V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Antiferomagnety opět ukázaly svůj potenciál pro ukládání dat. Prodeje osobních počítačů v nejbližším období. Firmy v Česku přecházejí na hybridní datová centra. Umělá inteligence se stále vyvíjí. Banky volí cloud, prý ale hrozí systémové riziko. Tiskárny během lockdownů a poté (4) Trendy.
Vědci demonstrovali, že ultrarychlými (femtosekundovými) laserovými pulzy lze v antiferomagnetických materiálech vyvolat dosud neznámé magnetické jevy, které by mohly najít využití v dalších generacích ultrarychlých a energeticky úsporných systémů pro ukládání dat. Výsledky mezinárodního vědeckého týmu, který vedl Davide Bossini z University of Konstanz (Kostnice), byly publikovány ve Physical Review Letters. Základem studie jsou nové závěry týkající se šíření magnetických vln v antiferomagnetických materiálech a role tzv. doménových stěn.
Za poslední dva roky byly dodávky a ceny osobních počítačů silně ovlivněny pandemií koronaviru, a s ní spojenými lockdowny a home-officem v řadě profesí. Jaký vývoj poptávky, dodávek a cen za tyto dnes už komodity můžeme očekávat v nejbližším období?
Uplynulý rok a půl zásadním způsobem zdůraznil význam správně fungujících firemních datových center a došlo k akceleraci provozu firemního IT v hybridním prostředí. V současnosti vlastní datové centrum provozuje 6 z 10 tuzemských firem, přičemž čtvrtina společností již nyní využívá část svých služeb z cloudu. Vyplývá to z průzkumu, který realizoval IT integrátor Soitron.
Kromě samotné diskuse o nasazení metod umělé inteligence a strojového učení by příslušní specialisté i nejvyšší management podniků měly brát v úvahu také to, jak se příslušné technologie aktuálně mění a co lze očekávat v blízké budoucnosti. Několik trendů se v tomto ohledu pokouší zmapovat Lisa Morgan na InformationWeek. Klíčové je samozřejmě rozpoznat, jaké konkrétní nasazení AI je na trhu disruptivní a nakolik nové trendy mohou postavit na hlavu celý způsob podnikání dané firmy. Obecně lze samozřejmě říci, že technologie AI se stále vylepšuje, stává se cenově dostupnější a její potřeba roste, a to i mimo disruptivní scénáře.
Britská centrální banka (Bank of England) vyjádřila obavy z toho, jakým způsobem tamní banky nasazují služby veřejného cloudu. Nemá přitom jít o čistě IT bezpečnost, rizika se skrývají jinde.
V IT jsme už zažili, kdy trendy čehokoliv určovali výrobci. PC, notebooky, servery, sítě… Výrobci v uplynulých obdobích vymýšleli až různé fantasmagorie, které měly různý původ – neznalost potřeb zákazníků, (ne)dostupnost technologických možností.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: