Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pouziva google ve sve infrastrukture take tyto prvky? (diskova pole, FC switche...), ja dokazi zajistit, na tolika pocitacich, ze ty data ten konkretni stroj zrovna ma? Nekde jsem cetl, ze servery google jsou "jen" hromada plecen PIII apod, co je na tom pravdy?
Jakze je to udelane s tou baterkou?
12V - AKU - ZDROJ - DESKA? (jak se dobiji ta aku?)
220V - ZDROJ - AKU-DESKA? (deska ma na sobe nejaky dalsi "zdroj" pro jine napetove vetve?)
Nebo uplne jinak?
---
"Kazdy stroj ma svojho dvojnika niekde inde vo svete"
Jenom jednoho na svete nebo kazdy stroj ma dvojnika v dane lokalite?
A jak se vlastne rozklada takova obrovska zatez? Geograficky DNS servery hodi pozadavky do spravneho datacentra co je "nejblize", porad nejak nerozumim, kdyz muj dotaz treba gmailu doputuje na konkretni server v konkretnim datacentru, jaky mechnismus zajisti, ze tam ten stroj bude mit na discich zrovno moje potreba data. Nebo snad se konkretni uzivatele vzdy dostavaji na tentyz "par"(n-tici) stroju?
U nekterych vyrobcu poli dokonce plati, ze cim vetsi pole tim vetsi cena za GB.Jo, jenže taky to pole pak umí uplně jiné věci, že... :) Třeba FICON, a když máš mainframe, tak na euro nehledíš, jinak by si už dávno měl otevřené systémy.
Tiskni
Sdílej: