Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Switch je srdcem každé větší SAN, má na starosti, aby se data dostala tam, kam mají, aniž by to brzdilo všechny ostatní – separují kolizní domény.Switch je snad srdcem každé SAN sítě
Kdy nepoužívat SAN...V dnešní době kdy ceny SAN/FC zařízení klesly o hodně dolů a jsou dostupné i malých firmám proč ne? Zajisté, že tyto firmy nedosáhnou na výkon modelů AMS od Hitachi, ale klasické diskové pole se dá dnes pořídit opravdu za zlomek ceny (pole 12*1000 GB + FC switch se v dnešní době vejde zhruba do 350 000,- CZ a slušný páskový loader-robot s LTO4 do zhruba 150 000,- ). Většina ostatních výrobců dokonce dodávají na trh SAN-START-kity, kde je vše potřebné pro nastartování prostředí SAN (Před nějakou dobou jsem pro jednoho mého zákazníka zajišťoval SAN START kit za cca 10 000€ v konfiguraci : Pole 4 Gbit FC/SATA 16x 500 GB SATA , QLogic SANbox 1400 + 4x FC karty). Menší a levnější FC pole používají disky SATA, nemusí se používat drahé FC disky o malé kapacitě. Spousta těchto polí umí i mix., kdy máte třeba půlku disků FC a druhou SATA. Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC. Proč tedy ne? Chtěl jsem na podobné téma sepsat blog ( Protokoly FC a jejich použití ), ale nějak jsem se k tomu zatím nedostal.
Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC.SAS se FC diskum nevyrovna ani nahodou. To je jako rict, ze iSCSI ma podobny vykon jako FC, sice jsou papirove hodnoty velmi podobne, ale v realnem provozu proste SAS ani iSCSI na FC nema. Osobne jsem to testoval.
Switch je snad srdcem každé SAN sítěNe není, SAN vytvoříš i HUBem, nebo P2P spojením mezi polem a klientem. A FYI HP EVA není velký systém. :) HDS, záleží jaké HDS.
Zápis je překvapivě ještě rychlejší, protože to cachují i ty Win. Takže zápis 2GB je pro tu zapisující aplikaci hned (rychlostí RAM). Pak to tam W7 postupně flushne (a opravdu s tím vůbec nespěchá).To je docela problém, když vypadne napájení nebo stroj kvůli HW chybě spane. Jasně, že USP by v takovém případě měla být samozřejmá, a stroj přece nepadá. Ale stát se něco takového může (třeba se UPS zblázní, špatná baterie která se detekuje jako OK), a aby to zkončilo rozsypaným filesystemem, to by nebylo dobré. Nezkoušel jste, jestli se s takovou situací NTFS na iSCSI dokáže vyrovnat, když se stroj tvrdě vypne uprostřed zápisu? I když ta cache na klientu (Windows) asi půjde vypnout, pokud budu chtít jistotu na úkor výkonu.
Tiskni
Sdílej: