abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 12:44 | Pozvánky

  V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 12:22 | Nová verze

  Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 22:11 | Nová verze

  Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 21:11 | IT novinky

  Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 15:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  28.5. 21:22 | Zajímavý software

  TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 40
  28.5. 17:11 | Pozvánky

  Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 13
  28.5. 14:11 | Komunita

  Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  27.5. 21:22 | Nová verze

  Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  27.5. 19:44 | IT novinky

  Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
   (89%)
   (3%)
   (4%)
   (4%)
  Celkem 999 hlasů
   Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
  Rozcestník

  Test pěti kompaktních klávesnic

  20. 3. 2012 | David Kolibáč | Hardware | 7618×

  Tentokrát se podíváme na pětici kompaktních klávesnic, kterým oproti těm běžným několik kláves chybí. To ale nemusí být nutně nevýhoda! Zaberou méně místa na stole nebo v zavazadle a umožní mít myš blíže k ose těla. To jsou nezanedbatelné důvody. A přeci jen: ne každý má opravdu využití pro numerický blok klávesnice, přitom si jde pořídit externí numerickou klávesnici.

  Obsah

  Apple Aluminium Mini Keyboard

  link

  Apple Aluminium Keyboard je typický výrobek firmy Apple. Buď ji budete milovat, nebo nenávidět. Osobně se řadím do té které skupiny podle toho, jestli na téhle klávesnici zrovna musím psát. ^_^

  Alespoň jedna věc se musí nechat, tato klávesnice je špičkové zpracována a návrháři si na ní dali záležet. Díky hliníkovému plátu je takřka nerozbitná a vypadá velice dobře. Do toho jsou zasazené bílé (snadno se ušpiní) kloboučky kláves z ABS plastu s příjemným povrchem – a k mému milému překvapení popisky vyrytými laserem, což znamená na jednu stranu horší kontrast, ale na stranu druhou podstatně větší odolnost proti ošoupání. Trošku nepříjemné je, že klávesy nejsou profilovány, takže se na klávesnici hůře orientuje hmatem, ale proti překlepům aspoň částečně brání mezery mezi klávesami. Někomu by také mohla vadit absence nožiček pro přizvednuti klávesnice, o to se stará zub obsahující elektroniku, jenže já naopak preferuji klávesnici položenou naplocho.

  Jinak mají klávesy velice nízký zdvih, používá se technologie scissor switch, která je v tomto případě použita správné: stisk je tichý a je při něm citelná příjemná odezva. Osobně mám zde ale problém s tou krátkou dránou stisku, po níž hned následuje naráz na hliníkový plat – z psaní mě bolely prsty a ono to ani tak tiché nakonec nebylo, protože po úderech do té kovové desky se ozývalo dunění.

  Vzhledem k tomu, že jde o klávesnici určenou pro Mac, rozložení se liší od IBM PC. Čtvrtý modifikátor (Windows, resp. zde Command) je po obou stranách mezerníku prohozen s Altem, jako Delete musíme použít kombinaci Fn+Backspace apod. Také funkční klávesy mají primárně sloužit jako klávesy multimediální a pro na PC běžnější použití musíme sáhnout po kombinacích s Fn nebo konfiguraci jádra. Pěkně dokumentovány postup najdete ve zdejší wiki.

  Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic

  Ještě dodám tři postřehy:

  1. Integrovaný USB hub si neporadil s napájením některých zařízení, namátkou třeba myši Logitech G300.
  2. Klávesa Enter na mezinárodní (ISO) verzi klávesnice je opravdu velice úzká, měří pouze centimetr na spodním řádku a jen o polovinu více na horním řádku.
  3. USB kabel neměří ani metr.

  Celkové musím ovšem Apple pochválit jednak za kompaktní klávesnici, jednak za solidní zpracování, ale především za inspiraci pro další výrobce.

  Čínský klon Apple Aluminium Keyboard

  link

  Výše popsaná Apple Aluminium Keyboard vyvolala – jako ostatně většina produktů Applu – vlnu kopírování především od čínských výrobců. Ostatně vzpomeňme v dřívějším článku vzpomínaný Genius i200. Ten byl ovšem že spíše slabšího soudku, na eBay či DealExtreme totiž najdeme podstatně povedenější plagiáty. Jedním z nich je tzv. HHKB killer za $18. Společným jmenovatelem drtivé většiny těchto klonů je nízká cena, odpovídající kvalita a také standardnější rozložení vzhledem k IBM PC. K otestování jsem vybral jeden kousek, který těmto charakteristikám zcela odpovídá, ale přesto v něčem vybočuje...

  To, čím se liší, je rozložení kláves, které bych byl velice rád, kdyby se objevovalo častěji. Snaží se totiž kombinovat výhody jak kompaktních klávesnic, tak i možnost využití numerického bloku. Chybí blok kláves mezi alfanumerickým a numerickým blokem – považují to za velice pozoruhodnou myšlenku (která se mimochodem objevila i u klasických klávesnic firmy IBM). Numerický blok jde totiž používat s deaktivovaným NumLockem k pohybu s kurzorem. Ale v tomto případě nechybí ani samostatné kurzorové šipky (přesunuté pod pravý Shift na úkor právě klávesy Windows a klávesy Menu, která se přesunula doleva) a dvojice kláves Insert a Delete (v právem horním rohu).

  Jinak ale tento čínský klon nevybočuje z rady. Levně působící popisky kláves, nepříjemné rozplizlá (*mushy*) odezva při stisku (ačkoliv jde o scissor switch) a mizerná plastová konstrukce – klávesnice se dokonce na stole kymácí i ve "stabilní" poloze. Oproti originální Apple Aluminium Keyboard je tak výhodou jen cena (a to jen relativně vzhledem ke kvalitě), standardnější rozložení kláves, delší USB kabel a pacičky pro přizvednuti zadní hrany klávesnice.

  Přes uvedené nevýhody se doporučuji po nějakém tom klonu podívat, protože můžete být velmi mile překvapeni. Nakonec, ono těch kompaktních klávesnic jinak mnoho na výběr není.

  Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic

  Benq DeskSaver

  link Další kompaktní klávesnice se výše popsanou stylovou hliníkovou klávesnicí v realizaci rozhodně neinspiruje. Benq DeskSaver vypadá jako vytáhnutý z některého tuctového netbooku a modifikovaný na připojení přes USB. Je opravdu maličký. To ale také znamená, že není pro každého. Maličké jsou totiž i klávesy a mezery mezi nimi. Jsem si docela jist, že člověku s velkými prsty to dokáže z psaní udělat peklo. Já ale tento problém nemám, naopak mi to vyhovuje, protože prsty nemusím při psaní tolik přesouvat.

  Příjemně mě překvapilo, že výrobce dokázal na klávesnici dostat téměř všechny klávesy: Delete i Insert hezky v rohu, kompletní řada F1 až F12, Page Up/Down atd. Jen kvůli Home a End je nutné občas sáhnout po modifikátoru Fn. Někoho by mohla potěšit možnost psát čísla jako na numerickém bloku pomoci Fn a kláves v pravé části alfanumerického bloku.

  Dalším potěšujícím objevem bylo provedení klávesnice. Plast je pevný, nevrže. Scissor switche sice nemají takovou hmatovou odezvu jako v případě Apple Aluminium Keyboard, ale není to ani tak špatně jako u zde recenzovaného čínského klonů a nebolí mě z nich prsty. Navíc celý blok kláves má tvar jakoby do oblouku, což trošku pomáhá poloze rukou (aby člověk netlačil zápěstí příliš k sobě).

  Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic

  Microsoft SideWinder X6

  link

  O jedné herní klávesnici z rady SideWinder od Microsoftu už jsem zde psal. Vyšší model X6 proto s novějším X4 jen porovnám v bodech:

  • X6 neumí NKRO (resp. 17KRO přítomné u X4);
  • X6 má podsvícen i prostor mezi klávesami (pod makro klávesami oranžově, jinak červeně);
  • hlasitost a podsvícení se regulují plynule potenciometry;
  • část povrchu není z lesklého plastu, nýbrž z plastu matného a především hrubého, což se týká i masivní opěrky rukou (i pot z dlaní se na tomto povrchu ztratí);
  • makro klávesy jsou v GNU/Linuxu podporovány, byť ne out-of-the-box (viz [1] a [2]);
  • rozložení je stále ANSI, mezerník je stále široký (a tedy AltGr posunutý doprava), ale navíc je i klávesa Esc posunuta doleva;
  • numerický blok je u X6 odpojitelný – dá se připojit při pravém i levém boku klávesnice a je přidržován dvojicí magnetů;
  • kvůli odpojitelnému numerickému bloku a masivní opěrce rukou chybí nožičky pro přizvednuti zadní hrany.

  SideWinder X6 mi přijde pohodlnější než model X4 – především díky výborné opěrce dlaní, možnosti odpojit numerický blok a příjemnou drobnosti je také ovládání hlasitosti potenciometrem. Na druhou stranu pro hráče může být velice problematické pouze 2KRO. Pro mě jsou také komplikací posunuté klávesy AltGr a Esc. Nejsem si jist, zda je tato klávesnice za takových okolností dobrou koupí při cenách kolem 1500 Kč, když za nepatrně vyšší cenu jde sehnat mechanickou klávesnici, která sice nebude mít tak futuristický vzhled, makro klávesy a podsvícení, ovšem vyšší kvalitu, pohodlí a případně třeba NKRO považuji za nesrovnatelně podstatnější.

  Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic

  Cherry G84-4100

  link

  Na závěr jsem si nechal jednu specialitku. Je to často opomíjená kompaktní klávesnice Cherry G84-4100. Firma Cherry je německý výrobce klávesnic a především mikrospínačů do klávesnic. Není bez zajímavosti, že některé klávesnice vyrábí v České republice, ale přesto je zdejší nabídka kvalitních vstupních zařízení – řekněme si to upřímně – dost bídná. Klávesnice řady G84, tedy nízkozdvihové klávesnice rozměrově pasující do racků, jsou jedny z mála, které se dají na místním trhu najít.

  Specifikem této řady klávesnic jsou mikrospínače Cherry ML, které poskytují nízký zdvih, relativně tichou hmatovou odezvu a výdrž přes 20 mil. úhozů na klávesu. Obecně u mechanických klávesnic není nutné mačkat klávesy nadoraz, stisk je naopak registrován přibližně v polovině maximální dráhy. Na to je vhodné si zvyknout, je to pak velice pohodlné. Na druhou stranu je třeba si zvyknout, že hlučnost je zpravidla poněkud vyšší než u některých membránových klávesnic.

  Značení jednotlivých modelu klávesnic Cherry nemá na první pohled zřejmou logiku. Můj kus nese označení G84-4100LCMTS-2. To znamená, že jde o model G84-4100, který má:

  • černou barvu;
  • klávesy Windows a Menu;
  • popisky kláves řešené potiskem (poměrně kvalitním);
  • české rozložení kláves.

  Existují totiž i šedé kusy s laserem vyrytými popisky, příp. bez kláves Windows.

  Rozměry klávesnice odpovídají šířce 11palcového netbooku a společně s hmotností 350 gramů vybízejí k mobilnímu použití. Klávesnici takto skutečně ke své spokojenosti používám. Bytelná konstrukce je přitom výhodou. Jen bych ještě ocenil odpojitelný USB kabel.

  Rozložení kláves je docela zvláštní. Mnoho kláves jako pravý Shift nebo Backspace je zúžených; podobně je zúžený i mezerník, protože se vedle něj musela vejít celá řada kláves navíc: Fn, dvě klávesy Windows, 102./105. klávesa, klávesa Menu a překvapivě i Insert a Delete. Home, Page Up/Down a End jsou pěkně v pravém sloupci. Co zamrzí, to je F11, F12 a dokonce i zpětný apostrof (resp. středník v případě českého rozložení) přes kombinaci s Fn. Opravdu nezvyklé, ale dosud jsem s tím neměl problém, dokonce mi nedělá při psaní potíže ani zmenšený pravý Shift.

  Nejzajímavější ale budou asi zkušenosti s mikrospínači Cherry ML, resp. psaním na nich. Názory na ně se hodně různí. Ten můj je poněkud rozporuplný. Neměl jsem problém si zvyknout nebušit do kláves nadoraz, přičemž by zanikla i hmatová odezva. Ocenil bych na druhou stranu, kdyby stačilo na klávesy působit menší silou, jejich stisk byl plynulejší (v tom může pomoci lubrikace spínačů) a konečně kdyby byly běžně k dispozici kloboučky kláves z PBT plastu místo zde použitého tenčího a vůbec méně odolného ABS. Ale to bych vlastně chtěl Cherry MX Brown...

  Což tedy při běžné maloobchodní ceně kolem 1500 Kč nejsou právě ideální dojmy. Opět: za o málo vyšší cenu se už dá sehnat solidní klávesnice s Cherry MX. Ale kompaktní G84-4100 se tu a tam objeví (např. na eBay) za podstatně nižší cenu, pak je to podle mého názoru skvělá koupě.

  Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic Test pěti kompaktních klávesnic

  Závěr

  link

  Kompaktních klávesnic je bohužel na trhu (zvláště tom českém) poměrně málo. Pokusil jsem se vybrat některé zajímavé z těch spíše snáze dostupnějších. Žádná z nich není dokonalá, ale přesto aspoň já bych se nerad vracel k "velké" klávesnici široké zhruba 50 cm (zde jsme se pohybovali vesměs pod 30 cm). Je to veliká ergonomická pomoc při umístění myši vpravo od klávesnice.

         

  Hodnocení: 80 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  20.3.2012 07:40 Hue | skóre: 6
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  A kde je HHKB?
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 10:12 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Pro je předražená a Lite ještě předraženější. To bych sem radši hodil noppoo nebo poker.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 08:01 juvi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Autorovi bych doporučil pořádně přečíst a opravit chyby. Nestačí jen spoléhat na ispell&spol. Příklady: ošoupaní/ošoupání, preferují/preferuji ...
  Luboš Doležel (Doli) avatar 20.3.2012 08:27 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Autor i já už jsme vůči podobným chybám hodně slepí. Takže děkuji, opraveno.
  20.3.2012 08:55 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  no, jestli chcete opravovat takove veci, tak klidne muzete jeste 2x "rada"/"řada" a 1x "radím"/"řadím" ... ale bacha, i "rada" bez diakritiky je v clanku pouzita :-)
  Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
  20.3.2012 20:09 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  A ještě s/špičkové/špičkově
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 21:46 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Já Dolimu přes den posílal nějaké opravy, nevím, zda to v nich nebylo.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 10:11 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Za to může spěch a ohákování. Ještě to projedu, sorry.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 12:10 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Hej super, to jsem neznal, nekdy se to muze hodit.
  Luboš Doležel (Doli) avatar 20.3.2012 13:20 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Tuhle srandu jsem často používal na Sun Rayích na ČVUT. Moc šikovná hračka!
  stativ avatar 20.3.2012 20:08 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Nebyla to spíš Ajka? Ta tuším měla původ právě na ČVUT, ale už nějaký ten pátek není dostupná. Co se mi na ní líbilo bylo to, že fungovala i přes jabber.
  Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
  20.3.2012 20:04 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Pěkná věcička. :-) Připomíná mi to, jak jsem si před lety jsem si pro občasné návštěvy u strojů jako SGI Octane vytvořil tohle udělátko. :-)
  20.3.2012 10:01 koutny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Příloha:
  pouzivam starsi model od AM-K2001B a jsem spokojeny

  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 13:29 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Scissor switch?
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  GeoRW avatar 20.3.2012 12:01 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  ja mam uz asi rok a pol Genius LuxeMate i202. Lacna a kompaktna. Vacsina tychto malych su brutal predrazene.
  "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
  GeoRW avatar 20.3.2012 12:02 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  ah, tak kukam, ze je v clanku spomenuta. Tak som nic nepovedal :-)
  "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 12:56 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic

  Máš možnost srovnání i200 a i202? Tak nějak jsem doufal, že klávesy aspoň trochu vylepšili.

  Vacsina tychto malych su brutal predrazene.

  Já bych to otočil. Jak je možné, že se cenu klávesnice podařilo dostat pod 200 Kč? Nebylo to náhodou na úkor něčeho? (Odpovím si sám: bylo.) Celá řada 20 let starých klávesnic bezchybně funguje, zatímco rok stará membránovka je pomalu na vyhození.

  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  GeoRW avatar 20.3.2012 16:28 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  no klavesnica je spotrebny tovar; pomerne rychlo sa zasere prachom, spinou, jedlom atd. Takze kupovat klavesnicu na viac ako par rokov moc vyznam nema. Leda mozno pre spisovatelov. Mne sa kazda klavesnica skorej zasere ako znici a radsej si idem kupit novu ako to cistit. Inak nejake 2-3 roky mi vzdy vydrzi a kebyze mam pri pisani pocuvat klikanie mikrospinacov, tak by ma asi jeblo :-D
  "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 16:49 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  no klavesnica je spotrebny tovar; pomerne rychlo sa zasere prachom, spinou, jedlom atd. Takze kupovat klavesnicu na viac ako par rokov moc vyznam nema.

  Chrocht-chrocht. Ale trochu to chápu -- je to asi jako ta zasraná (jako extrémně špinavá) furt opravovaná nová oktávka versus vyleštěné postarší subaru před barákem.

  kebyze mam pri pisani pocuvat klikanie mikrospinacov, tak by ma asi jeblo :-D

  Není všechno buckling spring, white ALPS nebo Cherry MX Blue. Třeba ty s lineárním průběhem stisku prostě neklikají.

  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  GeoRW avatar 20.3.2012 16:52 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  pre vacsinu ludi je klavesnica spotrebny tovar a ten tvoj klavesnicovy fetisismus nezdielaju a to sa odzrkadluje aj na trhu ;-)
  "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 17:19 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Situací na trhu bych neargumentoval. Zdejší trh je prostě specifický. U jídla a služeb mobilních operátorů je to tak zjevné, že už si toho někdo začal všímat, u elektroniky a podobných věcí je to furt celkem bída. Na globálním trhu je vidět, že třeba Ergo Guys, Keyboard Company nebo EliteKeyboards fungují docela slušně.

  Ale ano, pro některé lidi to není prioritou. Podobně se já nehrabu v bicyklu, prostě mám trošku vyladěného nejlevnějšího authora, dvakrát ročně ho hodím do servisu -- do školy na něm dojedu a víc neřeším. Akorát je blbé, když si člověk zvykne na nějakou úroveň kvality, z ní se totiž vrací dolů hodně špatně (např. "kvalitní sluchátka za 199 Kč" nevermore).
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Václav 21.3.2012 11:50 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Membránovka se nečistí nejlépe. Na mikrospínačích sedí čepičky kláves poměrně volně, dají se snadno rozebrat a vyčistit třeba lihem. Otázka chvilky. V komfortu psaní a výdrži je pak rozdíl obrovský. Věřím že za cenu 6GV2 bych po dobu jejího života odvařil několik membrán za přibližně stejnou cenu a s nevýhodou podstatně menšího komfortu. Cherry MX Black spínače jsou BTW mnohem tišší než moje stará membránovka, zvlášť když se člověk naučí netisknout je na dorazy kde prostě klávesa klepne plast o plast, ale uvolnit hned v místě kde registrují stisk.
  Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
  21.3.2012 18:01 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Membránovka se nečistí nejlépe.

  No, nevim jak na jinych, ale treba u membranovych Genius jdou cepicky bez jakychkoliv potizi sundat a vycistit.
  20.3.2012 20:16 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Genius i200 mám taky, ale používám ji zřídka, jen jsem jednou potřeboval menší klávesnici, a nechtěl jsem nic drahého. Ani jsem jinou než tuhle nesehnal, pokud pominu tu rozpojovací od MS a tu bezdrátovou od Lenova, takže tento článek mě příjemně překvapil. :-)

  Pro běžné použití mám deset let starou Samsung SDL1500, kterou jsem jen omylem zhyzdil vteřinovým lepidlem… :-(
  21.3.2012 17:57 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Celá řada 20 let starých klávesnic bezchybně funguje, zatímco rok stará membránovka je pomalu na vyhození.
  Me teda membranove klavesnice funguji radu let bez potizi (ted zrovna pisu na jedne odhadem tak 7 let stare). Ono vzhledem k jejich trivialni konstrukci se na nich nema moc co rozbit.
  Fluttershy, yay! avatar 21.3.2012 18:11 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Mezi těmi starými klávesnicemi jsou i membránovky. NMB, Key Tronic, BTC, Dell/Lite-On/Silitek aj. Kvalita ale šla v podstatě plošně drasticky dolů -- ukázkovým příkladem budiž MS Natural Keyboard Elite a Ergonomic 4000, to je z hlediska provedení nebe a dudy.

  Membrána mění vlastnosti a krom toho spoje na té fólii jdou do kytek. Kdybych měl sáhnout ke klasické automobilistické analogii, tak je to jako starý prorezivělý křáp -- do cíle sice dojede, ale smrdí, vydává podivné zvuky a občas chcípne.

  Čest výjimkám!
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 13:07 Honza V.
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Ohledně té klávesnice :Apple Aluminium Mini Keyboard s tím USB hubem je to divné, na OS X mi to utáhne externí disk a další blbosti co jsem zkoušel v pohodě. Pod win 7 mi to hodí chybu, že není dostatečné napětí nebo co to přesně hází. (nemohu teď testnout).. Takže to vypadá na ovladače nebo něco v systému.
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 13:34 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Kdepak udělali soudruzi z Apple chybu? Oni jich teda nasekali jak maku, třeba 30cm kabel na Apple Mighty Mouse je ultimátní epic fail (o jiných aspektech radši nemluvě).
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 13:43 tunkila
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Ono to možná bude tím, že se má zapojit do klávesnice...
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 14:02 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Dost pitomý předpoklad, zvlášť vzhledem k tomu senzoru.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  21.3.2012 08:43 tunkila
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Co s tím má společného ten senzor?? Všechny krysy od applu od nepaměti se připojovali do klávesnice. Má to své výhody i nevýhody...
  Fluttershy, yay! avatar 21.3.2012 08:52 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Když mám vedle sebe dva monitory (celkem přes 3k pixelů), tak kolik místa/přehmátnutí potřebuju, abych se s tímhle senzorem dostal z jednoho okraje na druhý? Aby mi ten kabel stačil...
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  21.3.2012 11:13 tunkila
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  A co nastavení posunu "citlivosti" ?? Na to abych přejel v současnosti z jednoho 24 monitoru na druhý nemusím skoro hejbnout rukou stačí mít cit v ruce, ale chápu problém :)
  Fluttershy, yay! avatar 21.3.2012 11:38 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  LOL, takže pořádné senzory jsou vlastně naprd.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 20:09 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  To snad už radši bezdrátovou, ne? :-D
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 21:21 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Bezpečnostní riziko. A otrava s bateriemi.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 21:51 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  To je pravda, ale je to menší zlo než myš nepoužitelná bez prodlužky. :) Ve zvláštních případech ale přijde taková bezdrátová věc vhod, třeba na prezentaci.
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 21:57 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Ona Apple Mighty Mouse je obecně nepoužitelná (mám ji jenom na posouvání díky tomu trackballu). Boční tlačítka napůl nefunkční, odporně lepkavý lesklý povrch, naprosto zoufalý senzor (400 DPI? to si dělají anál?! o_O), nepohodlné klikání. FUJ!
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 23:30 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Na obrázku vypadá hezky, stejně jako skoro všechny věci od Applu. Jejich myši mě ale před lety štvaly jediným tlačítkem. No 400 DPI mi u MS Wheelmouse Optical stačí. Pravda, musel jsem si vyrobit speciální podložku s hrubým povrchem, bez ní funguje špatně.
  Ruža Becelin avatar 21.3.2012 07:57 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Smirglpapir? :-)
  20.3.2012 13:42 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Osobně mám zde ale problém s tou krátkou dránou stisku, po níž hned následuje naráz na hliníkový plat – z psaní mě bolely prsty a ono to ani tak tiché nakonec nebylo, protože po úderech do té kovové desky se ozývalo dunění.
  To je přesně můj dojem z applích klávesnic. Kdyby ta dráha byla delší a "doskok" měkčí, tak by to bylo o mnoho příjemnější.
  20.3.2012 13:51 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Viděl jsem Cherry G84-4100 a první co mi blesklo hlavou bylo: "Super! Tu koupím ke kompu domů." A pak přišla studená sprcha - 1472 Kč

  Jasně, viděl jsem i dražší klávesnice, ale dát za tohle spotřební zboží víc jak pětistovku, to opravdu ne.
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 14:18 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Hehe, prý spotřební zboží. Za pětistovku. Zrovna jsem dal za klávesnici $115 a říkám si, jak jsem ušetřil. Taky očekávám, že bude sloužit tak dlouho jako ta G81-3000, kterou se chystám modifikovat. 20 let.

  Tak se na to podívejme: u Cherry ML se hovoří o min. 20. mil. úhozů na klávesu -- u membránovky o běžně max. 5 mil. úhozů, výjimečně 10 mil. (Logitech Perfect Stroke nebo scissor switche). Vynásobme cenu. Hmmm, ono už to zase tak drahé není...?

  Ale netvrdím, že G84-4100 je levná, na eBay se dá ovšem pořídit podstatně levněji (a mimochodem na německém trhu to není 1,5k Kč, nýbrž cca €50, to je taky trochu jinde, holt jsme "specifický trh" -- a to se tu ty klávesnice vyrábí).
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 17:00 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  ..a to se tu ty klávesnice vyrábí).
  To je hnus, velebnosti..
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 17:20 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  ^w^
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 17:09 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic

  Nedávno jsem uvažoval nad drahou klávesnicí. Což o to, nebyl by problém používat jednu klávesnici třeba 10 let, kdyby

  • to fyzicky vydržela
  • přežily USB 1.1 konektory tak dlouho
  • lidstvo vyvinulo nějaký způsob, jak snadno a bez (i když jen relativně malého) poškození čistit klávesnice
  - mám Genius KB-06XE s vysokým zdvihem a píše se mi na ni naprosto "božsky" díky velmi malému odporu stisku kláves. Klávesnice je ale bohužel už "vyšoupaná" po několikanásobném rozebírání. Na trhu jsem našel stejně označené další 3 "typy" stejné klávesnice - s nízkým zdvihem, s polovysokým a polovysokým v bílé barvě. Všechny jsou na stisk tvrdé, jak ta Cherry, co máme v práci - hodně špatně použitelné.

  Takže klávesnice na 20 let - budiž, ale nějaká titaniová a vzduchotěsná, s pajpou nad enterem, malým backspace (a tedy velkým enterem) a velkým levým shiftem, pak to kupuju i já :-D.

  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 17:26 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Furt používám redukce z pětikolíku. Problém? Pokud vyhyne PS/2, bude to důkazem demence lidstva. Jinak vyměnitelný kabel FTW!

  Čištění. Problém?

  Když dneska pořád funguje nejeden IBM Model M, proč by to nešlo zopakovat?
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 18:43 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic

  Tak dobře, moje konkrétní narážka byla na obtížnost nedestruktivního "vyloupávání" kláves z klávesnice. Po nějakém desátem vyloupnutí už v klávesnici nedrží tak, jako po prvním. Takže "klávesnice na 20 let" by musela být opravdu dokonale modulární a rozebratelná "by design".

  Používání redukcí u stolního PC zas tolik nevadí, ale pokud klávesnici přenášíš, tak nošení DIN->PS/2->USB->??? redukcí je tak trochu mínusem. Nicméně uznávám, že to není pořádný argument.

  20.3.2012 18:45 Lol Phirae | skóre: 23
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Co blbnete s tím vyloupáváním? Rozeberu, strčím nevyloupanou (!) vrchní část s klávesami do vany, osprchuju, podle stupně humusu event. přejedu kartáčem, nechám vyschnout.
  20.3.2012 22:00 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Já to dělám podobně, akorát místo sprchování ji nechám vylouhovat v domestosu nebo něčem podobném. A jak pěkně drží, už deset let!
  20.3.2012 22:05 Lol Phirae | skóre: 23
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Domestos? Ty woe to je teda ultra drsný, co s tou klávesnicí děláš že je potřeba takovej sajrajt? :-D :-)
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 22:12 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 22:25 Lol Phirae | skóre: 23
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 23:30 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 23:12 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Congrats! Now you know how are the better of rubber dome types are made
  :-D :-D :-D
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 19:32 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 21:20 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Jinak to není problém u mechanických klávesnic a klávesnic se separátními "slidery" (nebo scissor switchi). Tam jdou klávesy normálně měnit. Pomoci by mohla taky lubrikace. Ale ona mj. mění vlastnosti ta membrána.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Václav 21.3.2012 11:57 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Pozor, nemůžeš to brát podle membránovky. Na Cherry MX spínačích drží klávesy relativně volně, vypadá to jako spoj lego hřídele - křížek na spínači, protikus na klávese. Vyjmout se dají zcela volně už lehkým tahem a stejně snadno se vrací zpátky.
  Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
  Fluttershy, yay! avatar 21.3.2012 12:16 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Ono je to ale kus od kusu. Nebo spíš model od modelu. Třeba tuším z pokeru se sundávají blbě a z mojí G81 to taky nebyla velká sláva. Naopak z blackwidow vystřelují samy (viděl jsem).
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Václav 21.3.2012 12:53 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Aha, z těch pár s MX co jsem viděl to měly všechny takhle.
  Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
  20.3.2012 17:27 Lol Phirae | skóre: 23
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Cože? $115?! Za 2/3 koupíš 2,5kg poctivýho železa! :-D
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 17:31 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Buckling spring není můj šálek čaje. A tenkeyless FTW!
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  20.3.2012 20:15 luky
  Rozbalit Rozbalit vše Klasicke rozlozeni bez numericke casti.
  Nevite o klavesnici, ktera by mela klasicke US rozlozeni akorat bez numericke casti (ale se sipkama, PrintScr radou, a Home, Delete.. blokem)?
  Fluttershy, yay! avatar 20.3.2012 21:18 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Klasicke rozlozeni bez numericke casti.
  Ta X6 skoro. Nebo se dívej po tenkeyless mechanických (CM Storm QuickFire Rapid nebo Keycool 87 z těch nejlevnějších).
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  21.3.2012 08:35 marek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  A čo tak takáto kompaktná klávesnica? Sú tam aj zaujimavé rozloženia klávesníc...

  Fluttershy, yay! avatar 21.3.2012 08:50 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Na cestě ji mám. Háček je, že ty scissor switche jsou tam spíš tužší.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Jiří Němec avatar 21.3.2012 09:46 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Já jsem naprosto spokojený s Logitech Compact Keyboard K300. Je za pár korun, ale píše se mi na ní stejně dobře, jak na thinkpadovi. Hlavně za to asi může integrovaná podpěra, není to jen přidaný kus plastu, je to součást těla. Celá konstrukce je tak krásně pevná, robustní...
  Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
  23.3.2012 09:26 karel_qwe
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Ja pouzivam (v obyvaku k HTPC) malou peknou klavesnici od Sony Playstation. Bezdratova, pres Bluetooth a co me vyhovuje nejvice, ma to trackpoint. Cena neco pres 1000 Kc. BTW, ze jste nezminili malou thinkpad klavesnici ? Ta je taky prima, ma klasicke rozlozeni bez numeriky, dratova pres USB a ma trackpoint. Komu vadi psani na notesu, tak na cesty idealni.
  Fluttershy, yay! avatar 23.3.2012 10:28 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Vždyť je stejná jako na tom laptopu (byť je jedna z nejlepších laptopových). Ale pokud jde o tuto, tak tam jsou reportovány potíže s pomalou registrací kláves.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  25.3.2012 23:54 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  To by mě zajímalo o co jde. Mám tuto klávesnici a nemůžu si ji vynachválit. Klitoris je dar od bohů. Možná jsem málo náročný že nevidím problém...
  Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
  25.3.2012 23:57 Lol Phirae | skóre: 23
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Klitoris je dar od bohů.
  To bezpochyby, akorát nebyl stvořen k ovládání počítače. :-D :-) :-D
  Fluttershy, yay! avatar 26.3.2012 08:56 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Psal jsem to několikrát, projdi si třeba recenze na Amazonu. Už jsem to měl možnost i vyzkoušet. Typicky dělá DOuble CAps při psaní nad cca 40 wpm. Je to ale podivné, protože se to neprojevuje úplně vždycky, jen velmi často.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  26.3.2012 11:01 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Mně se to zatím nestalo a píšu velmi rychle. Ani na starém ošoupaném kousku z aukra, ani na novém, který je mimochodem mnohem příjemnější na omak.
  Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
  Fluttershy, yay! avatar 26.3.2012 14:36 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  Jenom na nových.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  26.3.2012 15:12 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Test pěti kompaktních klávesnic
  U mě není žádný problém ani na staré ani na nové, a přitom píšu rychle jako ďas.
  Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.