Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »System V init je jenom /sbin/init, který projde /etc/inittab a podle jeho obsahu spustí skripty (případně je znovu nastartuje, když umřou). Tím veškerá práce initu končí (vyjma sledování signálů nebo /dev/initctl).
Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
V Gentoo, mám dojem, je stále výchozí System V init, pouze systém skriptů a jejich konfigurace jsou inspirovány (Free?)BSD. Ostatně si stačí vypsat soubory, které sys-apps/sysvinit vlastní.
Nicméně Gentoo s novým sys-apps/baselayout-2 směřuje k jinému systému OpenRC, který je skutečně vyvíjen a používán i na FreeBSD a NetBSD a který nabízí interpreter vlastních init skriptů /sbin/runscript, nabízí řízení podle událostí (například připojení síťového zařízení) a tak dále.
Jednotlivé úkoly jsou ale stále odděleny od /sbin/init (35 040 B na x86), takže když se něco rozbije, tak se jedná jen o omezenou oblast, kterou je snadno možné najít. To se bohužel nedá říci o SystemD, který se snaží řešit vše na jednom místě, ale nic z toho (zatím) nedělá pořádně.
Na to ze ma jit o ciste linuxovou konveci je zvlastni ze se s tim clovek setkava i u Solarisu, resp. SunOSu, ktery ma klasicky SysV init a nerekl bych ze kopiroval od Linuxu.Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
Tohle zcela určitě linuxová konvence není. S tímto jsem se setkával už na SVR před dvaceti lety.Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
Gentoo je založené na BSD init? Bez ironie či jiných postranních úmyslů.No měl jsem zmínit, že se jedná spíše o layout skriptů a adresářů, který je systémem BSD inspirován.
podporuje řešení závislostíŠlo by othle nějak rozvést? Pokud vím, tak jediná podpora závislostí, kterou má runit, je "spouštěcí skript služby si sám zkontroluje, jestli jsou všechny závislosti dostupné"
U alternativ naprosto chybí jakákoliv zmínka o SMF.
<rejp> žádného démona neznám , vale jen "daemony" </rejp>
Tiskni
Sdílej: