Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 05:19
Mandriva One 2007 "Metisse" je živé CD s novým 3D desktopem. gNewSense 1.1 je založená na Ubuntu, ale obsahuje pouze svobodný software. Distribuční rada: vyměnitelná zařízení pod stálými jmény. Rozhovor: Matthew Szulik, šéf firmy Red Hat (ukázka).
Sidux 2007-01 Preview 1 je výsledkem práce vývojářů, kteří se oddělili od komunity KANOTIXu - figuruje v něm Linux 2.6.19.2 a KDE 3.5.5. SAM Linux Desktop 2007 Test 1 je distribuce založená na novém PCLinuxOS 2007: přichází s funkcí 3D desktopu v prostředí Xfce 4.3.99.2 - více v oznámení. Vyšel Berry Linux 0.78 (live CD stojící na základech Fedory) s podporou pro 3D desktop s AIGLX a Berylem (seznam změn). Pioneer MigrationSERVER (distribuce zaměřená na serverové použití, která je založená na Ubuntu) je připravena k testování, vyšel první release candidate. Živé CD Finnix přichází s verzí 89.0 (oznámení, poznámky) - CD je určeno pro systémové administrátory; verze pro x86 obsahuje i jádro pro amd64 (i když je userland pouze 32bitový), takže je možné použít chroot do 64bit prostředí.
Mandriva One 2007 "Metisse" je live CD s 3D okenním správcem a GNOME. Teď už si pravděpodobně říkáte, že jde o další live CD s Berylem, ale není tomu tak — díky tomuto CD můžete poznat nový 3D desktop Metisse, který byl vyvinut projektem In Situ. Pokud se vám zalíbí (na informační stránce naleznete zajímavá videa), můžete začít stahovat 700 MB velký obraz.
Brian Brazil oznámil dostupnost distribuce gNewSense verze 1.1. gNewSense je založená na Ubuntu, ale používá výhradně svobodný software (více ve FAQ). Nová verze přináší podporu pro volitelné meta-balíčky, plus volitelnou podporu pro aktualizace a backporty. Opravuje problém s NPTL a povoluje ovladač eepro100 (e100 byl nesvobodný). Obsahuje překompilovanou a přejmenovanou Mozillu Firefox — ta by neměla nabízet nesvobodné pluginy. Kromě dalších oprav a vylepšení má také novou grafiku. Všechny potřebné informace naleztnete v oznámení.
Obraz CD můžete získat přes BitTorrent nebo ze zrcadel.
Vyšlo první experimentální sestavení distribuce PCLinuxOS v tomto roce. Běží v něm čerstvé KDE 3.5.6 s podporou 3D desktopu Beryl a Compiz, které mohou běžet na připraveném AIGLX a Xgl. Těšit se můžete na Linux 2.6.18.6, Mozillu Firefox 2.0.0.1 s pluginem Flash 9, OpenOffice.org 2.1.0, nový bootsplash, ikonky a další pěkné věci z projektu na zkrášlování teto distribuce. V této verzi je několik chyb, o kterých byste měli vědět:
Všechny potřebné informace včetně odkazů na zrcadla naleznete v oznámení o vydání.
Projekt MCNLive, který vytváří specializované živé distribuce na bázi Mandrivy, oznámil svůj nový přírůstek: release candidate živého CD, na kterém je předinstalované virtualizační řešení VirtualBox Open Source Edition. VirtualCity je pouze v anglickém jazyce; ostatní jazyky bylo potřeba vyřadit, aby zůstalo live CD malé (nyní je velikost 362 MB) a funkce copy2ram fungovala i na systémech s 512 MB RAM.
Od předchozí verze MCNLive byly přidány aktualizace z Mandrivy 2007 a webový prohlížeč Opera byl aktualizován na poslední verzi 9.10. Známým nedostatkem této verze je chybějící modul jádra madwifi pro WiFi karty Atheros. Podívejte se na oznámenía stahujte.
Bylo vydáno Astaro Security Gateway 7.0. Obsahuje velké množství vylepšení, mezi které patří lepší GUI, podpora QoS optimalizovaná na VoIP, lepší zabezpečení VoIP, VPN s podporou SSL, transparentní FTP proxy, zlepšení výkonu HTTP proxy a ještě více. Na webu výrobce si můžete vyzkoušet demoverzi tohoto produktu.
Trinity Rescue Kit 3.2 je live CD stojící na Mandriva Linuxu, které je stvořeno za účelem záchrany a opravy systému, změny hesla apod. Zaměřuje se na OS Windows - díky ntfs-3g má totiž plnou podporu zápisu na NTFS. Funkce hledání virů v systému umožňuje použít 4 různé antiviry: ClamAV, F-Prot, Grisoft AVG a BitDefender. Dokáže bootovat z USB disku i ze sítě přes PXE. Díky integrovanému souborovému serveru je možno sdílet data z počítače, na kterém Trinity Rescue Kit běží. Čtěte oznámení o vydání, obraz CD má pouze 105 MB.
V různých distribucích (jako např. Ubuntu) bývají zařízení připojována pod /media
pod různými názvy. Pokud často připojujete svůj přenosný disk či MP3 přehrávač, mohlo by být užitečné, aby toto zařízení mělo nějaké trvalé jméno. Proto se v této distribuční radě naučíte nastavovat popisek pro různé souborové systémy.
Začneme VFATem. Budete potřebovat nástroj mlabel
z balíčku mtools. Nejprve musíme přiřadit zařízení nějaké DOSové označení disku (ve stylu D:) — příklad se zařízením /dev/sda1
:
echo 'drive d: file="/dev/sda1"' >> ~/.mtoolsrc
Nyní můžeme příkazem
mlabel -s d:
získat současný popisek a příkazem
mlabel d: "popisek"
nastavit nový.
Pro změnu popisku u ext2/3 potřebujeme balíček e2fsprogs. Následujícím příkazem popisek změníme:
e2label /dev/sda1 "popisek"
Pokud nepředáme nový popisek, vypíše se současný.
Pokračujeme souborovým systémem ReiserFS a případně instalací reiserfsprogs. Používáme příkaz reiserfstune
pro zobrazení:
reiserfstune /dev/sda1 | grep LABEL
i pro změnu nastavení:
reiserfstune /dev/sda1 -l "popisek"
Na závěr se podíváme na změnu popisku u souborových systémů JFS a XFS. Pro JFS nainstalujeme balíček jfsutils, pro XFS zase xfsprogs. Zobrazení současného popisku je u těchto souborových systémů stejné:
jfs_tune -l /dev/sda1 xfsadmin -l /dev/sda1
U obou FS je podobný i způsob jeho změny:
jfs_tune -L "popisek" /dev/sda1 xfsadmin -L "popisek" /dev/sda1
V ukázkách, které jste viděli, by se souborový systém při automatickém připojování nalézal v /media/popisek
. Pro změny popisků musíte být uživatelem root, na Ubuntu stačí před příkaz umístit sudo
.
Plánované rozšíření vývojového centra v Brně z něj udělá druhé největší na světě. Jaký byl hlavní důvod pro výběr tohoto regionu?
MS: Red Hat měl vždy blízké vztahy s akademickým prostředím. Například právě v tuto chvíli telefonuji z pozemku North Carolina State University hned vedle College of Engineering [technická fakulta]. Takže naší strategií je zůstat i nadále v blízkosti akademických komunit. To jsou kořeny open source. Chceme si být jisti, že budeme mít přístup k dobře školeným a vysoce motivovaným studentům a profesorům. A postoj české vlády a akademických představitelů na nás udělal velký dojem. Jejich nadšení pro open source vývoj, principy a učení.
Kompletní rozhovor vyjde 31. 1. 2007 v samostatném článku.
radek@linwood udev $ cat /etc/udev/rules.d/10-local.rules BUS=="usb", SYSFS{idVendor}=="0ea0", SYSFS{idProduct}=="2168", NAME="my_usb%n", MODE="0644"Odpovídající zařízení pak obsahuje i /etc/fstab:
radek@linwood ~ $ grep my_usb /etc/fstab /dev/my_usb1 /media/flash vfat rw,noauto,users,utf8 0 0
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.