Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jednička českého internetu s ohledem na svůj kontinuální růst sází na vlastní technologie. Pro zajištění optimálního chodu služeb, například Seznam.cz Vyhledávání, Mapy.cz, Seznam Email, Televize Seznam, Proženy.cz, Stream.cz a řady dalších, se její technici pustili do budování vlastní platformy. Pojmenovali ji SCIF – Seznam Compute Infrastructure. Každá ze služeb, které využívají miliony uživatelů měsíčně, má totiž odlišné požadavky na přenosy dat, výkon a jiné parametry. Na druhou stranu nepotřebují spoustu vychytávek, které nabízí na trhu běžně dostupný hardware.
SCIF je univerzální privátní cloudová platforma, postavená na bázi Platform as a Service, do které vývojáři Seznamu převádějí služby, u kterých by nebylo efektivní, aby běžely odděleně. Zpočátku Seznam zvažoval i řešení privátního cloudu od třetích stran, ale vyhrálo vlastní řešení. Cesta k němu trvá sice déle, ale výsledek je efektivnější a úspornější.
Technicky se SCIF skládá z nezávislých, navzájem integrovaných služeb, které kombinují různé open source technologie. Pro správu zdrojů používá Kubernetes a pro klasičtější virtuální servery OpenStack nad KVM.
Jednotlivé služby jsou propojené pomocí konceptu L3 softwarově definované sítě. Rozsahem a složitostí jde v rámci České republiky o unikátní nasazení projektu Calico. Zajímavostí je softwarový load balancing, který si vývojáři v Seznamu také dělají in-house. Využívají přitom mix technologií, například ECMP, asymetrické tunelování paketů a synchronizaci konfigurace pomocí ETCD.
Pro ukládání dat poskytuje SCIF objektovou storage založenou na projektu OpenStack Swift, ve kterém jsou data synchronizovaná přes více datových center.
Pro distribuovaný souborový systém plánují vývojáři využití Cephu, případně GlusterFS.
Vývoj SCIFu začal zhruba před rokem a půl a cílem je platforma běžící na 10 000 serverech ve třech datových centrech spravující desítky petabajtů dat. V současné době Seznam ještě není v cíli, většina infrastruktury už sice funguje, na SCIF však běží zatím stovky serverů. To je zhruba desetina z několika tisíc serverů, které v současnosti Seznam využívá.
Servery samotné staví hardwarový tým Seznamu na open hardwaru. K tomu si například navrhuje vlastní specializované desky pro úsporná úložiště postavená na čtyřjádrových procesorech ARM (Marvell, A72) s 4 GB operační paměti s ECC a gigabitovým ethernetem. V Seznamu jsou už k vidění i vzorky nových 4TB SSD s QLC čipy od Micronu, které jsou relativně levné a nabízejí vysokou kapacitu.
Pokud se budete chtít na Seznam Compute Infrastructure nebo jiných technologických projektech firmy podílet, můžete se podívat na aktuální nabídku pozic na kariérních stránkách nebo kontaktovat Lucii Kovaříkovou, manažerku náboru společnosti Seznam.cz, na e-mailu Lucie.Kovarikova@firma.seznam.cz nebo na telefonním čísle +420 724 863 558.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: