Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Nová metoda slibuje automaticky optimalizovat kód pro kvantové počítače. CDoS: prý nás čekají útoky virtuálních asistentů. HPE rozšiřuje podnikové portfolio superpočítačů Cray. Proč je studené ukládání dat stále důležitější a jakou roli v něm hraje DNA. Top strategické technologické trendy pro rok 2023.
Japonští vědci dokázali pomocí algoritmu GRAPE, který se dosud používal v teorii optimálního řízení, zkrátit kód pro kvantové počítače. Záležitost je (nepřekvapivě) celkem komplikovaná, pokusme se ji nicméně převyprávět. Na počátku máme kvantový algoritmus napsaný ve formě srozumitelné pro člověka (tedy specialistu). Tento kód nyní potřebujeme přeložit do série elementárních operací s qubity (obdoby strojového kódu). Přitom je cílem, aby se celý algoritmus stačil provést co nejrychleji, protože „výpočet“ má omezenou životnost a chceme, aby se stihl provést, než se kvantová provázanost (entanglement) rozpadne.
Citizen Denial of Service, virtuální kanceláře, AI a spotřeba energie, konsolidace cloudových ekosystémů, decentralizace identity. Společnost Gartner představila hlavní předpovědi pro IT organizace a uživatele pro rok 2023 a další roky.
Společnost Hewlett Packard Enterprise učinila své superpočítače dostupné více podnikům. Rozšířené portfolio nově obsahuje superpočítače HPE Cray EX a HPE Cray XD, které jsou založeny na exascale inovacích společnosti HPE a poskytují end-to-end a účelově zaměřené technologie v oblasti výpočtů, zrychlených výpočtů, propojení, úložišť, softwaru a flexibilních možností napájení a chlazení. Tyto superpočítače podnikům poskytnou nejen vysoký výkon, ale umožní využívat umělou inteligenci (AI) k řešení obtížných a datově náročných pracovních úkolů. Stejně tak jim pomohou urychlit iniciativy v oblasti AI či strojového učení a v neposlední řadě poslouží k urychlení inovací potřebných při dodávání produktů a služeb na trh.
Ve všech oblastech našeho života jsou neustále generována data. Celosvětově se objem dat generovaných každý rok nyní pohybuje v řádu zettabyjtů (1 zettabajt = 1 miliarda terabajtů). Zpracování a ukládání této záplavy dat představuje pro firmy velkou výzvu – zejména pokud působí v oborech náročných na data, jako je umělá inteligence (AI), chytré video a analytika. Rozdíl mezi tím, co mohou firmy ekonomicky únosně a efektivně ukládat, a poptávkou po datech se stále zvětšuje.
Oborové cloudové platformy nabízejí kombinaci SaaS, platformy jako služby (PaaS) a infrastruktury jako služby (IaaS), jež poskytují odvětvově specifické sady modulárních funkcí. Analytici Gartneru prezentovali seznam 10 hlavních strategických technologických trendů, které by organizace měly prozkoumat v roce 2023.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: