Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Kanceláře budou bezdotykové. Hosting v koronaviru – jak ulovit zákazníka. CaaS – nová zkratka s velkým potenciálem?
Kancelářská práce se v důsledku pandemie podle společnosti Canon jednou provždy promění. Firmy začnou více dbát na zdraví a bezpečí svých zaměstnanců a bezdotyková obsluha sdílených zařízení se stane samozřejmostí. Producenti kancelářské techniky ale budou nuceni vyhovět i náročnějším požadavkům klientů, třeba na instalaci a konfiguraci zařízení s minimem osobního kontaktu. Canon zákazníkům nabízejí řešení třeba i s detekcí pohybu uživatele při přiblížení.
Nejjednodušší, jak přetáhnout zákazníka, je dát mu slevu. Někdy je tento dar trvalý, jako například bezplatné licence Microsoftu Office 365 a Teams či obdobnou od Googlu školám, případně akademické sféře, nebo půjčení zdarma podnikatelům. V podstatě to znamená legitimně „zabalit do firemního balení“ několik generací školáků, kteří si budou danou platformu vydupávat u budoucích zaměstnavatelů. V době karantény koronaviru to ale znamenalo dar, znamenající zajištění kontinuity provozu, výuky. Jak to však vypadalo v případě hostingu?
Kontejner jako služba, tedy ona zkratka CaaS z titulku, bude vedle DbaaS také nejvyužívanějším způsobem nasazení cloudu v režimu platformy (PaaS). Uvádí to alespoň studie 2020 State of the Cloud Report společností Flexera a RightScale. Ještě v loňském roce přitom CaaS bylo v rámci PaaS až na 6. místě a teprve letos tuto verzi nabízí podle průzkumu nadpoloviční množství poskytovatelů cloudu (53 %).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: