Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Switch je srdcem každé větší SAN, má na starosti, aby se data dostala tam, kam mají, aniž by to brzdilo všechny ostatní – separují kolizní domény.Switch je snad srdcem každé SAN sítě
Kdy nepoužívat SAN...V dnešní době kdy ceny SAN/FC zařízení klesly o hodně dolů a jsou dostupné i malých firmám proč ne? Zajisté, že tyto firmy nedosáhnou na výkon modelů AMS od Hitachi, ale klasické diskové pole se dá dnes pořídit opravdu za zlomek ceny (pole 12*1000 GB + FC switch se v dnešní době vejde zhruba do 350 000,- CZ a slušný páskový loader-robot s LTO4 do zhruba 150 000,- ). Většina ostatních výrobců dokonce dodávají na trh SAN-START-kity, kde je vše potřebné pro nastartování prostředí SAN (Před nějakou dobou jsem pro jednoho mého zákazníka zajišťoval SAN START kit za cca 10 000€ v konfiguraci : Pole 4 Gbit FC/SATA 16x 500 GB SATA , QLogic SANbox 1400 + 4x FC karty). Menší a levnější FC pole používají disky SATA, nemusí se používat drahé FC disky o malé kapacitě. Spousta těchto polí umí i mix., kdy máte třeba půlku disků FC a druhou SATA. Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC. Proč tedy ne? Chtěl jsem na podobné téma sepsat blog ( Protokoly FC a jejich použití ), ale nějak jsem se k tomu zatím nedostal.
Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC.SAS se FC diskum nevyrovna ani nahodou. To je jako rict, ze iSCSI ma podobny vykon jako FC, sice jsou papirove hodnoty velmi podobne, ale v realnem provozu proste SAS ani iSCSI na FC nema. Osobne jsem to testoval.
Switch je snad srdcem každé SAN sítěNe není, SAN vytvoříš i HUBem, nebo P2P spojením mezi polem a klientem. A FYI HP EVA není velký systém. :) HDS, záleží jaké HDS.
Zápis je překvapivě ještě rychlejší, protože to cachují i ty Win. Takže zápis 2GB je pro tu zapisující aplikaci hned (rychlostí RAM). Pak to tam W7 postupně flushne (a opravdu s tím vůbec nespěchá).To je docela problém, když vypadne napájení nebo stroj kvůli HW chybě spane. Jasně, že USP by v takovém případě měla být samozřejmá, a stroj přece nepadá. Ale stát se něco takového může (třeba se UPS zblázní, špatná baterie která se detekuje jako OK), a aby to zkončilo rozsypaným filesystemem, to by nebylo dobré. Nezkoušel jste, jestli se s takovou situací NTFS na iSCSI dokáže vyrovnat, když se stroj tvrdě vypne uprostřed zápisu? I když ta cache na klientu (Windows) asi půjde vypnout, pokud budu chtít jistotu na úkor výkonu.
Tiskni
Sdílej: