Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Antiferomagnety opět ukázaly svůj potenciál pro ukládání dat. Prodeje osobních počítačů v nejbližším období. Firmy v Česku přecházejí na hybridní datová centra. Umělá inteligence se stále vyvíjí. Banky volí cloud, prý ale hrozí systémové riziko. Tiskárny během lockdownů a poté (4) Trendy.
Vědci demonstrovali, že ultrarychlými (femtosekundovými) laserovými pulzy lze v antiferomagnetických materiálech vyvolat dosud neznámé magnetické jevy, které by mohly najít využití v dalších generacích ultrarychlých a energeticky úsporných systémů pro ukládání dat. Výsledky mezinárodního vědeckého týmu, který vedl Davide Bossini z University of Konstanz (Kostnice), byly publikovány ve Physical Review Letters. Základem studie jsou nové závěry týkající se šíření magnetických vln v antiferomagnetických materiálech a role tzv. doménových stěn.
Za poslední dva roky byly dodávky a ceny osobních počítačů silně ovlivněny pandemií koronaviru, a s ní spojenými lockdowny a home-officem v řadě profesí. Jaký vývoj poptávky, dodávek a cen za tyto dnes už komodity můžeme očekávat v nejbližším období?
Uplynulý rok a půl zásadním způsobem zdůraznil význam správně fungujících firemních datových center a došlo k akceleraci provozu firemního IT v hybridním prostředí. V současnosti vlastní datové centrum provozuje 6 z 10 tuzemských firem, přičemž čtvrtina společností již nyní využívá část svých služeb z cloudu. Vyplývá to z průzkumu, který realizoval IT integrátor Soitron.
Kromě samotné diskuse o nasazení metod umělé inteligence a strojového učení by příslušní specialisté i nejvyšší management podniků měly brát v úvahu také to, jak se příslušné technologie aktuálně mění a co lze očekávat v blízké budoucnosti. Několik trendů se v tomto ohledu pokouší zmapovat Lisa Morgan na InformationWeek. Klíčové je samozřejmě rozpoznat, jaké konkrétní nasazení AI je na trhu disruptivní a nakolik nové trendy mohou postavit na hlavu celý způsob podnikání dané firmy. Obecně lze samozřejmě říci, že technologie AI se stále vylepšuje, stává se cenově dostupnější a její potřeba roste, a to i mimo disruptivní scénáře.
Britská centrální banka (Bank of England) vyjádřila obavy z toho, jakým způsobem tamní banky nasazují služby veřejného cloudu. Nemá přitom jít o čistě IT bezpečnost, rizika se skrývají jinde.
V IT jsme už zažili, kdy trendy čehokoliv určovali výrobci. PC, notebooky, servery, sítě… Výrobci v uplynulých obdobích vymýšleli až různé fantasmagorie, které měly různý původ – neznalost potřeb zákazníků, (ne)dostupnost technologických možností.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: