Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Připomeňme, že verzi 4.1 byla podrobně představena ve čtyřdílném seriálu, dnes se jako minule u GNOME podíváme na to, jak prostředí vypadá v Mandrivě. Rovnou na úvod si vysvětlím, proč není v recenzi verze 4.2. Je to z prostého důvodu, že ji zatím standardní aktualizační systém Mandrivy 2009 neobsahuje, a nutit uživatele zjišťovat, kde se nachází verze 4.2 a jak ji přidat do systému, mi přijde zbytečné a od Mandrivy poněkud nešťastné (od uvedení verze 4.2 uběhl již celý měsíc. Nicméně na vzhled systému to vliv nemá.
Nejprve vzhled prostředí po instalaci. S GNOME si v barevném vzezření či pozadí na ploše v ničem nezadá. Musím připustit, že jak tvůrci KDE na technologiích verze 4, tak Mandriva na použitém skinu, zapracovali. Osobně mi přijde KDE 4 v Mandrivě 2009 tak nějak vizuálně příjemnější než verze 3.5 nebo GNOME a další prostředí, ale to je samozřejmě věc vkusu a otázka pár kliknutí v případě požadavků na úpravy.
Mandriva Control Center, stejně jako instalace dodatečného softwaru a přidání repozitářů z Extra DVD této CZ verze je shodné s GNOME, proto nebude v tomto článku popisováno. Totéž platí i pro standardní aplikace jako webový prohlížeč Firefox, editor GIMP a mnohé další. Podíváme se na nastavení systému KDE.
KDE má k dispozici velmi pěkný monitor systému, který se mi líbí víc než to, co je k dispozici v GNOME.
Jedním z taháků KDE 4 je systém widgetů, které se na plochu přidávají velmi snadno, lze je libovolně díky jejich vektorové povaze zvětšovat či zmenšovat a je jich vskutku nemálo. Ač osobně nemám cokoli na ploše rád, widgety hodnotím jednoznačně kladně.
KDE 4 má trochu odlišný mixer, ale protože obsluhuje stejnou zvukovou kartu přes stejné rozhraní, jsou změny samozřejmě pouze kosmetického, nikoli funkčního rázu.
KDE má k dispozici vlastní webový prohlížeč Konqueror. Vedle něj disponuje souborem nástrojů kategorie PIM (personal information management), kam spadají programy jako KOrganizer nebo KMail (jejich názvy jasně říkají, co je jejich cílem). KDE také disponuje velmi slušnou Čtečkou RSS/Atom kanálů (Akregator), která podporuje standardizovaný import/export z jiných čteček (včetně třeba Google Reader).
Obdobou Pidginu z GNOME je taktéž multiprotokolový IM klient Kopete. Jeho nastavení jsou velmi podrobná, podporuje řadu zásuvných modulů (tak jako velká část KDE aplikací).
Vlastní BitTorrent klient se jmenuje KTorrent. Jeho ovládání je velmi jednoduché, GUI poměrně střídmé a obsahuje všechny potřebné informace. Lze mimo jiné nastavovat i filtrování IP adres.
Jedním z nejlepších programů v KDE je pro mne osobně správce a editor fotografií digiKam. Práce s ním mi přijde intuitivnější a možnosti rozsáhlejší než u F-Spotu, zejména pro občasné publikování fotografií se hodí sympatický HTML export fotogalerie nebo přímo export pro Google Picassa a Flickr. Podporuje i vybrané RAW formáty prostřednictvím programu dcraw, správu barev, odstranění červených očí, GPS a řadu dalších užitečných drobností.
Pro přehrávání všemožné hudby má KDE k dispozici mocný program Amarok, jeden ze známých pilířů tohoto prostředí. V Mandrivě 2009 se nachází verze 2 beta, která je stále ještě ve vývoji, ale již poměrně slušně použitelná, nezaznamenal jsem žádné problémy.
Zajímavější je to u přehrávače videa, zde jsem marně hledal z dřívějších verzí Mandrivy známý KMPlayer. Nikde po něm v základní instalaci KDE ani stopy, místo něj je zde pouze jakýsi nestabilní podivný přehrávač Dragon Player a pak z GNOME známý Totem. Ten naštěstí funguje k plné spokojenosti.
Dalším pilířem KDE je bezpochyby vypalovací program K3b. Ač se Brasero velice snaží a i německé Nero vydává svůj vypalovací program i pod Linux, je to stále K3b, které kraluje. Rozhraní je za roky vývoje již ustálené, jasné a přehledné, takže ani přechod z Windows a aplikací typu Nero nebude pro nikoho problémem.
Základním textovým editorem KDE je KWrite/Kate. Jeho možnosti jsou, stejně jako u Geditu, pro většinu úkonů více než dostatečné.
Na závěr opět jeden z používaných programů, který ani v KDE není u Mandrivy součástí standardní instalace. Ekvivalentem Total Commanderu pro prostředí KDE je Krusader. Jeho schopnosti a možnosti úprav či nastavení by vydaly na několik samostatných článků, takže se omezím pouze na jednoznačné doporučení jeho instalace.
Na závěr ještě malé objasnění, které se týká všech desktopových prostředí či malých správců oken, nejen GNOME a KDE. Preferujete-li prostředí GNOME, ale líbí se vám třeba digiKam, můžete jej samozřejmě v GNOME používat. Stejně tak můžete v KDE používat GIMP, v tomto není Linux obecně nijak omezen. V případě velkých desktopových prostředí KDE a GNOME se jedná pouze o představení aplikací, které jsou jejich standardní součástí, nikdo však nenutí uživatele k jejich používání. Stejně tak dobře lze ostatně například GIMP používat pod Windows nebo třeba v superlehkých prostředích jako IceWM či OpenBox, jediný rozdíl je v tom, že pokud spustíte GIMP pod GNOME, jsou již s GNOME nataženy potřebné GTK knihovny. V případě spuštění například pod IceWM se tyto knihovny musí s první pouštěnou GTK aplikací načíst.
Příště se podíváme na třetí známé desktopové prostředí Xfce a s ním si ukážeme, jak se Mandriva 2009 vypořádala s malými správci oken jako IceWM a další.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Malý dotaz : Jaktože má Mandriva tak pěkné písmo oproti ostatním distrům? Když si ještě vzpomenu, když jsem instaloval 2008, tak to bylo podobné. Vyhlazování a celkově vzhled písma byl pěkný na Mandrivě a všude jinde (na jiných distribucích) jsem s písmem bojoval...
A ještě se přidám s dotazem, nevíte co je to přesně za systémové fonty ?
Přehrávače videa: A co Kaffeine ?
Ten tam je a samozřejmě funguje, dokonce se při instalaci bonusů z CZ edice nainstaluje místo toho default přehrávače (ten jde pryč). Důvody jsou celkem podrobně rozebrány v knize (stručně: podle autorského týmu toho momentálně umí nejvíc, proto ho preferujeme).
KDE má k dispozici velmi pěkný monitor systému, který se mi líbí víc než to, co je k dispozici v GNOME.
Tak to Vas zklamu, ale od KDE 4.2 vypada Monitor Systemu v KDE podobne jako ten v GNOME. Podobnou funkcionalitu ale umi i applety.
>Rovnou na úvod si vysvětlím, proč není v recenzi verze 4.2. Je to z prostého důvodu, že ji zatím standardní aktualizační systém Mandrivy 2009 neobsahuje, a nutit uživatele zjišťovat, kde se nachází verze 4.2 a jak ji přidat do systému, mi přijde zbytečné a od Mandrivy poněkud nešťastné (od uvedení verze 4.2 uběhl již celý měsíc
Pro Mandrivu není nová verze updatem (až na výjimky). Má to někde v updates policy, takže se tomu nedivím. Dle mého by toto mohli dát alespoň do oficiálních backports...
Vyzkoušený postup update na KDE 4.2 je na forum.mandrivalinux.cz.