V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
System V init je jenom /sbin/init, který projde /etc/inittab a podle jeho obsahu spustí skripty (případně je znovu nastartuje, když umřou). Tím veškerá práce initu končí (vyjma sledování signálů nebo /dev/initctl).
Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
V Gentoo, mám dojem, je stále výchozí System V init, pouze systém skriptů a jejich konfigurace jsou inspirovány (Free?)BSD. Ostatně si stačí vypsat soubory, které sys-apps/sysvinit vlastní.
Nicméně Gentoo s novým sys-apps/baselayout-2 směřuje k jinému systému OpenRC, který je skutečně vyvíjen a používán i na FreeBSD a NetBSD a který nabízí interpreter vlastních init skriptů /sbin/runscript, nabízí řízení podle událostí (například připojení síťového zařízení) a tak dále.
Jednotlivé úkoly jsou ale stále odděleny od /sbin/init (35 040 B na x86), takže když se něco rozbije, tak se jedná jen o omezenou oblast, kterou je snadno možné najít. To se bohužel nedá říci o SystemD, který se snaží řešit vše na jednom místě, ale nic z toho (zatím) nedělá pořádně.
Na to ze ma jit o ciste linuxovou konveci je zvlastni ze se s tim clovek setkava i u Solarisu, resp. SunOSu, ktery ma klasicky SysV init a nerekl bych ze kopiroval od Linuxu.Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
Tohle zcela určitě linuxová konvence není. S tímto jsem se setkával už na SVR před dvaceti lety.Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.
Gentoo je založené na BSD init? Bez ironie či jiných postranních úmyslů.No měl jsem zmínit, že se jedná spíše o layout skriptů a adresářů, který je systémem BSD inspirován.
podporuje řešení závislostíŠlo by othle nějak rozvést? Pokud vím, tak jediná podpora závislostí, kterou má runit, je "spouštěcí skript služby si sám zkontroluje, jestli jsou všechny závislosti dostupné"
U alternativ naprosto chybí jakákoliv zmínka o SMF.
<rejp> žádného démona neznám , vale jen "daemony" </rejp>
Tiskni
Sdílej: