Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
imap.gmail.com
servery zapotí. Nedá mi to, abych neupozornil na náš projekt pro zálohování Gmail účtů - Gmail Backup. Ten umožňuje i zálohování štítků, ale hlavně pohodlnou obnovu.
Přeji pěkný den, JŠ
Hezké. Díky!
BTW. neplánujete to rozšířit i o zálohu kalendářů? (případně dalších dat (fotky, bookmarky, ...) ze služeb Google?) To by pak mohl být Ultimate Google Backup :)))
Díky, tohle přesně jsem (nejen já) hledal.
Pokud to chcete brat z principu, tak by kazdy filtr blokujici "stránky organizací podporující omezování lidských práv a svobod" musel blokovat i stranky sveho vyrobce, ale vzaroven i veskere stranky statu a municipalit, jelikoz i tyto omezuji lidske svobody (napr. nedovoli Vam po verejnosti chodit nahy).
Jinak pohlavary KSCM jsme meli vyvrazdit pred 20 lety misto dohodnuteho odsunu do politickeho a kapitaloveho "pozadi" (rozemej mimo obzor bezne populace). Ted uz jsou prevleceni ve vsech stranach.
Google Translator jistě ano.
Přijde mi to relativně dobré (ne, neumím rusky, a vlastně ani nemám nejmenší potřebu umět). Vzhledem k tomu jak strašně moc mě ten článek nezajímá, tak zcela dostatečně.
Hm. Tak jsem to taky zkusil v tom translátoru. Čekal jsem tedy horší výsledky, něco z toho bylo dokonce i pochopitelné. Ale translátor je holt translátor. Nějaký umělý překladač nemůže nikdy nic pořádně přeložit.
S tím nezájmem o Rusko s tebou souhlasím. Pro drtivou většinu obyvatel ČR je Rusko nezajímavé až do té doby, než dojde plyn v troubě a vyschne ropná hadiceTato vývojová verze běží na jádře 2.6.28-rc8
To není překlep? Jádro 2.6.28 už je dávno stable.
<rejp>Fedora Rawhide už jede na 2.6.29-0.53.rc2.git1.fc11. V tom Ubuntu jsou nějak pozadu :D </rejp>
Není. Jaderný noviny jsou vydávaný se zpožděním, už se to tu kolikrát řešilo...
Tiskni
Sdílej: