Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
„nevím-jak-se-to-jmenuje-ale-dělá-to-5V“7805?
Predpokladám, že účinnosť nebude príliš vysoká.Při srážení z 9 V na 5 bude (překvapivě) 5/9.
technické údaje 1. Solárny panel: 0,4 W 2. kapacita: Li-Polimeri 3.7v/2600MAH 3. Materiály: zliatina hliníka, z amorfného kremíka solárne panely 4. Výstupné napätie: 5.5V 5. Výstupný prúd: 500mAhNabijacku nechas v zasuvke (naprogramujes dig. zasuvku) napr. len v noci a cez den pojde na bateriu + svetlo. Akurat by to chcelo zistit na kolko hodin bude 2600mAh realne stacit a ci nieco podobne nieje na DX lacnejsie...
Zdravim, zneuzijem tuto horucu temu ohladne napajania maliny. :)
Som v situacii, ze mam malinu, tplink 822n (potrebuje externe napajanie (hub a podobne), malina sama nestaci) a dva 3,5" disky Seagate 2TB green. Chcel by som v co najvacsej miere eliminovat tu spustu kablov a nasiel som http://www.dlink.com/us/en/home-solutions/connect/usb-hubs/dub-h7-7-port-usb-2-0-hub .
Ak som to spravne pochopil, tak 5 portov prenasa data a dava 500mA a dva porty su cisto na nabijanie a oba davaju 5V a 1,2A . Moja vizia, hoc mozno nerealna, je takato:
1. Na port s 1,2A pripojit malinu.
2. Tplink 822n wifi dongle na niektory s 500mA
3. Zostali 4 porty s 500mA pre dva Y kable z usb na sata pre 3,5" disky.
Vyrobca toho usb hub-u pise, ze odber by nemal presiahnut 2,4A a 12W.
Diki za odpoved.
Niektore dongle to zvlada napajat bez potreby externeho napajania ( zjavne tvoj je jeden z nich ), ale pri mojom to nehrozi, hned mi restartne malinu. Pripojit ju pripojim, lsusb ju zobrazi, no ako spustim hostapd a by mala zacat pracovat, tak koniec. Zial.
Dakujem samozrejme. ;)
Asi si odpoviem sam :)
1. malina - 3,5W (kedze ju mam pretaktovanu na 1Ghz kvoli vyrazne vyssej rychlosti dat po sieti, tak to bude o nieco viac)
2. Seagate green 2TB - priemerna spotreba pri cinnosti 5,8W (su dva tie disky)
3. Tplink 822n - viac ako 0,7W, kedze potrebuje k pripojeniu k maline externy zdroj napajania.
Vsetko dokopy viac ako 15,8W , takze mozem hladat riesenie dalej zrejme.
Tiskni
Sdílej: