Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Většina věcí, které jsme si povídali v článku o GNOME, platí i pro Xfce. Toto prostředí staví na stejném GTK+ frameworku, a tak v něm všechny aplikace běží neméně dobře jako v GNOME a designově do GUI zapadnou dokonale. Xfce je někdy bráno jako „odlehčená verze“ GNOME tam, kde je Linux nasazován na pomalejší počítače. Jako takové má některé své vlastní nástroje.
Základní vzhled prostředí je GNOME velmi podobný.
Správce souborů ctí stejný design jako v GNOME.
Správce úloh je jednodušší, střídmější. Sice tak má hodně daleko k té nablýskané kráse, která je k dispozici v KDE 4, ale je výrazně svižnější.
Konfigurace Xfce se provádí v praktickém správci, který zaujme už svojí jednoduchostí oproti KDE.
A nyní již k samotným aplikacím. Jako první si ukažme webový prohlížeč Midori. Ten sice není součástí standardní instalace prostředí Xfce v Mandrivě 2009, ale rozhodně stojí za zmínku, využívá totiž engine Webkit, který je velmi rychlý, velmi progresivní a prostě vůbec jiný než Gecko ve Firefoxu nebo KHTML v Konqueroru či engine Opery a Internet Exploreru.
Mousepad, velice jednoduchý textový editor, již součástí instalace je. Chybí ale zvýrazňování syntaxe. Pokud tedy od textového editoru požadujete psaní něčeho víc než jen holých textů, nějakého jazyka, pak samozřejmě sáhněte třeba po Geditu.
Prohlížeč obrázků Ristretto je jen „obyčejný“ prohlížeč, pokud člověk potřebuje něco více, pak musí opět sáhnout po F-Spotu nebo digiKamu.
Xfce má i vlastní program pro vypalování. XfBurn taktéž ctí pravidla jednoduchosti a minima voleb, dokáže pálit obrazy datových médií, data nebo mazat přepisovatelné disky.
Nyní již opustíme plnohodnotná desktopová prostředí (mající sady vlastních aplikací) a podíváme se na pár správců oken (pouze spravují grafické prostředí, své aplikace, kromě několika základních nastavovátek a prográmků, nemají). Vezmeme to abecedně, tedy od IceWM. Tento správce oken je velice rychlý, velice úsporný a vrací nás do doby před 15 lety (Windows 95, nebo, chcete-li, třeba také KDE 1). Standardně použitá dekorace oken je v Mandrivě přítomna už mnoho let.
Podobným úsporným prostředím je LXDE, v Mandrivě 2009 řekl bych vyvedené přeci jen trochu přijatelněji pro rok 2009.
Samotný holý OpenBox nabíhá jako čistá černá obrazovka, extrém nejvyššího kalibru. Lze jej kombinovat s jinými prostředími jako KDE a Gnome.
Na úplný závěr ukázka Window Makeru, atypického starého prostředí, které emuluje systém NeXT (někdejší progresivní společnost založená americkou firmou Apple a vedená Stevem Jobsem).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
trosku kratke
verzie, funkcnost, dotiahnutost prostredi, preklad (mne napr. v gnome neprelozilo polozky hlavneho menu - aplikacie, miesta, system, no polozky vo vnutri menu (internet, kancelaria, ...) uz ano. proste, da sa vela popisat.
no verzie sa az tak v ramci vydania nemenia. naozaj je trosku skoda, ze tam nie je viac obkecavania - sam som fanusikom windowmakeru a rad by som vedel, ci ho vo svojej oblubenej distribucii mam plne funkcne (stava sa vselico), co este je v balikoch k tomuto prostrediu (aplikacie do docku, ...).
ale inak fajn serial, rad som si precital, co pouzivam
Ahoj, nemyslim si, ze je windowmaker atypicky, stary asi je, ale rozhodne ne mrtvy. Je rychly a doplneny o par dockapp-u popr. conky neni duvod mit cokoliv navic.
Ale neni uz dostatecne cool a in. Zadna blejskatka, hejblatka a jine dulezite veci, bez kterych moderni desktop nesmi byt ;)
Jak pro koho. Já například po několika denním používání nablejskanýho desktopu, měním zpátky na čistý vzhled a u něj zůstávám mnohem déle. Je mi to prostě příjemnější na oči. I co se týče čistějšího pozadí. Použávím i postarší gtk témata, je to prostě příjemnější a co se používání a dlouhodobějšího koukání do monitoru týče i pro oči zdravější.
Napřiklad: http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/9/3/132439-enlightenment-17-34706.png
http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/4/9/129294-enlightenment-17-clearlook-53965.png
http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/2/4/126242-cistota-enlightenment-17-6355.png
http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/0/2/122520-japan-tema--40744.png
Nic osobně proti LXDE nemám, ale nechápu v čem je jeho plus? Je to jen kombinace a myšmaš openboxu, gnome, a xfce. Prostě děs běs.
dobry den rad bych se zeptal jak se na linux saji schanet programy a jak moc se linux podobyji windowsum dekuji
je viac odpovedi na kazdu otazku.
skusil by som si na abclinuxu.cz a na root.cz najst recenzie nejakej distribucie (napr. predchadzajuce diely o Mandrive).
taktiez web proc.linux.cz
Ahoj Dneska jsem aktualizoval mandrivu s 2009 na 2009 spring. Po instalaci aktualizace mi to napsalo ze je vse OK, ze mam dat restart. Dal jsem restart. Mandriva ted uz 2009spring najizdela v poradku...a v miste kdy se ma zobrazit graficke menu prihlasovani nastala cerna obrazovka a jen blikajici kurzor. Nevo nekdo prosim jak zapnout aby to najizdelo graficky... ?
Zkus přepnout grafický režim ctrl+alt+F1 až ctrl+alt+F12 myslím že je na ctrl+alt+F7. Jinak v textovém režimu ti píše v čem je problém poprípadě namiš startx a měl by Ti najet. Pokud Ti napíše že už běži te je to v pytli.