Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jednička českého internetu s ohledem na svůj kontinuální růst sází na vlastní technologie. Pro zajištění optimálního chodu služeb, například Seznam.cz Vyhledávání, Mapy.cz, Seznam Email, Televize Seznam, Proženy.cz, Stream.cz a řady dalších, se její technici pustili do budování vlastní platformy. Pojmenovali ji SCIF – Seznam Compute Infrastructure. Každá ze služeb, které využívají miliony uživatelů měsíčně, má totiž odlišné požadavky na přenosy dat, výkon a jiné parametry. Na druhou stranu nepotřebují spoustu vychytávek, které nabízí na trhu běžně dostupný hardware.
SCIF je univerzální privátní cloudová platforma, postavená na bázi Platform as a Service, do které vývojáři Seznamu převádějí služby, u kterých by nebylo efektivní, aby běžely odděleně. Zpočátku Seznam zvažoval i řešení privátního cloudu od třetích stran, ale vyhrálo vlastní řešení. Cesta k němu trvá sice déle, ale výsledek je efektivnější a úspornější.
Technicky se SCIF skládá z nezávislých, navzájem integrovaných služeb, které kombinují různé open source technologie. Pro správu zdrojů používá Kubernetes a pro klasičtější virtuální servery OpenStack nad KVM.
Jednotlivé služby jsou propojené pomocí konceptu L3 softwarově definované sítě. Rozsahem a složitostí jde v rámci České republiky o unikátní nasazení projektu Calico. Zajímavostí je softwarový load balancing, který si vývojáři v Seznamu také dělají in-house. Využívají přitom mix technologií, například ECMP, asymetrické tunelování paketů a synchronizaci konfigurace pomocí ETCD.
Pro ukládání dat poskytuje SCIF objektovou storage založenou na projektu OpenStack Swift, ve kterém jsou data synchronizovaná přes více datových center.
Pro distribuovaný souborový systém plánují vývojáři využití Cephu, případně GlusterFS.
Vývoj SCIFu začal zhruba před rokem a půl a cílem je platforma běžící na 10 000 serverech ve třech datových centrech spravující desítky petabajtů dat. V současné době Seznam ještě není v cíli, většina infrastruktury už sice funguje, na SCIF však běží zatím stovky serverů. To je zhruba desetina z několika tisíc serverů, které v současnosti Seznam využívá.
Servery samotné staví hardwarový tým Seznamu na open hardwaru. K tomu si například navrhuje vlastní specializované desky pro úsporná úložiště postavená na čtyřjádrových procesorech ARM (Marvell, A72) s 4 GB operační paměti s ECC a gigabitovým ethernetem. V Seznamu jsou už k vidění i vzorky nových 4TB SSD s QLC čipy od Micronu, které jsou relativně levné a nabízejí vysokou kapacitu.
Pokud se budete chtít na Seznam Compute Infrastructure nebo jiných technologických projektech firmy podílet, můžete se podívat na aktuální nabídku pozic na kariérních stránkách nebo kontaktovat Lucii Kovaříkovou, manažerku náboru společnosti Seznam.cz, na e-mailu Lucie.Kovarikova@firma.seznam.cz nebo na telefonním čísle +420 724 863 558.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: