OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Den po vydání Javy SE verze 7u7, jež opravovala zero-day zranitelnost, tj. 31. srpna, bylo bezpečnostním expertem Adamem Gowdiakem, zakladatelem a výkonným ředitelem Security Explorations, oznámeno nalezení další zranitelnosti. Společnost Oracle byla informována. I po téměř měsíci je verze 7u7 pořád poslední stabilní verzí. Adam Gowdiak se svou společností pokračoval v zkoumání a objevil další vážnou zranitelnost. Tentokrát zneužitelnou v Javě SE verze 5, 6 a 7. Zranitelnost umožňuje vytvoření aplikací, jež dokážou obejít bezpečnostní sandbox a na úrovni operačního systému spustit libovolný kód s právy uživatele. Adam Gowdiak uvádí, že se jedná o jejich jubilejní 50. nalezený problém v Javě, a tento poslední je exkluzivně věnován konferenci JavaOne 2012 konané od 30. září v San Franciscu.
Tiskni
Sdílej:
KompozitněTo je nějaké Xkové rozšíření?
Zrovna tohle je díra v něčem, co jiné platformy neumí vůbec a jsou "děravé" z principu (tzn. normálně program běží s právy uživatele bez dalších omezení).A seccomp poskytovanej kernelem je podle vas co? A muzete to pouzivat nezavisle na jazyku.
Na vysoke se nejaky mainstreamovy programovaci jazyk musi ucitCo třeba Python?
To je IMHO takove lepsi PHPTeď jsem se málem urazil.
ze by bylo moc poptavek po programatorech v Pythonu, to se rict neda...Není jich tak málo, třeba můj bratr si takhle přivydělává už na gymplu.
Kto nezažil na vlastnej koži oboje, kto neriešil celý deň blbosť ako automatické pretypovanie, kto neladil aplikáciu celý deň kvôli blbo fungujúcemu ladeniu, kto sa pol dňa nesnažil aspoň zapnúť logovanie chýb v cudzej aplikácii (ktoré bolo inak vypnuté), kto omylom nepracoval s vypnutými varovaniami pretože niekto si myslel, že v php.ini je error_reporting zo srandy ... ten jednoducho rozdiel medzi PHP a pythonom nepochopí.
Minule som narazil na dá sa povedať celkom triezvy pohľad na PHP od človeka, ktorý sa v tom vyzná - PHP: a fractal of bad design.
ten jednoducho rozdiel medzi PHP a pythonom nepochopí.Tak nějak. Ten rozdíl je naprosto propastný od jazyka samotného až po nástroje.
To je IMHO takove lepsi PHPK tomuhle srovnání podle mě může dojít pouze člověk, který některý ze zmíněných jazyků vůbec nezná. Kdybych řekl, že Java je takový lepší Pascal, tak jsem pravdě blíž.
a ze by bylo moc poptavek po programatorech v Pythonu, to se rict neda...U nás se ta poptávka vylepuje po celé firmě, protože je pythoních projektů strašně moc a programátorů nedostatek. A těch firem pracujících s Pythonem je víc. Ve srovnání s Javou je těch poptávek na trhu práce početně málo, ale to samá platí o nabídce programátorů. Představa, že by pythoní programátor nemohl sehnat práci je značně mimo.
ale lidi budou remcat, ze se s tim v praxi neuziviJa se s C/C++ uzivim, poptavka je.
delat v C webovkyExistuji i jine veci nez webovky.
nebo neco s DB muze jenom masochistaHigh performance webove/db aplikace se pisi i v C++.
ze vysoke jsou naprd, protoze nepripravuji lidi pro praxi.Informatika na vysoke skole je o necem jinem, nez studovat manual/stadandard jazyka XY.
Ja se s C/C++ uzivim, poptavka je.To je kvaltni argument. Srovnej s poptavkou Java/.NET.
Existuji i jine veci nez webovky.
High performance webove/db aplikace se pisi i v C++.Ano. Ale je potreba si uvedomit, ze vetsina aplikaci v IT je jenom hloupe presypani dat od uzivatele do databaze a zpet. Vetsina lidi stejne skonci u toho, ze dela ruzna ucta, evidenci dokladu nebo webove obchudky/portaly, at uz v mensim, ci vetsim rozsahu, at uz s vetsi ci mensi vnitrni logikou. Prilezitost delat zajimavejsi veci ma jen zlomek lidi.
Tvrdim snad neco takoveho? Ja jen tvrdim, ze pokud nebude vyucovan nejaky mainstreamovy jazyk, tak se to lidem nebude libit, protoze takovi absolventi nebudou okamzite pouzitelni v praxi.ze vysoke jsou naprd, protoze nepripravuji lidi pro praxi.Informatika na vysoke skole je o necem jinem, nez studovat manual/stadandard jazyka XY.
Ale je potreba si uvedomit, ze vetsina aplikaci v IT je jenom hloupe presypani dat od uzivatele do databaze a zpet.Mozna ... Jeste, ze asi nedelam v IT.
protoze takovi absolventi nebudou okamzite pouzitelni v praxi.
Mozna ... Jeste, ze asi nedelam v IT.V Anglii jsem nebyl delsi dobu, ale vazne jste tam uz prestali rozlisovat slova ,,vetsina'' a ,,vsechny''?
To je kvaltni argument. Srovnej s poptavkou Java/.NET.[flejm]Srovnej s poptávkou na prodavače :).[/flejm]
Ale je potreba si uvedomit, ze vetsina aplikaci v IT je jenom hloupe presypani dat od uzivatele do databaze a zpet.Aha. A na to je potřeba vystudovat univerzitu. Není pak ekonomicky zdravější si ten diplom koupit?
Ja jen tvrdim, ze pokud nebude vyucovan nejaky mainstreamovy jazyk, tak se to lidem nebude libitRemcat budou tak jako tak.
protoze takovi absolventi nebudou okamzite pouzitelni v praxi.Chci vidět člověka, který je ihned použitelný v praxi jen díky tomu, že je absolventem nějaké VŠ.
Což vcelku nemá vliv na to, zda budou lidi remcat.ale lidi budou remcat, ze se s tim v praxi neuziviJa se s C/C++ uzivim, poptavka je.
Já si živě pamatuji to remcání za nás: checeme více C++, delphi, a hlavně windows, méně nepoužívaných ptákovin jako je unix nebo dokonce linux. To bylo ještě před Javou. Ta se v seznamu požadovaných praktických znalostí na rok nebo dva objevila, ale rychle ji vystrnadil .NET a PHP.ze vysoke jsou naprd, protoze nepripravuji lidi pro praxi.Informatika na vysoke skole je o necem jinem, nez studovat manual/stadandard jazyka XY.
Na vysoke se nejaky mainstreamovy programovaci jazyk musi ucit, protoze pak budou vsichni nadavat, ze vysoke jsou naprd, protoze nepripravuji lidi pro praxi.Na vysoké by se právě mělo učit programování (algoritmizace a principy), ne jazyk.
Na vysoké by se právě mělo učit programování (algoritmizace a principy), ne jazyk.Vyuka algoritmizace nebo principu se nevylucuje s tim, ze se soucasne uci i nejaky jazyk, nebo snad ano?
Na vysoke se nejaky mainstreamovy programovaci jazyk musi ucit, protoze pak budou vsichni nadavat, ze vysoke jsou naprd, protoze nepripravuji lidi pro praxi.Je zbytečné, aby vysoká škola praxi suplovala a přečtení manuálu. Příprava na praxi by měla být od samotné praxe značně odlišná, jinak je úplně zbytečná.
pominu-li tu histerii s HTML5 a s tim souvisejici kopani do FlasheA já měl za to, že se jedná o opravu předchozího stavu a ukončení té histerie s Flashem.