Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Acer představuje nový Swift Edge 16 s procesory AMD Ryzen řady 7040. České firmy v krizi urychlují digitalizaci. 93 % ransomwarových útoků se zaměřuje na zálohovací úložiště a vynucuje si tím zaplacení výkupného. Moderní řešení pro datacentra od Schneider Electric. CyberSecurity Podcast ProID #11: Obnova organizace po ransomware útoku. Míra zašifrování dat ransomwarem dosáhla nejvyšší úrovně za poslední 4 roky. Se společností AddAI o AI a chatbotech. Dell představuje nejnovější zařízení pro hybridní práci.
Společnost Acer představila inovovaný notebook Acer Swift Edge 16 (SFE16-43), který je určen pro dynamické profesionály vyžadující od svého hardwaru vysoký výpočetní výkon, produktivitu a přenositelnost. Tento lehký notebook je poháněn procesory AMD Ryzen řady 7040[1] a grafikou až AMD Radeon 780M pro výkon a vizuální efekty nové generace a u některých modelů s vybranými procesory se může pochlubit technologií AMD Ryzen AI, která zařízení umožňuje držet krok s dnešními požadavky na umělou inteligenci a dalšími funkcemi.
Digitalizace je v českých podnicích na vzestupu. Nějakou formu podnikového informačního (ERP) systému používalo v roce 2022 již téměř 40 % firem nad deset zaměstnanců, nejvíce z řad velkoobchodu, IT a telekomunikací. Investice do systému se pohybovaly v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních firem po více než 1,2 milionu korun u velkých. Tato i další data přináší studie „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.
Podle nových zjištění studie Veeam 2023 Ransomware Trends Report budou v důsledku ransomwarových útoků zasažena téměř všechna (> 80 %) data jedné ze sedmi organizací, což ukazuje na značné mezery v ochraně dat. Společnost Veeam Software zjistila, že útočníci se při kybernetických útocích téměř vždy (ve více než 93 % případů) zaměřují na zálohy a v 75 % případů úspěšně oslabují schopnost obnovy svých obětí, což posiluje důležitost neměnnosti a izolování dat pro zajištění ochrany zálohovacích úložišť.
Společnost Schneider Electric, lídr digitální transformace řízení energie a automatizace, se dlouhodobě zaměřuje na oblast datacenter, která jsou nedílnou součástí digitální transformace.
Poslechněte si další díl CyberSecurity Podcastu ProID, jehož tématem jsou aktuální ransomware útoky na české organizace – jejich typický průběh, řešení a následná obnova dat.
Sophos zveřejnil svou výroční studii o stavu ransomwaru „The State of Ransomware 2023“. Letošní data ukazují, že v 76 % případů ransomwarových útoků vedených na dotazované organizace se útočníkům podařilo zašifrovat data. Jedná se o nejvyšší míru zašifrování dat ransomwarem od roku 2020, kdy společnost Sophos s těmito průzkumy začala.
AddAI.Life je česká firma, která vyvíjí virtuální asistenty s umělou inteligencí na míru pro přední české i zahraniční společnosti, potažmo pro jejich zákazníky. Ti se na asistenta mohou obrátit v rámci zákaznického servisu, pokud potřebují něco zjistit či vyřešit. V AddAI staví asistenty zpravidla na AI platformě IBM Watson a z jejich dílny pochází například asistentka Aneta v Air Bank nebo Alzee na zákaznické lince Alza.cz. V poslední době se v souvislosti s AI hodně hovoří také o ChatGPT. Zeptali jsme se, co mají IBM Watson s ChatGPT společného a jaké jsou jejich hlavní odlišnosti. Odpovídali za AddAI Vladimír Bobek, Matyáš Leiský a za IBM Petr Leština.
Společnost Dell Technologies představila novinky ve svém portfoliu podnikových produktů. Produkty jsou zaměřené na hybridní práci, udržitelnost i design. Úplnou novinkou jsou například klávesnice s technologií mini-LED u řady Latitude, touchpady s haptickou odezvou nebo mobilní pracovní stanice Precision řady 5000 poprvé v 16″ provedení. Pracovní ekosystém doplňuje také 32″ monitor UltraSharp s panelem IPS Black a rozlišením 6K nebo inovativní periferie pro maximálně efektivní spolupráci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: