Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Firma Adobe uvolnila font Source Code Pro pod licencí Open Font License 1.1. Jak název trochu napovídá, jde o monospace font pro programátory.
Tiskni
Sdílej:
jenom latinka?snad bys nechtel v kodu pouzivat jiny znaky nez 7bit ascii?
No v některých projektech jsou třeba v kódu i české komentáře. I s diakritikou.V kóde? Nie. V slovníku - áno.
a) pochopitelně, jak bych tam jinak dostal např. řečtinu, azbuku, nebo hebrejštinu?Ideálně ji do zrojového kódu vůbec nedávat, pokud to není rychlovývoj aplikace výhradně třeba pro řecké jazykové prostředí.
b) monospace se nepoužívá jenom pro „kód“, spousta lidí píše např. své texty (nebo jejich část) ve vim-u...A samozřejmě i na příkazové řádce, že.
*p
" to není moc šťastné. Ale dá se na to zvyknout, pokud ta hvězdička není navíc moc malá.
5 . 4 = 20
(a to je ještě lepší varianta, protože jsou tam běžné mezery)20 : 5 = 4
.…být Unicode použito vůbec, ale nějaká jiná obskurní sada.No nevím řekl bych, že definice Unicode se neustále doplňují a asi nebude existovat moc používaných znaků v unicode neobsazených.
Knížka je čistě vizuální záležitost, nějaké kódování znaků na papíře je nesmysl.Pokud knížka obsahuje odborný text jakékoliv úrovně, měla by být použita pro danou oblast schválená, neexistuje-li, tak obecně užívaná symbolika. Takže „kódování“ je sice možná nesmysl, ale znaky by měli být použité správné a je jedno jestli je to jiný znak někam posunutý apod., důležitý je výsledek (nevím jak to prakticky probíhá, ale jako sazeč bych chtěl mít patřičný znak totožný s autorem uváděným, než abych si ho někam šiboval…).
Aby bylo kompatibilní 16 bitové kódování UTF-16Pak nezbývá, než doufat, že UTF-16 pomalu vymře.
Zvláště, pokud v poslední době pronikají do Unicode znaky jako „kouřící teplé lejno“, apod.IMO užitečný víceúčelový piktogram :).
ví o tom kulové.
Zkrátka, máte více sebevědomí než znalostí. A doháníte to expresí a emocemi (viz poslední odstavec).Útok tohoto typu kvůli možné neznalosti málo známé kličky, kterou není až takový problém odstranit, je hrozně laciný a ukazuje spíše na slabost toho, kdo útočí, než toho, na koho je útočeno.
Ale přes kouřící exkrementy i jiné bizarnosti v Unicode sadě je mnohem více používaných grafických znaků, než je pozic v Unicode.Klasický příklad omezení digitálního světa.
Pak nezbývá, než doufat, že UTF-16 pomalu vymře.
Tak nějak. Přičemž na "pomalu" bych nijak zvlášť netrval… :-)
Přičemž na "pomalu" bych nijak zvlášť netrval…Ty ne, já ne, ale snažím se být tolerantní :).
5 . 4
ne 5 × 4
nebo 5 · 4
!20 : 5
je dost sporné, jedná se historický artefakt jinde nepoužívaný, a většina norem s tímto zápisem už nepočítá, na rozdíl od 20 ÷ 5
nebo 20 / 5
, tak nevím proč jej používat dále, či dokonce na základní škole.Jinak ta tečka jako násobení je samozřejmě také v souladu s mezinárodními normamiKterá? Byly tam dvě různé tečky.