Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tady taktez spousta zajimaveho pocteni :
http://www.openbgpd.org/
Som sklamany ze tento clanok je o BGP na Cisco routri a nie o BGP na Linuuxe.
Co tento clanok vlastne robi na abclinuxu.cz?
este chcem dodat ze nabuduce ocakavam clanok o sietovani vo Windows XP...
> Som sklamany ze tento clanok je o BGP na Cisco routri a nie o BGP na Linuuxe.
A na to jsi prisel jak? V clanku se jasne pise, ze se jedna o konfiguraci Quaggy (tedy linuxoveho demona).
Následuje konfigurace samotného BGP, v našem případě pro routovací démon Quagga.Pro jistotu jsem to zvyraznil.
Pozrel som na to a vidim Cisco prikazy... Ocakaval som nastavenie konfiguracie v /etc a nie prikaz "sh run"...
Tiez si nemyslim ze Cisco sposob zmeny parametrov za behu je prave ten ktory je hodny kopirovania... Ale co uz.
V kazdom pripade sa ospravedlnujem za moje 2 poznamky.
> Navic ne vzdy si muzete dovolit shodit bgp proces a a teprve po poeditovani konfiguraku jej zase nahodit.
Proto take treba BIRD funguje tak, ze clovek zedituje konfigurak a pak rekne BIRDu, aby si ho znovanacetl, a ten se prizpusobi zmenam aniz by pri tom vsechno shodil a znova nahodil.
Mozna bude stacit ty rozdily v komentari:
+ BIRD podporuje vic kernelich routovacich tabulek (treba pro policy nebo source based routing).
+ BIRD se konfiguruje primarne editaci konfiguraku, interaktivnich prikazu pro zmenu stavu ma jen minimum.
+ BIRD ma jednoduchy programovaci jazyk pro filtrovani rout mezi protokoly.
+ BIRD bezi jako jeden proces, ma mensi spotrebu pameti.
- BIRD podporuje mene protokolu (zejmena chybi OSPF pro IPv6).
- BIRD nepodporuje dohromady IPv6 a IPv4, je treba ho pro kazdy protokol prelozit s jinymi compile-time options.
Inak ja som nasiel na wiki aj zmienku o OpenBGP - http://en.wikipedia.org/wiki/OpenBGPD
XORP je hodne vysoko na mem zebricku obludnych programu, s kteryma nechci mit nic spolecneho. Routovaci demon, ktery je tak o rad pomalejsi a zabira o rad vic pameti nez konkurence, to se jen tak nevidi.
Ahoj Dušane,
skvěle napsaný článek, opravdu lépe bych to nenapsal. BTW: O čem vlastně je? :) :) :) :)
čus
David (Alnair)
Kdy bude další díl?
Díky
Tiskni
Sdílej: