Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Do konference přišlo celkem 1937 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Geert Uytterhoeven a Andrew Morton.
Ludovic Drolez si přál, aby linuxové logo zůstalo zobrazeno na obrazovce i po skončení bootování jádra. James Simmons vysvětlil, že to není tak jednoduché:
Struktura vc_data (data ohledně tty zařízení) obsahuje vc_top a vc_bottom. Normálně vc_top je 0 a vc_bottom je poslední řádek na tvé obrazovce. Kvůli logu posuneme vc_top trochu níže. Problém je v tom, že když nastartujeme minigetty na různých /dev/ttyX, tak jakmile přepneš virtální konzoli, tak dojde k nové inicializaci obrazovky na standardní hodnoty vc_top = 0 a vc_bottom = poslední řádek. Vyžadovalo by to hacky do vyšší vrstvy konzole, abys to umožnil.
Nicméně si můžeš napsat aplikaci v uživatelském prostoru, která to provede. Existují escape sekvence, které změní vc_top. Nebo můžeš dokonce upravit minigetty, pokud chceš.
Diskusi začal Gabor Micsko zasláním odkazu na článkek Linux Weekly News , který odkazoval na Yahoo news popisující snahy SCO vybírat peníze za licenci Linuxu. Richard B. Johnson napsal:
Chtějí vám prodat něco, co již vlastníte. SCO vlastní neexkluzivní licenci třicet let starého operačního systému. Spousta dalších organizací vlastní takovou licenci včetně Kalifornské univerzity v Berkeley. Velká část Linuxu byla napsána tak, aby vyhovovala zveřejněným rozhraním, v metodě, která minimalizuje změny v libc. To zjednodušilo portování různých unixových utilit vyvinutých studenty v Berkeley. Současné API publikovalo AT&T v prosinci 1983. Nazývá se "Unix System V, Release 2.0, User Reference Manual Including BTL Computer Center Standard and Local Commands". Vlastním kopii této dvousvazkové knihy v kroužkové vazbě.
Neexkluzivní licence znamená, že nejste jediná osoba, která byla licencována. Nic vic, nic míň. Nedokážu si představit, že by SCO kdy dokázalo přesvědčit jakýkoliv soud, že jejich neexkluzivní licence je odlišná od všech ostatních včetně BSD, Digital, Interactive, Sun, IBM, Microsoft, Novell atd. Četl jsem jejich stížnost a oni tvrdí, že někdo musel ukrást jejich tajemství, neboť nikdo by nedokázal udělat verzi Unixu dost dobrou pro podniková řešení bez jejich tajemství. Takže oni tvrdí, že oni jsou jediní dostatečně chytří lidé na to, aby dokázali napsat software pro podniky, ať to znamená cokoliv. Hezký trik.
Fakt, že někdo někoho žaluje v softwarovém průmyslu je jako když slunce vychází na východě. Očekáváte to. No zpátky k psaní softwaru, o kterém může někdo tvrdit, že jsem jej ukradl...........
Felipe Alfaro Solana poznamenal, že zmíněný kód může být přepsán od základu, ale Larry McVoy se vložil do diskuse:
Je zde převažující názor, že bude stačit přepsat problematické partie kódu. Nemyslím si, že to tak funguje. Pokud byl kód ukraden a pomohl Linuxu zničit podnikání SCO, pak má SCO právo pokusit se získat odškodnění.
Není to jednoduchý případ přepisu. Za předpokladu, že existovalo něco důležitého v Linuxu pocházející od SCO, mohou tvrdit, že by linuxová komunita by na to sama nepřišla a potom to nemůžete přepsat, protože nyní víte, jak "to" funguje.
Podnikatelksá sféra bere intelektuální vlastnictví vážně. Pokud - a je to velké pokud - je v Linuxu kód od SCO, bude moc složité to napravit a měli bychom se modlit, aby je IBM koupila a uvolnila Unix jako veřejné vlastnictví. Nicméně by se nejednalo o konec světa. Podle mého názoru je spousta podpory škálovatelnosti ztrátou času. 32-procesorové systémy jsou dinosauři, kteří vymizí a nejsem jedniný, kdo si to myslí, Dell a IDC souhlasí.
Nechápejte mě špatně, v řadě 2.5 jsou úžasné věci, které všichni chceme, ale pokud SCO zvítězí, Linux se zotaví a možná bude lepší.
Sancar Saran se zeptal na záložní plán a Alan Cox odpověděl, že pokud IBM bylo tím zlodějem, tak jeho záložním plánem je žalovat IBM.
V určitém místě Larry navrhnul prohlásit téma za offtopic a David S. Miller s ním souhlasil a řekl (jak již v minulosti varoval), že lidé začínající offtopic diskuse budou z vgeru [stroji, kde běží konference] vykázání pryč.
Rick A. Hohensee se stal první obětí, když zaslal dlouhý popis chování 386 mikroprocesoru. David jej požádal, aby přestal zasílat offtopic emaily, jinak jej vyloučí. Rick si však nedal říci a poslal ještě delší email o assembleru, který napsal kompletně v bashi. David jej za to okamžitě vyloučil.
Erik Andersen oznámil:
Pánové, pro které jsem dělal konzultace, nakoupili miliardy SAT karet od Promise. Dokázali pak přesvědčit Promise, aby vydal svůj původně binární ovladač pod podmínkami GPL. Trumpety znějí a tady jej máme: ovladač SATA od Promise pro PDC20318, PDC20375, PDC20378 a PDC20618. Ovladač je vydán tak, jak je. Je užitečný pro
Bavte se! A hodně díků Promise za tento příspěvek!
Milan Roubal jej vyzkoušel a nahlásil úspěch s kartou Promise SATA 150 TX2plus. Nicméně někteří vývojáři nebyli úplně spojoeni s kódem, Andre Hedrick si stěžoval, že kód je nečitelný a svázán s výrobky od Promise. Jeff Garzik zase zjistil, že kód používá zastaralý CAM model. Erik pak nabídl, že jej převede na novější libata model.
Jeff dále jako součást své proti-GPL kampaně napsal, že by preferoval, kdyby kód byl kompletně přepsán a licencován pod něčím jiným, než GPL, snad pod OSL. Lidé začali diskutovat ohledně výhod OSL na GPL a Alan napsal, že v Red Hatu používají OSL pro nové projekty, protože si právníci myslí, že OSL je lepší licence pro používání a dosáhne požadovaných cílů pro free software. Nicméně kernel je pod GPL a je těžké to změnit.
Hans Reiser poslal odkaz (/benchmarks/v4marks.html) na benchmarky verze 4 jejich souborového systému. Stručně řečeno, V4 je mnohem rychlejší než V3. Jsou schopni dělat všechny operace nad souborovým systémem plně atomicky, což vede k dramatickému urychlení. Pokusy o zavedení transakcí do souborového systému selhaly z výkonnostních hledisek.
Voicu Liviu se zeptal, zda bude do jádra 2.6 přidána podpora IPX, aby mohl připojit své svazky z Novellu. Alex Riesen odpověděl, že
Je to přejmenováno: ANSI/IEEE 802.2 - alias LLC (IPX, Appletalk, Token Ring) pod volbou Networking support/Networking options.
Arnaldo Carvalho de Melo jej opravil, že to nebylo přejmenováno, ale že to vyžaduje povolení LLC, pak teprve je možné zvolit IPX jako dříve.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: