Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:27
Tentokrát se podíváme na pětici kompaktních klávesnic, kterým oproti těm běžným několik kláves chybí. To ale nemusí být nutně nevýhoda! Zaberou méně místa na stole nebo v zavazadle a umožní mít myš blíže k ose těla. To jsou nezanedbatelné důvody. A přeci jen: ne každý má opravdu využití pro numerický blok klávesnice, přitom si jde pořídit externí numerickou klávesnici.
Apple Aluminium Keyboard je typický výrobek firmy Apple. Buď ji budete milovat, nebo nenávidět. Osobně se řadím do té které skupiny podle toho, jestli na téhle klávesnici zrovna musím psát. ^_^
Alespoň jedna věc se musí nechat, tato klávesnice je špičkové zpracována a návrháři si na ní dali záležet. Díky hliníkovému plátu je takřka nerozbitná a vypadá velice dobře. Do toho jsou zasazené bílé (snadno se ušpiní) kloboučky kláves z ABS plastu s příjemným povrchem – a k mému milému překvapení popisky vyrytými laserem, což znamená na jednu stranu horší kontrast, ale na stranu druhou podstatně větší odolnost proti ošoupání. Trošku nepříjemné je, že klávesy nejsou profilovány, takže se na klávesnici hůře orientuje hmatem, ale proti překlepům aspoň částečně brání mezery mezi klávesami. Někomu by také mohla vadit absence nožiček pro přizvednuti klávesnice, o to se stará zub obsahující elektroniku, jenže já naopak preferuji klávesnici položenou naplocho.
Jinak mají klávesy velice nízký zdvih, používá se technologie scissor switch, která je v tomto případě použita správné: stisk je tichý a je při něm citelná příjemná odezva. Osobně mám zde ale problém s tou krátkou dránou stisku, po níž hned následuje naráz na hliníkový plat – z psaní mě bolely prsty a ono to ani tak tiché nakonec nebylo, protože po úderech do té kovové desky se ozývalo dunění.
Vzhledem k tomu, že jde o klávesnici určenou pro Mac, rozložení se liší od IBM PC. Čtvrtý modifikátor (Windows, resp. zde Command) je po obou stranách mezerníku prohozen s Altem, jako Delete musíme použít kombinaci Fn+Backspace apod. Také funkční klávesy mají primárně sloužit jako klávesy multimediální a pro na PC běžnější použití musíme sáhnout po kombinacích s Fn nebo konfiguraci jádra. Pěkně dokumentovány postup najdete ve zdejší wiki.
Ještě dodám tři postřehy:
Celkové musím ovšem Apple pochválit jednak za kompaktní klávesnici, jednak za solidní zpracování, ale především za inspiraci pro další výrobce.
Výše popsaná Apple Aluminium Keyboard vyvolala – jako ostatně většina produktů Applu – vlnu kopírování především od čínských výrobců. Ostatně vzpomeňme v dřívějším článku vzpomínaný Genius i200. Ten byl ovšem že spíše slabšího soudku, na eBay či DealExtreme totiž najdeme podstatně povedenější plagiáty. Jedním z nich je tzv. HHKB killer za $18. Společným jmenovatelem drtivé většiny těchto klonů je nízká cena, odpovídající kvalita a také standardnější rozložení vzhledem k IBM PC. K otestování jsem vybral jeden kousek, který těmto charakteristikám zcela odpovídá, ale přesto v něčem vybočuje...
To, čím se liší, je rozložení kláves, které bych byl velice rád, kdyby se objevovalo častěji. Snaží se totiž kombinovat výhody jak kompaktních klávesnic, tak i možnost využití numerického bloku. Chybí blok kláves mezi alfanumerickým a numerickým blokem – považují to za velice pozoruhodnou myšlenku (která se mimochodem objevila i u klasických klávesnic firmy IBM). Numerický blok jde totiž používat s deaktivovaným NumLockem k pohybu s kurzorem. Ale v tomto případě nechybí ani samostatné kurzorové šipky (přesunuté pod pravý Shift na úkor právě klávesy Windows a klávesy Menu, která se přesunula doleva) a dvojice kláves Insert a Delete (v právem horním rohu).
Jinak ale tento čínský klon nevybočuje z rady. Levně působící popisky kláves, nepříjemné rozplizlá (*mushy*) odezva při stisku (ačkoliv jde o scissor switch) a mizerná plastová konstrukce – klávesnice se dokonce na stole kymácí i ve "stabilní" poloze. Oproti originální Apple Aluminium Keyboard je tak výhodou jen cena (a to jen relativně vzhledem ke kvalitě), standardnější rozložení kláves, delší USB kabel a pacičky pro přizvednuti zadní hrany klávesnice.
Přes uvedené nevýhody se doporučuji po nějakém tom klonu podívat, protože můžete být velmi mile překvapeni. Nakonec, ono těch kompaktních klávesnic jinak mnoho na výběr není.
Příjemně mě překvapilo, že výrobce dokázal na klávesnici dostat téměř všechny klávesy: Delete i Insert hezky v rohu, kompletní řada F1 až F12, Page Up/Down atd. Jen kvůli Home a End je nutné občas sáhnout po modifikátoru Fn. Někoho by mohla potěšit možnost psát čísla jako na numerickém bloku pomoci Fn a kláves v pravé části alfanumerického bloku.
Dalším potěšujícím objevem bylo provedení klávesnice. Plast je pevný, nevrže. Scissor switche sice nemají takovou hmatovou odezvu jako v případě Apple Aluminium Keyboard, ale není to ani tak špatně jako u zde recenzovaného čínského klonů a nebolí mě z nich prsty. Navíc celý blok kláves má tvar jakoby do oblouku, což trošku pomáhá poloze rukou (aby člověk netlačil zápěstí příliš k sobě).
O jedné herní klávesnici z rady SideWinder od Microsoftu už jsem zde psal. Vyšší model X6 proto s novějším X4 jen porovnám v bodech:
SideWinder X6 mi přijde pohodlnější než model X4 – především díky výborné opěrce dlaní, možnosti odpojit numerický blok a příjemnou drobnosti je také ovládání hlasitosti potenciometrem. Na druhou stranu pro hráče může být velice problematické pouze 2KRO. Pro mě jsou také komplikací posunuté klávesy AltGr a Esc. Nejsem si jist, zda je tato klávesnice za takových okolností dobrou koupí při cenách kolem 1500 Kč, když za nepatrně vyšší cenu jde sehnat mechanickou klávesnici, která sice nebude mít tak futuristický vzhled, makro klávesy a podsvícení, ovšem vyšší kvalitu, pohodlí a případně třeba NKRO považuji za nesrovnatelně podstatnější.
Na závěr jsem si nechal jednu specialitku. Je to často opomíjená kompaktní klávesnice Cherry G84-4100. Firma Cherry je německý výrobce klávesnic a především mikrospínačů do klávesnic. Není bez zajímavosti, že některé klávesnice vyrábí v České republice, ale přesto je zdejší nabídka kvalitních vstupních zařízení – řekněme si to upřímně – dost bídná. Klávesnice řady G84, tedy nízkozdvihové klávesnice rozměrově pasující do racků, jsou jedny z mála, které se dají na místním trhu najít.
Specifikem této řady klávesnic jsou mikrospínače Cherry ML, které poskytují nízký zdvih, relativně tichou hmatovou odezvu a výdrž přes 20 mil. úhozů na klávesu. Obecně u mechanických klávesnic není nutné mačkat klávesy nadoraz, stisk je naopak registrován přibližně v polovině maximální dráhy. Na to je vhodné si zvyknout, je to pak velice pohodlné. Na druhou stranu je třeba si zvyknout, že hlučnost je zpravidla poněkud vyšší než u některých membránových klávesnic.
Značení jednotlivých modelu klávesnic Cherry nemá na první pohled zřejmou logiku. Můj kus nese označení G84-4100LCMTS-2. To znamená, že jde o model G84-4100, který má:
Existují totiž i šedé kusy s laserem vyrytými popisky, příp. bez kláves Windows.
Rozměry klávesnice odpovídají šířce 11palcového netbooku a společně s hmotností 350 gramů vybízejí k mobilnímu použití. Klávesnici takto skutečně ke své spokojenosti používám. Bytelná konstrukce je přitom výhodou. Jen bych ještě ocenil odpojitelný USB kabel.
Rozložení kláves je docela zvláštní. Mnoho kláves jako pravý Shift nebo Backspace je zúžených; podobně je zúžený i mezerník, protože se vedle něj musela vejít celá řada kláves navíc: Fn, dvě klávesy Windows, 102./105. klávesa, klávesa Menu a překvapivě i Insert a Delete. Home, Page Up/Down a End jsou pěkně v pravém sloupci. Co zamrzí, to je F11, F12 a dokonce i zpětný apostrof (resp. středník v případě českého rozložení) přes kombinaci s Fn. Opravdu nezvyklé, ale dosud jsem s tím neměl problém, dokonce mi nedělá při psaní potíže ani zmenšený pravý Shift.
Nejzajímavější ale budou asi zkušenosti s mikrospínači Cherry ML, resp. psaním na nich. Názory na ně se hodně různí. Ten můj je poněkud rozporuplný. Neměl jsem problém si zvyknout nebušit do kláves nadoraz, přičemž by zanikla i hmatová odezva. Ocenil bych na druhou stranu, kdyby stačilo na klávesy působit menší silou, jejich stisk byl plynulejší (v tom může pomoci lubrikace spínačů) a konečně kdyby byly běžně k dispozici kloboučky kláves z PBT plastu místo zde použitého tenčího a vůbec méně odolného ABS. Ale to bych vlastně chtěl Cherry MX Brown...
Což tedy při běžné maloobchodní ceně kolem 1500 Kč nejsou právě ideální dojmy. Opět: za o málo vyšší cenu se už dá sehnat solidní klávesnice s Cherry MX. Ale kompaktní G84-4100 se tu a tam objeví (např. na eBay) za podstatně nižší cenu, pak je to podle mého názoru skvělá koupě.
Kompaktních klávesnic je bohužel na trhu (zvláště tom českém) poměrně málo. Pokusil jsem se vybrat některé zajímavé z těch spíše snáze dostupnějších. Žádná z nich není dokonalá, ale přesto aspoň já bych se nerad vracel k "velké" klávesnici široké zhruba 50 cm (zde jsme se pohybovali vesměs pod 30 cm). Je to veliká ergonomická pomoc při umístění myši vpravo od klávesnice.
s/špičkové/špičkově
Máš možnost srovnání i200 a i202? Tak nějak jsem doufal, že klávesy aspoň trochu vylepšili.
Vacsina tychto malych su brutal predrazene.
Já bych to otočil. Jak je možné, že se cenu klávesnice podařilo dostat pod 200 Kč? Nebylo to náhodou na úkor něčeho? (Odpovím si sám: bylo.) Celá řada 20 let starých klávesnic bezchybně funguje, zatímco rok stará membránovka je pomalu na vyhození.
no klavesnica je spotrebny tovar; pomerne rychlo sa zasere prachom, spinou, jedlom atd. Takze kupovat klavesnicu na viac ako par rokov moc vyznam nema.
Chrocht-chrocht. Ale trochu to chápu -- je to asi jako ta zasraná (jako extrémně špinavá) furt opravovaná nová oktávka versus vyleštěné postarší subaru před barákem.
kebyze mam pri pisani pocuvat klikanie mikrospinacov, tak by ma asi jeblo
Není všechno buckling spring, white ALPS nebo Cherry MX Blue. Třeba ty s lineárním průběhem stisku prostě neklikají.
Celá řada 20 let starých klávesnic bezchybně funguje, zatímco rok stará membránovka je pomalu na vyhození.Me teda membranove klavesnice funguji radu let bez potizi (ted zrovna pisu na jedne odhadem tak 7 let stare). Ono vzhledem k jejich trivialni konstrukci se na nich nema moc co rozbit.
Osobně mám zde ale problém s tou krátkou dránou stisku, po níž hned následuje naráz na hliníkový plat – z psaní mě bolely prsty a ono to ani tak tiché nakonec nebylo, protože po úderech do té kovové desky se ozývalo dunění.To je přesně můj dojem z applích klávesnic. Kdyby ta dráha byla delší a "doskok" měkčí, tak by to bylo o mnoho příjemnější.
..a to se tu ty klávesnice vyrábí).To je hnus, velebnosti..
Nedávno jsem uvažoval nad drahou klávesnicí. Což o to, nebyl by problém používat jednu klávesnici třeba 10 let, kdyby
Takže klávesnice na 20 let - budiž, ale nějaká titaniová a vzduchotěsná, s pajpou nad enterem, malým backspace (a tedy velkým enterem) a velkým levým shiftem, pak to kupuju i já .
Tak dobře, moje konkrétní narážka byla na obtížnost nedestruktivního "vyloupávání" kláves z klávesnice. Po nějakém desátem vyloupnutí už v klávesnici nedrží tak, jako po prvním. Takže "klávesnice na 20 let" by musela být opravdu dokonale modulární a rozebratelná "by design".
Používání redukcí u stolního PC zas tolik nevadí, ale pokud klávesnici přenášíš, tak nošení DIN->PS/2->USB->??? redukcí je tak trochu mínusem. Nicméně uznávám, že to není pořádný argument.
Congrats! Now you know how are the better of rubber dome types are made
Klitoris je dar od bohů.To bezpochyby, akorát nebyl stvořen k ovládání počítače.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.