PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Do konference přišlo celkem 2891 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Adrian Bunk a Alan Cox.
3. led - 15. led
Andrew Morton oznámil Linux 2.6.10-mm1:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.10/2.6.10-mm1
Mark H. Johnson oznámil problémy s audiem. Poslal hlášení o chybě, ale Takashi Iwai odpověděl: Výchozí blokovací chování OSS zařízení bylo nedávno změněno. Je-li zařízení používáno, otevření v poslední verzi vrátí okamžitě -EBUSY, zatímco v předchozích bylo blokováno, dokud se neuvolnilo. Andrew Morton vyvalil oči a napsal: Fíha. To je výrazná změna v chování, kterou uvidí i uživatel. Proč k tomu došlo? Lee Revell poslal odkaz na email od Linuse Torvaldse. Markovi se to také moc nelíbilo a požádal o vysvětlení. Alan Cox nabídl:
Samo OSS tohle chování během času (2.2 až 2.4) změnilo. ALSA to pouze dohání.
Chcete-li zjistit, jestli je zařízení pužíváno, otevřete ho. Chcete-li to udělat přenositelně, použijte O_NDELAY.
Lee připojil: A pokud chcete zjistit, kdo ho používá, zkuste fuser /dev/dsp, fuser /dev/snd/* nebo lsof.
6. led - 19. led
Mauricio Lin napsal: Tohle je nová položka vyvinutá pro /proc, která pro každou oblast paměti procesu (VMA) vypisuje velikost RSS. Mapy z původního jádra jsou schopny ukázat velikost pro každou VMA, ale ne fyzickou velikost (RSS). Položka může poskytnout dodatečné informace nástrojům pro analýzu spotřeby paměti. Dozvíte se fyzickou velikost paměti spustitelného souboru i každé knihovny, kterou proces používá, Andrew Morton odpověděl: To by mohlo být docela užitečné. Zajímalo by mě, co si o tom nápadu a implementaci myslí ostatní. Roger Luethi reagoval kritikou:
S rozdělenými rozhraními (strojem/člověkem čitelné), které byly před pár měsíci navrženy, bychom nemuseli dělat v /proc nepořádek takovými věcmi. Mohli bychom prostě přidat pole do /proc/maps a další do nproc.
Používání procfs jak pro lidi, tak pro software bude mít za následek zhoršení pro obě strany. A přechod na rozumnější řešení pak také nebude o nic lacinější. Myslím, že bychom to teď měli překousnout.
Edjard Souza Mota byl spíše pro: Řekl bych, že jsme právě našli potenciálně užitečné uplatnění pro takovou věc. Testovali jsme starou verzi tohoto patche s aplikacemi běžícími na Debianu Sarge pro ARM (viz ftp.debian.org/dists/sarge). Testovali jsme pouze na OMAP 1510 a 5912. Výhodou, kterou jsme objevili, je, že tato malá čísla mohou být využita k lepšímu ovládání spotřeby paměti u embedded zařízení podobných těm testovaným. Detailní kontrola paměti nám může pomoci zjistit, jak je paměť na těchto zařízeních, které obyčejně nemají místo pro swapování, využívána.
10. led - 20. led
Luca Falavigna napsal: Tento jednoduchý patch přidává do /proc soubor s výpisem všech kprobe, které jsou v jádře právě registrovány.. Greg KH odpověděl: Ne, prosím, nepřidávejte do jádra další /proc soubory. Tohle patří do /sys, protože s procesy to nemá nic společného.
Nathan Lynch řekl: Nebyla by taková věc dobrým kandidátem na DebugFS? Když se vrtáš v kprobes, není to vlastně debugování jádra? :) Greg odpověděl: To je ještě lepší nápad, to se mi líbí. Luca napsal, že se do toho hned pustí, a Prasanna S. Panchamukhi řekl: Kernel probes mohou být vypsány pomocí klávesy SysRq. Přikládám krátký patch, který to zajistí. Mezitím Luca dokončil portování svého patche na DebugFS a nabídl ho ke kontrole.
13. led
Ludovic Drolez napsal: Rád bych věděl, jestli by bylo snadné napsat zařízení podobné RAID pro pásky (RAIT)... Pro bloková zařízení jsou v kódu jádra háčky, ale pro znaková... Existuje například nějaký způsob, jak implementovat funkci write, která bude paralelně zapisovat na N /dev/stX páskových zařízení? RAIT už existuje v Amanda, v uživatelském prostoru, ale rád bych viděl obecný RAIT ovladač v jádře, aby by mohl být využit kterýmkoliv zálohovacím programem. Alan Cox odpověděl: Proč v jádře? Proč nevyužít uživatelskou sdílenou knihovnu, kterou můžeš přidat do dalších páskových aplikací? Ale diskuze nepokračovala.
14. led
Andy Helten se zeptal, jak je na tom s podporou hotplug SATA, a Jeff Garzik odpověděl:
Je to v plánu, ale zatím nemáme žádný kód :).
Tyhle věci se probírají na linux-ide@vger.kernel.org (ačkoliv o hotplug tam v poslední době nic nebylo).
17. led - 18. led
Richard B. Johnson napsal:
IBM oznámila, že uživatelům a skupinám pracujícím na open source software poskytne volný přístup k 500 svých softwarových patentů.
Mnohé z těchto patentů se týkají interoperability, komunikace, protokolů pro export souborů a dynamického linkování.
Bernd Petrovitsch to považoval za pouhý marketingový trik a poukázal na to, že IBM slíbila pouze to, že nebude žalovat open source projekty jen v těch 500 případech. James Bruce poznamenal: Já myslím, že IBM tím odpovídá na nedávnou studii o tom, že "Linux porušuje více než 283 patentů". Bez ohledu na to, kolik je na tom pravdy, tímto nám IBM říká, že těch 60, které drží oni, nebude použito proti Linuxu nebo jiným open source projektům.
V originálu Kernel Traffic 295 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: