Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pomoc, která zabolí. Anet pod deštníkem Asseco Solutions. Češi jsou do práce na dálku nadšení víc než Poláci nebo Maďaři. Budoucnost generativní AI v podnicích: více než ChatGPT. ChatGPT má podle vědců stále slabiny.
Slovní spojení „kritická zranitelnost v Active Directory” zní dramaticky, a není divu. Pokud se někoho tato problematika týká a zanedbá ji, čekají jen zanedlouho dosti dramatické chvilky. O co přesně jde?
Anet je specialista na docházkové systémy od 90. let a dnes je na tomto trhu dominantním hráčem. Koncem roku 2022 se zakladatelé rozhodli spojit svoje síly se společností Asseco Solutions, která dodává ERP systémy téměř všech rozměrů. Na otázky ITBizu odpovídal Michal Chaloupka, jednatel společnosti ANeT (Advanced Network Technology).
Firmy a zaměstnanci v Česku mají ve srovnání s Poláky a Maďary největší zájem o práci na dálku a technologická řešení, která ji umožňují. Ukládání dokumentů do cloudu je zase oblíbenější u Maďarů, zatímco Poláci jsou nejpečlivější při skartování těch papírových. Digitalizace kanceláří je ve všech středoevropských zemích stále větší téma, firmy si ale zároveň uvědomují, že jde o běh na dlouhou trať. Vyplývá to z průzkumů, které si nechala vypracovat společnost Canon.
Investoři rizikového kapitálu vložili v posledních třech letech, tedy než nastalo aktuální pozdvižení kolem ChatGPT, do generativních řešení umělé inteligence více než 1,7 miliardy dolarů, přičemž nejvíce finančních prostředků směřovalo do oblasti zkoumání a objevování nových léků s využitím umělé inteligence či programování s využitím AI. Jackie Wilesová z Gartneru shrnuje inovace, které může obecnáumělá inteligence přinést podnikům v nejbližší budoucnosti.
Aktuálně probíhající mánie kolem konverzačního robota ChatGPT vedla výzkumníky k tomu, aby se na jeho fungování podívali trochu podrobněji. Vědci z Max Planck Society v Tübingenu zkoumali, jak chatbot (respektive jeho jádro, „obecná inteligence jazykového modelu GPT-3“) vnímá např. kauzalitu a dedukci, a jeho výsledky porovnávali s lidmi. Výsledky jsou rozporuplné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: