Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Windows 7 vs. Windows 10. Bankovní trojan speciálně pro ČR. Roboty v českém průmyslu.
Digitalizace je v kancelářích nepřehlédnutelným trendem, přestože by podle mnoha názorů měla být rychlejší. Část uživatelů se ale papíru nechce vzdát, ale především na to ještě řada firem není připravena ani procesně ani duševně. Jak vidí současný stav digitalizace a bezpapírové kanceláře v ČR přední dodavatelé tiskáren a multifunkcí?
Firmy stojí v každém roce před řadou obtížných rozhodnutí, která mohou razantně ovlivnit jejich budoucnost. Investice do správných technologií mohou zamíchat kartami v rámci odvětví a změnit rozložení sil na trhu. Technologie jsou v rychle se měnícím podnikatelském prostředí klíčem k zajištění budoucí návratnosti investic. Canon nabízí předpovědi stěžejních trendů, které se rýsují pro rok 2019.
Hackathon Paralelní Polis odkryl nedostatky u projektu eObčanka. Funkcionality eObčanky nepřesahují úroveň datových schránek, chybí logické struktury a řešení poskytuje jen omezenou kompatibilitu s produkty dostupnými na českém trhu.
V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook. Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za nedostatečnou ochranu osobních údajů.
Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ. Resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun.
Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem. Ruské zákony vyžadují, aby údaje o ruských uživatelích byly uchovávány v Rusku.
Francie vyměřila Googlu pokutu 50 milionů eur. Google si prý nedokázal zajistit adekvátní souhlas uživatelů pro zpracování jejich dat za účelem personalizované reklamy.
Huawei podle zakladatele během pěti let zdvojnásobí tržby. Podle zakladatele společnosti Huawei firma své nynější potíže předvídala již před deseti lety.
Roboty v ČR využívají hlavně velké průmyslové firmy. 3D tisk a robotická automatizace jsou nejvíc rozšířeny v elektronickém a automobilovém průmyslu.
Globální trh se spotřební elektronikou dále roste. Téměř polovina spotřebitelů chce mít raději méně technologických zařízení, ale s prémiovými funkcemi.
Huawei je ochotna ukázat zařízení pro vývoj produktů. Předseda společnosti Liang Chua uvedl, že firma by se mohla odklonit od zemí, ve kterých čelí restrikcím.
Svět PC v číslech: Windows 7 vs. Windows 10 a SSD vs. HDD. K nejzastaralejším aplikacím na PC patří Adobe Shockwave, VLC Media Player a Skype.
Datové centrum ČEZ v Tušimicích je hotové. Kapacita úložiště má být osm petabajtů, z toho dva petabajty provozní kapacita a šest petabajtů zálohová.
Malware Blockers z Google Play cílí výhradě na elektronické bankovnictví v ČR. Cílení pouze na české uživatele bylo přitom do nedávna poměrně výjimečné.
Cena baterií do notebooků loni klesla na historické minimum. Letos hodnota poroste v průměru o 6 %.
Sony přesune své evropské sídlo z Británie do Nizozemska. Podobné rozhodnutí jako Sony již dříve učinil její japonský konkurent Panasonic.
Žalobci, policie a NÚKIB budou spolupracovat proti kyberzločinu. Forma spolupráce: Pravidelná komunikace na úrovni vedení i expertů, rychlá výměna informací, spolupráce na prevenci.
Otevře se v Praze první Apple Store ve střední a východní Evropě? V Česku by mohlo vzniknout i podobné centrum pro umělou inteligenci, jaké nyní ve spolupráci s IBM vytváří Francie.
Vodafone má za čtvrtletí nižší příjmy, výhled ale potvrdil. Společnost rovněž oznámila, že se rozhodla pozastavit instalaci zařízení čínské firmy Huawei do klíčové části své sítě.
Těžební malware dále dominuje. Výrazným trendem je posun k víceúčelovému malwaru, který může distribuovat další škodlivé kódy.
Poslanci chtějí trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích. Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: