Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Datová centra v roce 2024: umělá inteligence a problém kapacity. 3D tisk skla bez spékání. Tři čtvrtiny organizací se chystají zvýšit investice do GenAI. Nové technologie budou ke svému rozvoji potřebovat 5G sítě. Phishingové e-maily jsou věrohodnější než kdy dříve. Co s tím? Hewlett Packard Enterprise spolupracuje s NVIDIA v poskytování podnikového řešení GenAI.
Datová centra v roce 2024 začnou stále více narážet na meze dostupné kapacity z hlediska prostor i výkonu. Pokračovat bude nástup kontejnerů a systému Kubernetes. V souvislosti s nárůstem regulačních požadavků se zvýší role udržitelnosti, ESG a odolnosti dat. V současném ekonomickém prostředí se organizace namísto počátečního nákupu stále více soustředí na využívání předplacených služeb, ovšem se smluvně garantovanou kvalitou.
Tisk struktur křemenného skla v mikro- a nanometrových měřítkách z čistého oxidu křemičitého otevírá mnoho nových aplikací v optice, fotonice a polovodičových technologiích. Dosavadní postupy byly založeny na konvenčním spékání.
Podle průzkumu společnosti Dell Technologies se tři čtvrtiny organizací chystají zvýšit své výdaje na generativní umělou inteligenci (GenAI). Přestože 76 % respondentů očekává, že dopad GenAI na jejich organizace bude významný nebo transformační, stále existuje určitá váhavost. Téměř 37 % respondentů uvedlo, že jejich organizace s přijetím GenAI váhají, přičemž mezi hlavní obavy patří bezpečnost (45 %), technická složitost (39 %) a správa dat (38 %). Umělou inteligencí se zabývala také letošní konference Dell Technologies Forum 22. listopadu v Praze.
Viceprezident společnosti Huawei Li Peng pojmenoval na 14. MBBF (Mobile Broadband Forum) v Dubaji šest základních vlastností, které musí nově budované sítě splňovat pro budoucí využití. Tyto vlastnosti jsou: rychlost stahování 10 Gb/s, rychlost uploadu 1 Gb/s, deterministické sítě, až sto miliard připojených IoT zařízení, integrované snímání a komunikace a zabudované funkce umělé inteligence.
Phishing není žádnou novinkou. Tato taktika sociálního inženýrství se mezi nástroji útočníků objevuje již desítky let a podle nejnovějších výzkumů si udržuje první příčku mezi způsoby doručování ransomwaru. O efektivitě phishingu přitom existuje mnoho exaktně doložených údajů. Podle studie Fortinet 2023 Global Ransomware Report je phishing nejčastější taktikou (56 %), kterou útočníci užívají k infiltraci do sítě a úspěšnému spuštění ransomwaru. Pomůže vzdělávat zaměstnance?
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) rozšířila strategickou spolupráci se společností NVIDIA k vybudování podnikového výpočetního řešení pro generativní umělou inteligenci (GenAI). Společně vyvinuté a předem nakonfigurované řešení pro ladění a inferenci AI umožňuje podnikům všech velikostí rychle přizpůsobit základní modely pomocí vlastních dat a nasazovat produkční aplikace kdekoliv, od okraje sítě až po cloud. Řešení pro ladění a inferenci AI od společností HPE a NVIDIA odstraňuje složitost vývoje a implementaci GenAI infrastruktury, uvádí tisková zpráva.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: