abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Petr Bravenec avatar 15.3.2011 06:14 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Gentoo je založené na BSD init? Bez ironie či jiných postranních úmyslů - to je pro mě zajímavá novinka. Začal jsem na SVR (sysvinit), pak Slackware (bsd), RedHat (sysvinit) a nakonec Gentoo. To se nepodobá ničemu jinému výše uvedenému. Už párkrát jsem uvažoval, odkud se systém v Gentoo vzal. Mně osobně totiž systém v Gentoo připadá velmi snadný a přehledný.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    15.3.2011 08:42 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init

    System V init je jenom /sbin/init, který projde /etc/inittab a podle jeho obsahu spustí skripty (případně je znovu nastartuje, když umřou). Tím veškerá práce initu končí (vyjma sledování signálů nebo /dev/initctl).

    Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.

    V Gentoo, mám dojem, je stále výchozí System V init, pouze systém skriptů a jejich konfigurace jsou inspirovány (Free?)BSD. Ostatně si stačí vypsat soubory, které sys-apps/sysvinit vlastní.

    Nicméně Gentoo s novým sys-apps/baselayout-2 směřuje k jinému systému OpenRC, který je skutečně vyvíjen a používán i na FreeBSD a NetBSD a který nabízí interpreter vlastních init skriptů /sbin/runscript, nabízí řízení podle událostí (například připojení síťového zařízení) a tak dále.

    Jednotlivé úkoly jsou ale stále odděleny od /sbin/init (35 040 B na x86), takže když se něco rozbije, tak se jedná jen o omezenou oblast, kterou je snadno možné najít. To se bohužel nedá říci o SystemD, který se snaží řešit vše na jednom místě, ale nic z toho (zatím) nedělá pořádně.

    15.3.2011 09:33 kmarty | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init

    Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.

    Na to ze ma jit o ciste linuxovou konveci je zvlastni ze se s tim clovek setkava i u Solarisu, resp. SunOSu, ktery ma klasicky SysV init a nerekl bych ze kopiroval od Linuxu.
    15.3.2011 20:53 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Dobrá, tak si odmyslete přívlastek „linuxová“, zřejmě to vymysleli už na System V (nebo dřív). Nicméně součást initu to není. To by totiž muselo existovat rozhraní mezi initem a init skripty.
    Petr Bravenec avatar 15.3.2011 14:15 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init

    Dále popisovaný systém skriptů v /etc/init.d/* a /etc/rc* s jejich krkolomným pojmenováním je již čistě linuxová konvence. Init se o tohle vůbec nezajímá.

    Tohle zcela určitě linuxová konvence není. S tímto jsem se setkával už na SVR před dvaceti lety.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    15.3.2011 14:46 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Tak, tak. /etc/init.d/ skutecne pochazi z SysV.
    15.3.2011 09:19 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Gentoo je založené na BSD init? Bez ironie či jiných postranních úmyslů.
    No měl jsem zmínit, že se jedná spíše o layout skriptů a adresářů, který je systémem BSD inspirován.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    15.3.2011 10:16 iki | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Běžné programy jdou snadnou spouštět jako démoni pod supervisorem, vč. monitoringu a python API.
    15.3.2011 10:43 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    podporuje řešení závislostí
    Šlo by othle nějak rozvést? Pokud vím, tak jediná podpora závislostí, kterou má runit, je "spouštěcí skript služby si sám zkontroluje, jestli jsou všechny závislosti dostupné"
    Quando omni flunkus moritati
    15.3.2011 11:58 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Nijak podrobně jsem závislosti v runit nezkoumal.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    15.3.2011 12:41 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Jo, web na tom odkazu znám - nicméně tam se píše to, co jsem zmínil vejš, tj. závislosti "vyřeš si sám"
    Quando omni flunkus moritati
    15.3.2011 13:57 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Aha, tak jak to tak teď čtu, tak tam mělo být nepodporuje závislosti - mě zmátla ta první věta, která vyznívá, že je runit nějak řeší sám.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    15.3.2011 18:02 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init

    U alternativ naprosto chybí jakákoliv zmínka o SMF.

    15.3.2011 18:12 Hue | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    ...Také známe jeho výhody, nevýhody, populární (linuxové, jinak by sem patřil i launchd a SMF pro Solaris) alternativy k němu...
    herne the hunter avatar 15.3.2011 19:40 herne the hunter | skóre: 10 | tor lara
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    pokud by někoho nebavilo čekání na další část článku, tak tady si může poslechnout přednášku o systemd přímo od jeho autora…
    i am herne the hunter and you are a leaf driven by the wind.
    15.3.2011 19:41 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init

    <rejp> žádného démona neznám , vale jen "daemony" </rejp>

    USE="-gnome -kde";turris
    Jakub Lucký avatar 15.3.2011 19:51 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    <politicalcorrectness>myslíš spiritual guide?</politicalcorrectness>
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    16.3.2011 09:35 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Slovo daemon je v češtině zlá, nepěkná věc - asi jako hockey, nebo kopaný míč.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    20.3.2011 17:05 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Systemd – úvod a představení System V init
    Chybka: (podrobnost se statickým /dev není náhodná)
    Všechno dobré je pro něco zlé.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.