abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 277

    22. 10. 2004 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 3643×

    Podpora LOCALVERSION v kbuild. Změna konference o paralelním portu. Oprava sériové a TTY vrstvy. Digsig 1.3.1. K dispozici aktualizovaný microcode od Intelu. Libsysfs 1.2.0. PWC opět přidán, binární ovladač rozluštěn pomocí reverse engineeringu.

    Do konference přišlo celkem 4775 emailů, nejvíce jich poslali Ingo Molnar, Alan Cox a William Lee Irwin III.

    Podpora LOCALVERSION v kbuild, 10 e-mailů

    31. srp - 5. zář

    Sam Ravnborg napsal:

    Následující patch odpovídá na požadavky několika lidí. Umístíte-li do rootu vašeho výstupního stromu soubor pojmenovaný localversion*, text v souboru obsažený bude připojen ke KERNELRELEASE.

    LOCALVERSION původně zavedl Ian Wienand <ianw@gelato.unsw.edu.au>

    Umožňuje do localversion vložit krátký řetězec označující konkrétní konfiguraci ("-smpacpi") nebo aplikované patche ("-llat-np").

    Neboli:
    $(srctree)/localversion-lowlatency obsahuje "-llat"
    $(srctree)/localversion-scheduler-nick obsahuje "-np"

    $(objtree)/localversion obsahuje "-smpacpi"

    Výsledný KERNELRELEASE bude:
    2.6.8.rc1-smpacpi-llat-np

    K označení jádra již není třeba upravovat Makefile, takže při aplikaci patchů nebudou žádná odmítnutí [rejects]. Přidáte-li nový soubor localversion*, nebo změníte-li stávající, kbuild to pozná a při příštím spuštění make provede správnou rekompilaci.

    Jediným omezením je, že KERNELRELEASE musí být <= 64 znaků - takže ta jména ponechte krátká.

    Překročíte-li limit, kbuild nahlásí chybu.
    $ cat localviersion-long
    dlouhá-verze-v-souboru-localversion-ktera-je-urcite-delsi-nez-64
    Příklad:
    CHK include/linux/version.h
    "2.6.9-rc1-dlouhá-verze-v-souboru-localversion-ktera-je-urcite-delsi- nez-64" exceeds 64 characters
    make: *** [include/linux/version.h] Error 1

    Ian Wienand si všiml, že parametr 'LOCALVERSION=verze' z příkazového řádku nezpůsobil rekompilaci version.h. Poslal patch, který to napravoval, a Sam jej přijal.

    Na jiném místě řekl Jan-Benedict Glaw na adresu původního patche: Moc se mi líbí. Možná by také bylo fajn (v budoucnu) zavést název konfigurace v jednom ze souborů Kconfig, aby byl uložen v .config (např. SUSE dělá něco podobného, a ačkoliv SUSE nepoužívám, někdy se to může hodit, hlavně pro věci jako "SMP-4GB", "VAX-KA4x" a podobně). V podstatě by to bylo jako přidat název defconfig_* do některých těch proměnných :-). Sam to považoval za dobrý nápad. Ian Wienand poslal patch a připojil:

    Ok, tohle je můj pokus. Myslím, že umí vše, co lidi chtěli:

    • nejprve jsou přečteny soubory localversion*
    • proměnná config je připojena jako poslední
    • LOCALVERSION z příkazové řádky má přednost přede vším
    • při kompilaci se stav kontroluje, protože nelze vědět, kdy dojde ke změně configu nebo proměnných.

    Samovi se patch zamlouval a začlenil jej do toho svého.

    Změna konference o paralelním portu, 4 e-maily

    2. zář

    Maximilian Attems aktualizoval soubor MAINTAINERS, kde změnil mailovou konferenci o paralelním portu z parport@torque.net na linux-parport@lists.infradead.org.

    Oprava sériové a TTY vrstvy, 10 e-mailů

    7. zář - 12. zář

    Alan Cox se zeptal na sériovou vrstvu: Chystá se to někdo opravit dříve než začnu užívat hrubého násilí? Konkrétně je potřeba začít něco dělat s problémy v TIOCSTI, nastavení pravidel linky, zavěšení vs. příjem, ovladače zneužívající API volají přímo ldisc.receive_buf. Arjan van de Ven předpokládal, že Alan měl na mysli TTY vrstvu, ale Alan napsal:

    Obojí. V samotných sériových ovladačích je spousta problémů se zavěšením/přijetím, které způsobují věci jako tohle:

    zavěšení
    [zavření ldisc]
    odeslání bajtů na ldisc
    [Krach!]

    Theodore Ts'o reagoval:

    Zavěšování je potřeba kompletně předělat, abychom nemuseli sériové ovladače nutit provádět úplné vypnutí portu v kontextu přerušení. Jsou-li ovladače opatrné, může to být bezpečné, ale je příliš těžké zvládat zavěšení správně.

    Jestli máš čas na TTY vrstvě pracovat (padouchu!!!), určitě s tím začni. Doufal jsem, že budu mít na řešení těch nejhorších problémů čas někdy příští rok (až uteču zpět k vývoji), ale kdyby to bylo opravené dříve, bylo by to fajn.

    Digsig 1.3.1, 14 e-mailů

    9. zář - 10. zář

    Makan Pourzandi napsal:

    Vývojářský tým DSI by rád oznámil vydání digsig verze 1.3.1.

    Tento jaderný modul pomáhá systémovým administrátorům mít pod kontrolou spouštění binárek a knihoven ELF (Executable and Linkable Format) v závislosti na přítomnosti platného digitálního podpisu. Hlavní funkcí je pomoci administrátorům rozlišovat aplikace, kterým věří (a tedy podepíší). Je založen na háčcích Security Module (bezpečnostního modulu).

    Kód je pod GPL a najdete ho na: http://sourceforge.net/ projects/disec/, stahujte digsig-1.3.1. Více dokumentace na disec.sourcefrge.net.

    Doufám, že vám bude k užitku.

    Vítáme všechna hlášení o chybách, požadavky na funkce nebo obecné zprávy o používání (kopii vaší zprávy do konference, prosím, pošlete mně nebo do disec-devel@lists.sourceforge.net).

    K dispozici aktualizovaný microcode od Intelu, 19 e-mailů

    9. zář - 15. zář

    Tigran Aivazian napsal:

    Dostal jsem i otestoval poslední datový microcode soubor od Intelu. Soubor je datovaný 2. září 2004. Stáhnout jej můžete jak v textové formě (bzip2), tak jako balík spolu s utilitou microcode_ctl ze sekce Download na těchto stránkách:

    http://urbanmyth.org/microcode/

    Dejte mi, prosím, vědět, narazíte-li s tímto souborem nebo s microcode ovladačem pro Linux na nějaké problémy. Díky.

    Chris Rankin zajásal: Aha! Tento microcode soubor už obsahuje data pro moje duální P4 Xeony (HT) [...] Soubor z 27. července pro tyto procesory neobsahoval nic. Vlastně byl ten červencový soubor podezřele menší než ten z 16. března.

    Jinde se Nathan Bryant zeptal: Jak si microcode rozumí s přidáváním procesorů za chodu [CPU hotplug]? Alan Cox odpověděl: Spustíš aktualizační sekvenci microcode po zapojení procesoru. To by mohl být důvod pro to, aby bylo používání zapojeného procesoru aplikacemi nastartováno z uživatelského prostředí, takže by nejprve proběhl nějaký úklid. V ideálním případě by vám váš prodejce BIOSu poslal v rozumném formátu aktualizace BIOSu, které by se o podobné věci staraly.

    Libsysfs 1.2.0, 1 e-mail

    14. zář

    Ananth N. Mavinakayanahalli oznámil:

    K dispozici je libsysfs verze 1.2.0, která je součástí balíku sysfsutils. Najdete na:

    http://linux-diag.sourceforge.net

    Libsysfs poskytuje jednoduché a stabilní API pro přístup k souborovému systému sysfs.

    Hlavní změny od 1.1.0:

    • Přidána dlist_sort_custom(), aby mohly aplikace určit svůj způsob řazení seznamu (díky Ericu Bohmovi).
    • Menší aktualizace dokumentace a nějaké opravy chyb.

    PWC opět přidán, binární ovladač rozluštěn pomocí reverse engineeringu, 3 e-maily

    14. zář - 15. zář

    Ovladač PWC byl po nepěkném flamewaru nedávno odstraněn, více v Jaderných novinách 276.

    Luc Saillard napsal:

    Připravil jsem patch pro opětovné přidání ovladače PWC do jádra. Ovladač podporuje některé komprimační režimy (pro čipsety 2 a 3), takže k zachycování obrazu v 640x480@10fps již nepotřebujete ten binární modul. Používejte opatrně, testoval jsem na několika webových kamerkách (typ 730, 740). Do budoucna plánuji vylepšit kompatibilitu s dalšími kamerkami a implementovat dekodér pro verzi 1.

    Na přání původního autora jsem odstranil emailovou adresu podpory a přidal upozornění: "toto není oficiální verze".

    Patch má 300kb, takže není součástí tohoto mailu. Tarball nebo patch oproti poslednímu jádru najdete na:

    http://www.saillard.org/pwc/linux-2.6.9-rc2_pwc-9.0.2-fork0.2.diff.bz2
    http://www.saillard.org/pwc/

    Stelian Pop poznamenal: Jen pro případ, že někdo nevěnoval pozornost původní zprávě a nevšiml si, tak téměř celý binární pwcx byl úspěšně rozebrán pomocí reverse engineeringu... Tim Fairchild odpověděl: První zprávy jsem si všiml, ale dnes jsem byl pryč. Gratuluji, dobrá práce! Kéž bych měl webkamerku Philips, abych to mohl otestovat. Budu se muset podívat na modely a typy a zkusit najít na ebay něco, s čím bych mohl testovat...


    V originálu Kernel Traffic 277 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 49 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.10.2004 11:51 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Microcode?
    Může mě někdo nakopnout? K čemu to slouží?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.