Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Čtyři sta padesát kilometrů dlouhou cestu do Žiliny jsme autem z Prahy absolvovali za 6 hodin. Ubytování nám bylo zajištěno SKLUGem na kolejích Hliny, čisté pokoje buňkového typu, s WC na buňce a se sprchou s teplou vodou na chodbě stály jen 200 Sk/osoba/noc. Protože jsme přijeli o půlnoci, směnárny byli zavřené, nebyl ale problém platit v hospodě v českých korunách při kurzu 1:1 (Oficiální kurz 1:1,4).
Přednášky probíhaly v prostorách Žilinské univerzity, která poskytla zdarma učebnu a přednáškový sál. Vždy běžely zároveň dvě přednášky, aby si zájemci mohli vybrat téma, které je více zajímá. My jsme si také vybírali, proto jsme byli vždy jen na jedné. První přednáškou mělo být představení Mandrake Linux 9.0, které bylo kvůli technické chybě na notebooku přednášejícího přesunuto na odpoledne. V přednáškovém sále se začínalo tří hodinovou přednáškou "Small Bussines Server based on LDAP" o možnosti připojení středně velkých sítí (do 200 000 uživatelů), kterou si za skřípění lavic vyslechlo kolem sta lidí.
V učebně měl mezitím Michal Uradník (Mišu) přednášku s jednoduše vypadajícím názvem "Jak vyhledávat informacie na internete" se zaměřením na vyhledávání informací o Linuxu, jeho instalaci atd. V ni Mišu vysvětlil uživatelům, co si myslí o Googlu, k čemu je IRC, mailing listy, archiv mailing listů a jak se v něm hledá, strukturu mailing listů, k čemu a jak slouží Man a How-to a jak je užitečné je číst, o tom, že je dobré hledat informace na stránkách výrobců aplikací, na news serverech a serverech zaměřených na software či hardware. Samozřejmě, že uvedl i odkazy na výše uvedené zdroje informací.
Odpoledne v přednáškovém sálu byla slíbená prezentace Mandrake 9.0, zaměřená spíše na technickou stránku distribuce, na typy jádra a většiny hlavních komponentů, včetně instalačního software. Poté následovala přednáška "Digital Identity" jenž byla jakýmsi úvodem do problematiky digitálních podpisů, vydávajících autorit, ověřování atd. Poslední sobotní přednáška "Snort jako IDS" pojednávala o Open Source programu, který umí detekovat vniknutí do systému.
Večer bylo společná akce v pizerri Napoli nedaleko univerzity, kde točili Krušovice 10'.
Díky únavě jsme zaspali přednášku "Bojujeme proti spamom aktivně". Přišli jsme až na konec přednášky "Server-side JAVA a Linux" do přednáškového sálu, kde byla vidět únava z minulého dne. Posluchači se pomalu scházeli a někteří v posluchárně odpočívali. Následovala přednáška "XML pre programátorov". V přeplněné učebně proběhla přednáška "Zurnalove FS pod Linuxom a ich rozsirene moznosti", kde byli posluchači seznámeni se souborovými systémy pod Linuxem a jejich možnostmi, stručnou informací o jejich původu, nechyběla však ani tabulka porovnávající jednotlivé systémy.
Na chodbě po celou dobu přednášky bylo možné koupit trička s Linuxem. Odpoledne většina návštěvníků odjížděla domů. Večer jsme se vydali do historického centra, kde jsme na náměstí nalezli příjemnou hospůdku čepující Velvet.
Setkání SKLUGu v Žilině bylo velmi zajímavé, i když bylo koncipováno pro spíše pokročilé uživatele Linuxu. Přednášky v každém případě byli na velmi vysoké úrovni. Trochu nám chyběly počítače, jenž by byly k dispozici a kde by bylo možné nahlédnout, jak linuxoví profesionálové nastavují a kompilují a jaké programy vlastně používají. Už se těšíme na další setkání.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: