plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jedním z rozšíření a zároveň již dříve zmíněným je Screenshot. Jako je tomu u podobných rozšíření běžné, zobrazuje se jednoduchou ikonkou vpravo od adresní řádky prohlížeče. Snímek tak můžete vytvořit jediným kliknutím a uploadovat jej, kopírovat jej, nebo oboje.
Oproti tomu Awesome Screenshot Plus – Capture, Annotate & More ve verzi 2.3.8. umožňuje krom vytvoření a uložení snímku, do něj ještě něco přikreslit. Konkrétně se jedná o čtyřúhelník, ovál, čáru, šipku a přidání textu. Samozřejmě u všech je možné měnit barvu a jednoduše tak zvýraznit právě tu část webu, o kterou popisujete nebo na ní jakkoliv upozorňujete.
V souvislosti s tím přibyla možnost se vrátit o krok zpátky, pokud se vám označení nevyvede. Za zmínku stojí také funkce crop, tedy oříznutí jen vybrané části vyfoceného webu.
Nikoliv rovnou ořez ale přímo vybrání části webové stránky umožňuje zase rozšíření LightShot. Navíc přidává možnost online editace obrázku a taktéž přidání nějaké té vysvětlivky, textu nebo tvaru. Sice už ne přímo při snímání ale až po otevření, ale nabídka nástrojů je slušná a pokud nepotřebujete co nejrychlejší zachycení a označení oblasti, pak je to také možnost.
Webpage Screenshot in Firefox dává taktéž možnost sem tam něco přidat ke snímku webu. Tentokráte ovšem v samostatném okně. Můžete psát přímo do tvarů a velice jednoduše popisovat prvky webu takovým způsobem, že se nemusíte stydět výsledek použít nejen v e-mailu, kde něco vysvětlujete ale klidně i v prezentaci.
Snímky rozšíření ukládá ve formátech PNG, IF, JPEG, BMP a podporuje také export do PDF. Lze je také uploadovat na server, kopírovat, tisknout a poslat rovnou e-mailem. Velkou nevýhodou nebo spíše překážkou v používání je v případě nejen tohoto rozšíření omezení platformy.
Samozřejmě je rozšíření celá řada a záleží na každém, komu jaké padne. Sám dávám přednost Awesome Screenshot Plus, protože je jednak jednoduché a vyznačení jednotlivých částí rychlé a také nevyžaduje přepnutí byť v okně prohlížeče nebo mimo něj do jiné aplikace.
Chrome patří mezi oblíbené a na Linuxu zároveň dostupné webové prohlížeče. Stejně jako Firefox nabízí ke stažení nepřeberné množství rozšíření ve vlastním „internetovém obchodě“.
Některá rozšíření jsou přitom stejná nebo podobná jako pro Firefox. Jmenovat lze například Awesome Screenshot nebo Lightshot. Awesome Screenshot přitom opět patří mezi nejpovedenější – screenshot uděláte rychle, můžete přidat poznámku nebo vyznačit část a buď uložit, nebo uploadovat na server a poslat link. Skvělé je, že veškeré úpravy provádíte přes několik ikonek v horní liště a nic se nikde dále neotevírá.
Výhodou oproti některým jiným rozšířením je možnost vyfotit nejen zobrazenou část webu ale celý web (i část kterou nevidíte). Výsledný snímek má svůj vlastní přímý odkaz na webové stránky, kde je uložen a dále jej můžete sdílet na sociálních sítí nebo službách Twitter, Facebook, Google Buzz (spíše již Google+, ale to jsem nezkoušel), Gmail, v našich končinách ne moc rozšířeném Yahoo mailu a Hotmailu.
Vysoké hodnocení má Webpages screenshot, který ukládá do formátu PNG. Před vyfocením můžete navolit velikost a hlavně – žádná data by se neměla přenášet na cizí server. To znamená, že ukládáte na svůj počítač a o další sdílení snímku se staráte sami.
Quick Markup: Screen capture již na cizí server sdílí, i když to není podmínkou – v takovém případě exportujete jako PNG nebo JPG na disk počítače. Sdílet ovšem můžete na Facebook, Flickr a další sociální sítě nebo služby.
Oproti výše uvedenému rozšíření máte navíc k dispozici možnost přidat ke snímku webu vysvětlující popisky, tvary a texty. Stejně tak lze vybrat jen určitou část webu, kterou chcete vyfotit.
Vyhledáváte-li širší možnosti editace a úprav snímku obrazovky, pak vás jistě zaujme Pixlr Grabber – Screen capture, který využívá i jinak samostatného rozšíření Aplikace Pixlr Editor.
Pixlr Editor navíc můžete využívat i v okně prohlížeče bez instalace jakéhokoliv rozšíření. Možnosti editoru jsou přitom poměrně rozsáhlé a zdaleka se neomezují na výběr, ořez a nějaké ty tvary, jak se můžete přesvědčit níže na snímku obrazovky. K dispozici jsou filtry, můžete pracovat s vrstvami a tak dále a tak dále.
…ke snímání webu můžete využívat pochopitelně i notoricky známé PrtSc nebo celou plejádu grafických editorů. Nevýhodou ovšem bývá nemožnost zachytit web mimo zobrazenou plochu a zejména přinejmenším vyfotografování celého okna prohlížeče a nejenom obsahu. Případný příjemce snímku proto uvidí například záložky, které máte v liště, a to nemusí být vítáno.
Výše uvedené se týká také výchozím nástrojů jako je KSnapshot v KDE nebo gnome-panel-screenshot v GNOME. Řešení se nabízí v jakémkoliv editoru, ve kterém můžete ořezávat. Bohužel výsledný obrázek musíte pro dodatečné otevřít, což řeší funkce vytvoření snímku v GIMPu, kde můžete snímek ihned doplnit o dodatečné poznámky a jiné.
Na Windows se mi pro snímání obrazovky osvědčil XnView, který by měl být dostupný i pro Linux. Dokáže totiž snímat vícenásobně, což je vlastní také aplikaci Shutter. V ní lze snímat celou obrazovku i celá okna a dále je upravovat. V mém případě ovšem funkce pro snímání webu nefungovala. Vyzkoušel jsem tedy alespoň vyfocení sekce okna, ale na to se nelze spoléhat a funguje pro účely snímání webu dost nahodile...
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
screenshot stranka 0 true
screenshot --fullpage NAME