Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Začneme zlehka. Za SAN (Storage Area Network) se považuje síť, která propojuje počítače (pracovní stanice a servery) se zařízeními na ukládaní dat (diskovými poli). Zpravidla je taková síť budována pomocí vysokorychlostních optických spojení a je vyhrazena k přístupu k uloženým a zazálohovaným datům. Ve zkratce je tedy SAN určen k ukládání a ochraně dat. Dlouhou dobu SAN využívá Fibre Channel (FC) protokol, který zapouzdřuje protokol SCSI (Small Computer Storage Interconnect). Poměrně nově se však používá protokol iSCSI (Internet Small Computer Storage Interconnect), který zapouzdřuje SCSI do IP paketů, a největším nováčkem je protokol Fibre Channel over Ethernet (FCoE), který zapouzdřuje FC rámce do rámců sítě Ethernet.
Právě použití sítě k vytváření sdíleného diskového úložiště (storage poolu) je to, co dělá SAN SANem. SAN umožňuje přesouvat data mezi různými systémy pro ukládání dat, sdílení dat mezi různými servery a poskytuje rychlé přenosové médium pro přístup k datům, stejně jako pro zálohování, obnovu a archivaci dat.
SAN má oproti lokálně připojeným diskům několik výhod, zde je pár z nich:
SAN se vyplatí provozovat velkým společnostem (více než 25 serverů) nebo společnostem, které provozují aplikace citlivé na rychlost přístupu k datům (performance sensitive), jako jsou například databáze. Také se vám nějaké síťové úložiště (ať už SAN, nebo NAS) hodí v případě, že provozujete množství souborových serverů (NAS), zálohujete příliš dlouho (SAN) nebo streamujete video.
SAN byste neměli implementovat, pokud jste malá organizace o pár serverech a nemáte problémy s výkonem databázových aplikací, zálohováním ani správou dat. Rozhodně se nevyplatí používat SAN pro aplikace jako webový server (pro ten je výhodný NAS), servery primární infrastruktury (DNS, WINS, doménové řadiče, …), servery, které vystačí s méně než 100 GB dat (nemusí platit v případě, že je aplikace vysoce náročná na rychlost přístupu k datům).
Každý SAN se skládá ze 4 prvků, fyzické infrastruktury (optické vlákna, switche, disková pole, adaptéry, …), protokolu (FC, iSCSI, FCoE), aplikace (Oracle, DB2, …) a ze specialistů – tedy lidí, kteří zbylé 3 části poskládají dohromady tak, aby to nakonec i fungovalo. Já osobně bych si dovolil klást důraz na poslední prvek celé skládanky.
Pokud byste SAN chtěli rozdělit na vrstvy, dalo by se říci, že úplně dole stojí Storage vrsta (disková pole, páskové mechaniky, páskové knihovny aka jukeboxy), nad ní se vznáší vrstva Fabric (switche, huby, gatewaye a routery) a úplně nejvýš je pak vrstva Hostovací (HBA, SFP, ovladače pro HBA a samotná vlákna).
Switch QLogic SANbox 5600 s připojenými vlákny, GBIC moduly a LC konektory [wikipedia]
QLogic HBA QLA 2200 [wikipedia]
V příštím díle se zblízka podíváme na stavební bloky sítí typu FC-SAN, bude se jednat o zařízení k ukládání dat, stejně jako o zařízení sloužící k jejich přenosu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Switch je srdcem každé větší SAN, má na starosti, aby se data dostala tam, kam mají, aniž by to brzdilo všechny ostatní – separují kolizní domény.Switch je snad srdcem každé SAN sítě
Kdy nepoužívat SAN...V dnešní době kdy ceny SAN/FC zařízení klesly o hodně dolů a jsou dostupné i malých firmám proč ne? Zajisté, že tyto firmy nedosáhnou na výkon modelů AMS od Hitachi, ale klasické diskové pole se dá dnes pořídit opravdu za zlomek ceny (pole 12*1000 GB + FC switch se v dnešní době vejde zhruba do 350 000,- CZ a slušný páskový loader-robot s LTO4 do zhruba 150 000,- ). Většina ostatních výrobců dokonce dodávají na trh SAN-START-kity, kde je vše potřebné pro nastartování prostředí SAN (Před nějakou dobou jsem pro jednoho mého zákazníka zajišťoval SAN START kit za cca 10 000€ v konfiguraci : Pole 4 Gbit FC/SATA 16x 500 GB SATA , QLogic SANbox 1400 + 4x FC karty). Menší a levnější FC pole používají disky SATA, nemusí se používat drahé FC disky o malé kapacitě. Spousta těchto polí umí i mix., kdy máte třeba půlku disků FC a druhou SATA. Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC. Proč tedy ne? Chtěl jsem na podobné téma sepsat blog ( Protokoly FC a jejich použití ), ale nějak jsem se k tomu zatím nedostal.
Místo FC disků se v dnešní době hodně používají SAS disky, které mají podobný výkon jako FC.SAS se FC diskum nevyrovna ani nahodou. To je jako rict, ze iSCSI ma podobny vykon jako FC, sice jsou papirove hodnoty velmi podobne, ale v realnem provozu proste SAS ani iSCSI na FC nema. Osobne jsem to testoval.
Switch je snad srdcem každé SAN sítěNe není, SAN vytvoříš i HUBem, nebo P2P spojením mezi polem a klientem. A FYI HP EVA není velký systém. :) HDS, záleží jaké HDS.
Zápis je překvapivě ještě rychlejší, protože to cachují i ty Win. Takže zápis 2GB je pro tu zapisující aplikaci hned (rychlostí RAM). Pak to tam W7 postupně flushne (a opravdu s tím vůbec nespěchá).To je docela problém, když vypadne napájení nebo stroj kvůli HW chybě spane. Jasně, že USP by v takovém případě měla být samozřejmá, a stroj přece nepadá. Ale stát se něco takového může (třeba se UPS zblázní, špatná baterie která se detekuje jako OK), a aby to zkončilo rozsypaným filesystemem, to by nebylo dobré. Nezkoušel jste, jestli se s takovou situací NTFS na iSCSI dokáže vyrovnat, když se stroj tvrdě vypne uprostřed zápisu? I když ta cache na klientu (Windows) asi půjde vypnout, pokud budu chtít jistotu na úkor výkonu.