Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Pro lidi fenoménem blogů nezasažené nejprve krátké vysvětlení. Pojem blog je zkratkou z anglického weblog, nebo-li webového deníčku. Blog je tedy veřejně přístupný zápisníček, do kterého si můžete psát své názory či znalosti.
Blog si na portálu abclinuxu.cz může zdarma založit každý registrovaný uživatel. Zobrazte si nastavení účtu a tam už to snadno naleznete. Nemusíte se bát, že by to bylo složité či zdlouhavé. Jak je dobrým zvykem, snažíme se veškeré naše funkce napsat co nejjednodušeji. Prostě si jen vyberete název blogu a případně vyplníte pár kategorií, do kterých můžete členit své zápisy.
Hlavním účelem blogů je dát vám možnost publikovat na abclinuxu.cz nezávisle na redakci. Často nám lidé posílali krátké návody, ale nechtěli je zveřejnit na hlavní stránce jako článek. Pro tyto účely jsou blogy ideální. Naleznete řešení některého problému, tak je zapíšete do svého blogu. Nemusíte se bát, že časem na to řešení zapomenete či o něj přijdete při reorganizaci disku. Navíc publikováním na blogu pomůžete ostatním uživatelům Linuxu, kteří se tak mohou něco nového naučit.
Nicméně nechceme vám předepisovat, o čem smíte psát, a o čem ne. Klidně v něm komentujte dění v linuxové komunitě, pište své zážitky, básničky nebo vaše názory. Jenom neporušujte zákony této země nebo zásady slušného chování.
Hlavní výhodou blogů na Abíčku je jejich integrace do celého systému. Blog se může stát součástí vaší identity na našem portálu. Náš portál navštěvuje více než 60 tisíc čtenářů měsíčně, takže si nemusíte lámat hlavu s jeho propagací. Veškeré vaše zápisy se indexují, takže vaše rady snadno naleznou to pravé publikum hledající odpovědi ve fulltextovém hledání. Samozřejmostí je podpora RSS. A v neposlední řadě - blogy jsou jednoduché na používání.
Ve výpisu čerstvých zápisů na hlavní stránce abclinuxu.cz můžete zjistit i počet komentářů a čas zadání posledního komentáře k danému zápisu. Stačí nad odkaz najet kurzorem myši.
Věříme, že si blogy oblíbíte a budete je používat, ať už pasivně nebo aktivně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ale byl by velký problém zřídit stránku která by generovala seznam všech registrovaných bloggerůTo je v plánu. Funkce blogů budou průběžně rozšiřovány - stejně jako všechno ostatní na portálu.
A vůbec, proč místo "Blog" nepoužívat klasické české "Plky", "Kecy", "Bláboly" atd..O tom jsme uvažovali. Sice jsme měli na mysli "zápisníky" nebo něco podobného, ale pak jsme to ponechali na ustáleném názvu "blog", protože je každému aspoň hned jasné, oč se jedná.? Pravda to by asi nepůsobilo dost "in".
Je v CZ alebo SK slovniku vylozene slovo BLOG ?
O tom jsme uvažovali. Sice jsme měli na mysli "zápisníky" nebo něco podobného, ale pak jsme to ponechali na ustáleném názvu "blog", protože je každému aspoň hned jasné, oč se jedná.
Nepozeral som sa, ale pochybujem. Mne chvilu trvalo, kym som pochopil, ze blog nie je nic specialne, nic ine, nez obyvajny "zapisnik".