Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Do konference přišlo celkem 1108 emailů, nejvíce jich poslali Geert Uytterhoeven, Patrick Mochel a Adrian Bunk.
14. črc - 16. črc
Pavel Machek si všiml, že u ext3 proběhne program fsck přibližně po 30 běžných i nekorektních (např. cvaknutí síťovým vypínačem) vypnutích. Ale připadalo mu, že narušení souborů je pravděpodobnější spíše po nekorektním vypnutí; a proto by dávalo smysl nechat fsck proběhnout v případě nekorektního vypnutí častěji. Poslal patch, který to umožňoval, ale Theodore Ts'o odpověděl: Nekorektní vypnutí by alespoň teoreticky nemělo způsobit žádný problém - pokud není vadný hardware, pak by ovšem způsobilo problémy i jediné vypnutí natvrdo. Nezdá se mi, že by dávalo smysl prostě jen tak říct, že u tvrdého vypnutí je pětkrát větší pravděpodobnost problémů. Asi bychom mohli umožnit, aby si to uživatelé konfigurovali, ale nejsem si jistý, jestli to stojí za přidávání takových složitostí. Pavel odpověděl, že byl-li počítač vypnut kvůli výpadku elektřiny, mohl by mít Theodore pravdu; ale na druhou stranu, pokud by k vypnutí došlo v důsledku chyby softwaru, pak by nebyla žádná záruka, že data žurnálu nějak pomohou.
Andreas Dilger měl k Pavlovu původnímu patchi také připomínky. Připadalo mu, že nerozhoduje správně o tom, kdy by mělo být fsck provedeno. Andreas navrhl: Zvyšuj počet připojení po čistém odpojení pouze ve 20 % případů (náhodně). Vzhledem k tomu, že většina lidí stejně kvůli plnému fsck nadává, bude to tak pravděpodobně lepší, než zvýšit frekvenci kontrol a nutit lidi měnit interval kontrol, aby dosáhli původního chování. Původní Pavlův patch obsahoval chybu, která způsobila prosté provádění kontroly u ext3 systémů pětkrát tak často, bez ohledu na korektní nebo nekorektní restarty. Pavel s Andreasem souhlasil a poslal nový patch. O tom již Andreas soudil, že má dobrou šanci se do hlavního jádra dostat; a vlákno skončilo.
17. črc - 22. črc
Martin Waitz si chtěl stáhnout CVS repozitář jádra (přes bránu BitKeeperu), ale zjistil, že hostname cvs.kernel.org existuje, ale na portu 2401 nikdo neposlouchá. Je to deaktivované záměrně nebo je jen někde chyba? Po několika zprávách odpověděl H. Peter Anvin:
Stáhni si ten repozitář pomocí rsync z:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/bkcvs/
Přímý přístup byl zrušen kvůli zneužívání a bezpečnostním problémům. A rsync je stejně příjemnější.
17. črc - 20. črc
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.8-rc2: Aktualizace MTD, i2c a něco málo USB. Spousta malých věcí (sem tam pročištění a opravy od Al Vira atd.). Jurgen Kramer hlásil: Můj EHCI řadič stále nefunguje (Asus P4C800-E i875p) - stejně jako v řadě 2.6.7-mm. Ale Will Beers řekl: O tom už se mluvilo ve vlákně "správné předání BIOSu v ehci-hcd". Jde vlastně o vadný BIOS. David Brownell pro to má opravu, která se však zatím nedostala do jádra. Dokud to nebude, tak mi stačí změnit "return 1" na řádku 308 v drivers/usb/host/ehci-hcd.c" na "return 0".
Na jiném místě Ralf Hildebrandt potvrdil, že mu funguje kompilace pomocí GCC 3.4; a že na jeho HP Pavilion laptopu vůbec poprvé funguje vesafb.
A ještě jinde hlásil Thomas Zehetbauer, že: podpora ACPI stále není u desky Intel D865PERL funkční. Když je jádro zkompilováno pro SMP/HT, bootování zatuhne. Jde to pouze s bootovacím paramatrem acpi=off nebo acpi=ht. Pozsar Balazs doplnil: S Intel D865GRH to také nefunguje, jak už jsem hlásil u 2.6.7-rc3.
A Kevin P. Fleming napsal:
V RedHat Bugzille už je patch, který ten problém
napravuje (omezuje jednu z akcí nastavení ACPI tak, aby běžela pouze
na CPU 0). Snad to bude brzy začleněno do jádra - i když všichni
vývojáři jsou tento týden na OLS [Ottawa Linux Symposium] .
22. črc
Dave Kleikamp napsal:
Dnes byla vydána verze jfsutils 1.1.7.
Toto vydání obsahuje následující změny:
Ta poslední je nejzávažnější. Používáte-li na big-endian systému (tj. ppc64) verzi 1.1.6, měli byste upgradovat na 1.1.7.
Více podrobností o JFS najdete na naší stránce http://oss.software.ibm.com/jfs.
V originálu Kernel Traffic 271 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: