Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Určitě jste se již setkali někde mezi řečí s doménou. Někdo o ní mluvil, ale vám pořád nešlo do hlavy, co vůbec doména je? Nic si z toho nedělejte, protože názvů pro určité věci je tolik, že nakonec ani nevíte, že denně takovou doménu sami používáte. Pojďme se tedy na domény podívat pěkně od začátku.
Vše začíná u samotného počítače a jeho připojení k internetu. Tímto má počítač okamžitě přidělenou originální IP adresu, něco jako máme my lidé rodné číslo. Takovou IP adresu tvoří číselné kódy oddělené tečkami. A tím se dostáváme k podstatnému jádru toho, co mají IP adresy společného s doménami.
Doména je doménové jméno, které slouží jako název internetových stránek. Má nejčastěji tři řády, které se také jako IP adresa dělí tečkami. A doménové jméno nahrazuje číselný kód IP adresy.
Kdyby nebyly domény, tak namísto názvu internetových stránek byste do vyhledávačů psali číselný kód IP adresy. Jak by se vám takový kód pamatoval a jak se vám pamatují názvy internetových stránek? Je to určitě podstatný rozdíl. A to je hlavní funkce domény, snadná zapamatovatelnost, skvělá prezentace a originální název.
Každá doména končí nějakou koncovkou, nejčastěji .cz, .com, .net, .ua, .info atd. V případě koncovek .cz, .ua, .ru atd. jde o domény prvního řádu kód ccTLD, které představují kód národní domény, tedy státu, území. V případě koncovek .com, .net, .info jde o nadnárodní domény prvního řádu, tedy generické.
V případě české domény, tedy .cz, je jejím provozovatelem a správcem zájmové sdružení podnikatelů CZ.NIC. Sdružení provádí kontroly domén, aby nedošlo k duplicitě, vede seznam registrátorů české domény a kontroluje, aby byly domény vedené na konkrétní jméno, a věnuje vysokou pozornost také rozšíření technologie DNSSEC, při kterém jde o zabezpečení.
CZ.NIC je správcem pouze české domény, ale vede seznam registrátorů, u kterých si můžete zaregistrovat i jiné domény než s koncovkou .cz. Například o založení domény české nebo končící koncovkou .com, .net, atd. se postará registrátor domén TELE3, který je rovněž uvedený v seznamu vedeném přes CZ.NIC. Kvalita jejich služeb spočívá nejen v samotné registraci domén, ale také v dalších službách jako zabezpečení rozšířením DNSSEC, webhosting, free webhosting a profesionální webhosting, správa serveru, mailové servery atd.
Více na www.tele3.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: