Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:03
GNU/Linux je pro Microsoft stále viditelnější a silnější konkurencí. Z historie víme, že Microsoft konkurencí nikdy nadšen nebyl a dosud dělal vše proto, aby své konkurenty buď zničil, nebo je přeměnil na spolupracovníky (koupě firmy, apod.). Je jasné, že vstupujeme do fáze, kdy Microsoft s GNU/Linuxem začíná bojovat. Jeden z prostředků, který Microsoft momentálně silně využívá, je FUD.
FUD = Fear, Uncertainty, and Doubt. Česky: strach, nejistota a pochyby.
Bývá tak označována taktika, která místo faktických argumentů využívá zpochybňování, překrucování a zkreslování skutečností za účelem vytvoření atmosféry nejistoty kolem určitého produktu, názoru nebo postupu. Viz FUD.
Článek se původně objevil v blogu (Strategie MS: FUD). V této rozšířené podobě vychází se souhlasem autora.
Zřejmě první obecně známý výrok Steve Ballmera (CEO Microsoftu) na adresu GNU/Linuxu se datuje do roku 2001, kdy mj. prohlásil:
Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches, ...
Linux je rakovina, která se z pohledu duševního vlastnictví uchytí na všem, čeho se dotkne...
Tento citát a zbytek toho, co tenkrát pronesl, naznačoval naprostou neinformovanost o Linuxu, open source a licenci GNU/GPL.
Od roku 2004 Microsoft využívá v boji s GNU/Linuxem kampaň nazvanou "Get the facts", což je v podstatě "srovnávací reklama" založená na studiích, které vyzdvihují produkty Microsoftu oproti GNU/Linuxu. Tato kampaň byla kritizována z hlediska objektivity a bylo na ní odpovězeno studiemi s opačnými závěry.
Další zlom ve vývoji nastal koncem minulého roku, kdy Novell uzavřel smlouvu s Microsoftem. Smlouva pokrývá řadu oblastí, ale pro nás je velmi podstatná část týkající se patentů:
The patent cooperation agreement enables Microsoft and Novell to give customers assurance of protection against patent infringement claims.
Patentová spolupráce Microsoftu a Novellu umožňuje ujistit své zákazníky o ochraně před žalobami kvůli porušení patentů.
Ballmer se o patentovou část dohody s Novellem ve své argumentaci opřel a krátce po uzavření smlouvy zareagoval v rozhovoru dvěma výroky:
Linux does not come from a company -- Linux comes from the community -- the fact that that product uses our patented intellectual property is a problem for our shareholders.
In a sense you could say anybody who has got Linux in their data center today sort of has an undisclosed balance sheet liability, ...
Linux není od nějaké firmy -- je od komunity. A skutečnost, že používá naše patentované duševní vlastnictví, je pro naše akcionáře problém.
V jistém smyslu by se dalo říci, že kdokoliv má dnes Linux ve svém datovém centru, má také ve svém účetnictví nezachycený závazek...
Nedávno vydal nové prohlášení, které je v podstatě variací na stejné téma:
I would not anticipate that we make a huge additional revenue stream from our Novell deal, but I do think it clearly establishes that Open Source is not free and Open Source will have to respect intellectual property rights of others [...]
Nečekám, že bychom ze smlouvy s Novellem nějak výrazně finančně těžili, ale jsem přesvědčen, že ta smlouva jasně dokládá, že Open Source není svobodnýý, a že bude muset respektovat duševní vlastnictví ostatních [...]
O tom jste se asi dozvěděli z příslušné zprávičky (Ballmer: open source není svobodný). Ballmer se v těchto výrocích opírá o patentovou část dohody s Novellem a tu využívá jako "důkaz" pro svá tvrzení. Novell má k této věci jasné stanovisko (Open Letter to the Community from Novell):
Importantly, our agreement with Microsoft is in no way an acknowledgment that Linux infringes upon any Microsoft intellectual property.
Podstatné je, že naše smlouva s Microsoftem není v žádném případě uznáním, že by Linux porušoval nějaké duševní vlastnictví Microsoftu.
Microsoft má zase svoje (Microsoft Statement on Novell Agreement). Každopádně, pokud se zamyslíte nad výroky Ballmera, jistě vás napadne následující otázka:
To nikdo neví. Ballmer, ani nikdo jiný z Microsoftu, nikdy nespecifikoval, co konkrétně Linux porušuje. Zatím v podstatě pouze tvrdí, že "něco porušuje".
Ballmer a spousta dalších se ohání především pojmem "duševní vlastnictví". Problém s tímto pojmem je v tom, že je značně nekonkrétní a navíc v právním řádu sám o sobě nemá žádnou oporu. Na Wikipedii se dozvíme, že tento pojem zastřešuje mnoho konkrétních právních přředpisů, např.:
Ballmer dosud jmenoval jedinou z těchto oblastí - patentové právo (což koresponduje s patentovou částí dohody s Novellem, o kterou se opírá). Ve své rétorice nicméně stále primárně používá pojem "duševní vlastnictví". Neříká přímo, že "Linux porušuje patenty MS". Proč není alespoň v tomhle konkrétní a jednoznačný? Předpokládám, že Microsoft nebude podávat žalobu pro porušení obchodní značky nebo vyzrazení svého obchodního tajemství Linuxem.
Právě nekonkrétnost v prohlášeních Ballmera, ať užž v podobě intenzivního používání neurčitého pojmu "duševní vlastnictví" nebo v neschopnosti říci ani jediný příklad patentu nebo čekohokoliv jiného, co by GNU/Linux porušoval, mne vede k závěru, že se jedná o:
Asi nebudu jediný, kdo podobný závěr učinil. Ostatně, kdyby měl Microsoft v ruce něco konkrétního, ...:
Všichni ale víme, že MS vlastní hromadu patentů. Nelze tedy vyloučit možnost, že existuje patent, který některý projekt v rámci GNU/Linuxu porušuje. Může to být třeba dvojklik, který si Microsoft nechal patentovat.
Pokud skutečně v ruce něco má, pak stále zůstává otázka, proč s tím nejde na veřejnost. Odpověď je jasná - nejspíše si je vědom toho, jak by situace dopadla. V úvahu přicházejí dvě možnosti:
Pokud tedy MS zaútočí, buď nakonec o sporné patenty přijde (dvojklik je jasný kandidát), nebo vývojáři situaci vyřeší a MS už nebude mít, čím GNU/Linux napadnout. Proto je pro něj v každém ohledu výhodnější FUD.
FUD je mocná zbraň. De facto ani nepotřebujete důkazy. Stačí vám nasadit do hlavy svého cíle "červíčka", který tam bude vrtat a vrtat, vytvářet pochybnosti, ze kterých se zrodí strach, a cíl se raději vaší konkurenci vyhne. Viz situace s Novellem, kterou se Ballmer ohání. Dohoda o patentech není důkazem, že by Linux něco porušoval. Je to však výborný červíček.
FUD pak přirozeně bude působit na méně informované, což se, žel bohu, může týkat i manažerů, kteří třeba někde budou o nasazení GNU/Linuxu rozhodovat. MS může oficiálního FUD využít i k neformálnímu a neoficiálnímu nátlaku na své zákazníky, kteří mu chtějí dát košem.
Výsledek FUDu či nátlaku ale nemusí být setrvání u Windows. Zákazník může nasadit řešení od Novellu či kohokoliv dalšího, kdo by snad podobnou smlouvu s MS uzavřel.
V úvahu přichází i nátlak na vývojáře. MS snad nebude dělat bububu na vývojáře Novellu (díky oné smlouvě), ale co vývojáři FOSS, kteří pro Novell nepracují? Tady naštěstí působí decentralizace GNU/Linuxu jako účinný obranný mechanismus.
Efektivita FUD časem klesá. Viz causa SCO. Tak dlouho nebyli schopni předložit důkaz údajného porušení jejich copyrightu Linuxem, ažž jim ve finále prakticky nikdo nevěřil. MS se může stát něco podobného, pokud ve své pozici "něco porušujete, ale my vám neřekneme, co to je" zůstane.
Horší bude, pokud s MS začnou uzavírat podobné smlouvy i další subjekty typu Red Hat, apod. To by MS dodalo dalšího červíčka, který by mohl pro svůj FUD použít. Ale i tak nemůže MS situaci bez konkrétních důkazů udržet dlouho. Po čase bude svou strategii muset přehodnotit.
Dobrou obranou proti FUD jsou, jak naznačil h.xman, přímé a veřejné výzvy směrované na Microsoft (Pane Ballmere, ukažte ten kód), aby dodal konkrétní informace o tom, které "duševní vlastnictví" Microsoftu Linux údajně porušuje. Pokud budou výzvy dostatečně hlasité a třeba si jich všimnou média, účinnost FUDu MS bude klesat mnohem rychleji.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Souhlas, moc pěkně napsané.
... Totalitní socialistické režimy mají na světě na svědomí mnohem více mrtvých než nacisté.Máte v tom guláš, to nacistické znamená národně socialistické, víme?
Útok na totalitní režim mi nevadí. Vražda na tyranu není zločinem. Kdy naposledy USA zaútočilo na stát, kde nebyli obyvatelé utlačováni totalitním režimem (socialismem, islámským fašismem, nacismem, ...)?
Už vidím, jak bys skákal radostí, kdyby nás tady USA v 80. letech vybombardovalo pod záminkou boje proti totalitě
Myslím, že scénář C je nepravděpodobný. Za těch 17 let, co jsem postižený dospělostí (předtím šla politika absolutně mimo mne) si nepamatuji, že by někdo napadnul Spojené státy. Zato Spojené státy napadají druhé stále pod různými záminkami. Pokud by chtěl někdo namítnout útok na WTC, nemíním ho zde začít rozebírat - po odsledování spousty dokumentů nevím, co si mám myslet, ale vím jediné - oficiálním zprávám nevěřím.
Pokud už bych připustil tu stupidní myšlenku, že by někdo zkusil jadernými zbraněmi na USA zaútočit, jsem přesvědčem, že by to neskončilo tak pohodově, jak píšeš, ale USA by rozpoutaly brutální odvetu...
Přesně tak.
Spousta lidí nerozlišuje mezi těmito dvěma případy:
(Ballmer) pomlouva/obvinuje, ze Linux zneuziva dusevni vlastnictvi MS (patenty nebo cokoliv jineho)Řekl někdy Ballmer někdy výslovně něco takového? Neřekl. Pozor na to, některé věty tak vypadají, ale když se podíváte pořádně (a na originál, překlady v tomto článku josu někdy velmi nepřesné a mění význam) tak nemají jednoznačný význam. Soudní pře skončí během hodiny, když obžaloba nebude schopná dokázat že k urážce došlo (nemluvě o tom, že "urážka" není asi ten správný výraz). Samozřejmě, je to tak úmyslně. Ballmer neplácne něco jen tak z hlavy, takovéto výroky jsou předem schválnené právním oddělením.
Vážně? A co je tohle? Linux does not come from a company -- Linux comes from the community -- the fact that that product uses our patented intellectual property is a problem for our shareholders.(Ballmer) pomlouva/obvinuje, ze Linux zneuziva dusevni vlastnictvi MS (patenty nebo cokoliv jineho)Řekl někdy Ballmer někdy výslovně něco takového? Neřekl.
překlady v tomto článku josu někdy velmi nepřesné a mění významBuď konkrétní, prosím.
Mluví o nějakém produktu, který používá patenty MS. Nikde není řečeno, že tento produkt je Linux. Může se jednat o MS produkt který má spolupracovat s nějakým Linuxem (ale MS to nechce). Vlastně to tak docela i vyznívá.Vážně? A co je tohle? Linux does not come from a company -- Linux comes from the community -- the fact that that product uses our patented intellectual property is a problem for our shareholders.(Ballmer) pomlouva/obvinuje, ze Linux zneuziva dusevni vlastnictvi MS (patenty nebo cokoliv jineho)Řekl někdy Ballmer někdy výslovně něco takového? Neřekl.
In a sense you could say anybody who has got Linux in their data center today sort of has an undisclosed balance sheet liability, ...
Konkrétně právě tebou citovaná věta je přeložena takto:překlady v tomto článku josu někdy velmi nepřesné a mění významBuď konkrétní, prosím.
Linux není od nějaké firmy -- je od komunity. A skutečnost, že používá naše patentované duševní vlastnictví, je pro naše akcionáře problém.Nejak tam vypadla slovíčka that product, čímž se samozřejmě zcela mění význam!
Mluví o nějakém produktu, který používá patenty MS. Nikde není řečeno, že tento produkt je Linux.Sorry, ale rozumíš tomu špatně. Z celého článku (i z té jediné věty) vyplývá, že tím produktem je myšlen Linux. Nehledě na to, že kdyby tím nebyl myšlen Linux (ten produkt, který je od komunity, ten produkt, který zmiňuje v předchozí větě), tak by věta nedávala smysl. Pokud by mluvil obecně o nějakém produktu, zněla by ta věta takto: ...the fact that a product uses our...
O tom nerozhoduješ ty, ale soudce.Mluví o nějakém produktu, který používá patenty MS. Nikde není řečeno, že tento produkt je Linux.Sorry, ale rozumíš tomu špatně.
Z celého článku (i z té jediné věty) vyplývá, že tím produktem je myšlen Linux.
Nehledě na to, že kdyby tím nebyl myšlen Linux (ten produkt, který je od komunity, ten produkt, který zmiňuje v předchozí větě), tak by věta nedávala smysl.Problém je v tom, že i když ten produkt Linux není, tak odstavec pořád dává smysl! A celá věta vlastně také.
O nějakém produktu obecně tu vůbec není řeč. Myslíš že lze dokázat u soudu, že Ballmer přímo obvinil Linux?Pokud by mluvil obecně o nějakém produktu, zněla by ta věta takto: ...the fact that a product uses our...
Mluví o nějakém produktu, který používá patenty MS.Ale když to vyvrátím, protože tak to Ballmer neřekl, tak najednou:
O nějakém produktu obecně tu vůbec není řeč.-------
Problém je v tom, že i když ten produkt Linux není, tak odstavec pořád dává smysl! A celá věta vlastně také.Možná bys tedy měl konečně napsat, jaký je podle tebe správný překlad.
Možná bys tedy měl konečně napsat, jaký je podle tebe správný překlad.V první řadě není žádný zcela správný překlad, pokud se chceme hádat o význam. Překlad můžebýt jen více či méně zavádějící.
To že já ve své řeči použiji výraz "nějaký" neznamená, že totéž bylo v původním textu a že se tedy jedná obecně o "nějaký produkt".Tak ještě jednou: napsal jsi "mluví o nějakém produktu". Tím jsi nemyslel Ballmera? A koho?
Naopak, Ballmer evidentně měl na mysli velmi konkrétní produkt. Jenom jaksi neřekl přímo jaký.Evidentní je, že nerozumíš té anglické větě. Není totiž možné, aby se to týkalo jiného produktu než toho, o kterém mluvil předtím, než dal do věty vsuvku o tom, že Linux je od komunity.
Jistě, pokud víš co tím myslel, můžes si domyslet údaje které v řeči chybí. Jenomže pokud chceš někoho žalovat, tak musíš provést pravý opak: z toho co řekl dokázat co tím myslel.a) Není třeba nic domýšlet, je to naprosto jednoznačné.
Zdá se mi to, nebo jen plácáš, abys nemusel hned přiznat, že nevíš, jak jinak větu rozumně přeložit? Připadá mi směšné, když tvrdíš, že je překlad chybný a překrucuje původní význam, ale zároveň nechceš napsat, jak by měl překlad znít, aby ten význam nepřekrucoval.Možná bys tedy měl konečně napsat, jaký je podle tebe správný překlad.V první řadě není žádný zcela správný překlad, pokud se chceme hádat o význam. Překlad můžebýt jen více či méně zavádějící.
Akorat nechapu, proc uz FSF nezazalovalo Ballmera za pomluvu. Bud at da k soudu presne jake dusevni vlastnictvi Linux porusuje, nebo at to odvola. Zadny "Pane Ballmeru, ukazte ten kod", ale rovnou podat zalobu "Ballmere, odvolej nebo dokaz".Je mi lito, ale pomijite fungovani nejzakladnejsich principu soudnictvi. Zakladni problem je, ze zalobce nese dukazni bremeno. Cili, pokud by Microsoft zaloval Linux (at uz je zjednodusenim "Linux" mineno cokoliv... FSF, Novell, kdokoli si prejete), musel by prokazat, ze Linux porusuje jeho IP. To by bylo zrejme velmi obtizne - mozna prave proto do toho MS nejde. Pokud by ovsem byl zalujici stranou "Linux" (a presumpce neviny se tudiz presunula na stranu MS), musel by naopak Linux dokazovat, ze Ballmer poskozuje Linux uvadenim nepravdivych udaju, cili de facto by musel prokazat, ze Linux neporusuje IP Microsoftu. Neco takoveho je IMO prakticky nemozne... zvlast v tak komplikovane veci. Obecne... dokazat ze jste neco udelal byva extremne obtizne, ale dokazat, ze jste neco neudelal... jeste mnohem tezsi. A to pomijim takove veci, jako ze si vubec nejsem jisty, jake dalsi znaky ma "pomluva" v pravnim radu USA (existuje-li tam vubec) a tedy co dalsiho by musel jeste "Linux" prokazovat. Takze to co pisete... rovnou podat zalobu "Ballmere, odvolej nebo dokaz"... na to rovnou zapomente, takhle soudnictvi v zadne civilizovane zemi nefunguje. Diky bohu za to. Rika se tomu presumpce neviny a chrani to i vas. Jednoduse - pochybnost jde vzdy k dobru obzalovaneho. A v takto komplikovanych pripadech, kdy jednoznacne dukazy jsou velmi tezko k nalezeni a pochybnost naprosto prevlada - je proste velmi nevyhodne byt zalujici stranou. Porazka temer jista.
Zakladni problem je, ze zalobce nese dukazni bremeno.Tak už to v civilizovaných zemích bývá. Naštěstí. U nás bohužel ne ve všech případech.
Pokud však bude mít MS uzavřenou smlouvu s největšíma linuxovýma firmama (nebude porušovat jejich patenty), bude pozice linuxu daleko horší.... nebude porušovat jejich patenty ...
Linux does not come from a company -- Linux comes from the community -- the fact that that product uses our patented intellectual property is a problem for our shareholders. Linux není od nějaké firmy -- je od komunity. A skutečnost, že používá naše patentované duševní vlastnictví, je pro naše akcionáře problém.
Už jsem to v jednom příspěvku psal, ale pro jistotu: v článku je chyba v překladu (a docela významná). Nějak vypadla dvě slova.Nevypadla.
V anglické verzi jsou, v české verzi ne. Nejedná se o (gramaticky) pomocná slova.Jedná se o zopakovaný a zvýrazněný podmět, což je u mluvené řeči docela obvyklé.
Jedná se o slova která lze přeložit přímo a jednoznačně.Udělej to.
Článek je to pěkný, ale IMHO dost nepřesný a jednostranný. Nevidím důvod, proč by si MS neměl chránit své vlastnictví, dělá to přece každý.Bezva, ať to dělá, ale proč do tohá furt tahá ten Linux. Když ho do toho tahá, tak ať řekně čím mu to jeho intelektuální vlastnictví ohrožuje.
Linux je fajn, ale stejně jsem se po půl roce, kdy jsem měl Linux jako hlavní a jediný OS vrátil k Windows, před pár týdny jsem nainstaloval Vistu x64 (samozřejmě koupenou) a pohoda.Bezva, proč nám to tady popisuješ? To je jen a jen tvůj problém.
Už mě totiž nebavilo řešit pořád nějaké problémy, nefunkčnosti etc. Jeden den všechno (v mezích možností) fungovalo, druhý den z ničeho nic přestala fungovat wifi, třetí den sama od sebe zase fungovat začla ale nefungovalo něco jiného...Vážně, stále mluvíš o Linuxu? To je zvláštní, já mám přesně opačnou skušenost. V MS Windows mi jeden den jede zvukovka a když do nich po roce (co bych tam taky dělal častěji) znovu nabootuju, tak nejede. Za tu dobu se na jejich partišně nezměnil ani bit, HW pořád stejný, bednu jsem něměl ani rozdělanou. Pro tenhle typ problémů jsem ho taky přestal používat a začal Linux, že
Kvalitních programů je pro Linux jako šafránu, např. pro editaci grafiky nic...Vážně? Pořád mluvíš o Linuxu, se kterým mám já a nejen já přesně opačné zkušenosti? Tak to je mi tě líto, ale proč sem lezeš? Proč sis nešel poplakat na Živě? Vždť přece používáš Vistu! Jak ksakru víš, že kvalitních programů pro linux je jak šafránu? Neplkoceš nám tady trošku?
Nechápu, proč se neudělá jedna distribuce, která by OPRAVDU FUNGOVALA, proč musí být stovky polofunkčních distribucí, proč si každá jde svou cestou a nic není hotové. Takto nemá Linux šanci prorazit nikdy...Já zase nechápu co je ti po tom, když ty přece používáš tu Vistu a Linux se jí nemůže vyrovnat, protože je prostě dokonalá. Jaký ty máš zájem na distribuci, která by OPRAVDU FUNGOVALA? Proč ty nám tady hážeš perly, aby jsi nám poradil jak udělat, aby Linux měl šanci prorazit? Jám mám takový pocit, že ty by jsi ten Linux chtěl taky používat, co? Ona ta Vista není zas tak úžasná a ani ty její předchůdci nebyli nic moc, jinak by jsi ten Linux ani neskusil, viď? A ve Vistě se to nezlepšilo, viď? Furt by jsi ten Linuxek chtěl, co?
u Win jednoduše skončí podpora a bastaNo to je tedy opravdu zajímavé
Jeden by si třeba mohl myslet, že nejde vzít ovladač pro linux a přepsat ho na ovladač pro windows
Teoreticky máš pravdu, ale v praxi to opravdu moc nefunguje. Právě zmiňované televizní karty jsou typickou ukázkou. Připomnělo mi to dávné doby, kdy jsem TV kartu pod Win zprovozňoval. Originál driver + aplikace byly naprosto nepoužitelné. Jediné použitelné výsledky dával ovladač od nějakého ruského programátora a použít některou nonfree aplikaci. Docela jsem koukal, když jsem tehdy zkusil jakési linuxové live CD, a karta chodila bez problémů…
win. a lin. je opravdu nesrovnatelny, uz bych si radeji koupil ten mac os x (s hardwarem) , nezli vista+novy hardware, proste OS unixoveho typu je jine kafe
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.