following situations: * creating pre-configured OEM systems;
Pratele, vzhledem k tomu, ze se recenze na ruzne pocitacove sestavy Barbone ve stejnou dobu objevuji na ruznych serverech, predpokladam, ze se jedna o marketingovou akci vyse zminene firmy a tim padem i placenou reklamu - ocekaval bych, ze bude clanek patricne oznacen. DiiikyPředpokládáš špatně, nejedná se o placenou reklamu. Firma TS Bohemia s tím má společné pouze to, že počítač zapůjčila. Na více serverech se ve stejný čas recenze objevuje proto, že dříve ten počítač nebyl k dispozici (a pak už by to nemělo cenu, kdybychom s tím přišli později než všichni ostatní). Distribuci pro ten počítač připravoval Ivan Bíbr, který mě také oslovil, jestli bychom neměli zájem výsledek zrecenzovat - souhlasil jsem, a proto je tu recenze.
v letáku uvádí parametry: 2048 MB, 320 GB HDD, procesor Intel Core2Duo E7200, Linux Mandriva, NVidia GeForce 8600 GT 128MB, DWD+/-RW a čtečka paměťových karet