Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Firma Adobe uvolnila font Source Code Pro pod licencí Open Font License 1.1. Jak název trochu napovídá, jde o monospace font pro programátory.
Tiskni
Sdílej:
jenom latinka?snad bys nechtel v kodu pouzivat jiny znaky nez 7bit ascii?
No v některých projektech jsou třeba v kódu i české komentáře. I s diakritikou.V kóde? Nie. V slovníku - áno.
a) pochopitelně, jak bych tam jinak dostal např. řečtinu, azbuku, nebo hebrejštinu?Ideálně ji do zrojového kódu vůbec nedávat, pokud to není rychlovývoj aplikace výhradně třeba pro řecké jazykové prostředí.
b) monospace se nepoužívá jenom pro „kód“, spousta lidí píše např. své texty (nebo jejich část) ve vim-u...A samozřejmě i na příkazové řádce, že.
*p
" to není moc šťastné. Ale dá se na to zvyknout, pokud ta hvězdička není navíc moc malá.
5 . 4 = 20
(a to je ještě lepší varianta, protože jsou tam běžné mezery)20 : 5 = 4
.…být Unicode použito vůbec, ale nějaká jiná obskurní sada.No nevím řekl bych, že definice Unicode se neustále doplňují a asi nebude existovat moc používaných znaků v unicode neobsazených.
Knížka je čistě vizuální záležitost, nějaké kódování znaků na papíře je nesmysl.Pokud knížka obsahuje odborný text jakékoliv úrovně, měla by být použita pro danou oblast schválená, neexistuje-li, tak obecně užívaná symbolika. Takže „kódování“ je sice možná nesmysl, ale znaky by měli být použité správné a je jedno jestli je to jiný znak někam posunutý apod., důležitý je výsledek (nevím jak to prakticky probíhá, ale jako sazeč bych chtěl mít patřičný znak totožný s autorem uváděným, než abych si ho někam šiboval…).
Aby bylo kompatibilní 16 bitové kódování UTF-16Pak nezbývá, než doufat, že UTF-16 pomalu vymře.
Zvláště, pokud v poslední době pronikají do Unicode znaky jako „kouřící teplé lejno“, apod.IMO užitečný víceúčelový piktogram :).
ví o tom kulové.
Zkrátka, máte více sebevědomí než znalostí. A doháníte to expresí a emocemi (viz poslední odstavec).Útok tohoto typu kvůli možné neznalosti málo známé kličky, kterou není až takový problém odstranit, je hrozně laciný a ukazuje spíše na slabost toho, kdo útočí, než toho, na koho je útočeno.
Ale přes kouřící exkrementy i jiné bizarnosti v Unicode sadě je mnohem více používaných grafických znaků, než je pozic v Unicode.Klasický příklad omezení digitálního světa.
Pak nezbývá, než doufat, že UTF-16 pomalu vymře.
Tak nějak. Přičemž na "pomalu" bych nijak zvlášť netrval… :-)
Přičemž na "pomalu" bych nijak zvlášť netrval…Ty ne, já ne, ale snažím se být tolerantní :).
5 . 4
ne 5 × 4
nebo 5 · 4
!20 : 5
je dost sporné, jedná se historický artefakt jinde nepoužívaný, a většina norem s tímto zápisem už nepočítá, na rozdíl od 20 ÷ 5
nebo 20 / 5
, tak nevím proč jej používat dále, či dokonce na základní škole.Jinak ta tečka jako násobení je samozřejmě také v souladu s mezinárodními normamiKterá? Byly tam dvě různé tečky.