Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Pomoc, která zabolí. Anet pod deštníkem Asseco Solutions. Češi jsou do práce na dálku nadšení víc než Poláci nebo Maďaři. Budoucnost generativní AI v podnicích: více než ChatGPT. ChatGPT má podle vědců stále slabiny.
Slovní spojení „kritická zranitelnost v Active Directory” zní dramaticky, a není divu. Pokud se někoho tato problematika týká a zanedbá ji, čekají jen zanedlouho dosti dramatické chvilky. O co přesně jde?
Anet je specialista na docházkové systémy od 90. let a dnes je na tomto trhu dominantním hráčem. Koncem roku 2022 se zakladatelé rozhodli spojit svoje síly se společností Asseco Solutions, která dodává ERP systémy téměř všech rozměrů. Na otázky ITBizu odpovídal Michal Chaloupka, jednatel společnosti ANeT (Advanced Network Technology).
Firmy a zaměstnanci v Česku mají ve srovnání s Poláky a Maďary největší zájem o práci na dálku a technologická řešení, která ji umožňují. Ukládání dokumentů do cloudu je zase oblíbenější u Maďarů, zatímco Poláci jsou nejpečlivější při skartování těch papírových. Digitalizace kanceláří je ve všech středoevropských zemích stále větší téma, firmy si ale zároveň uvědomují, že jde o běh na dlouhou trať. Vyplývá to z průzkumů, které si nechala vypracovat společnost Canon.
Investoři rizikového kapitálu vložili v posledních třech letech, tedy než nastalo aktuální pozdvižení kolem ChatGPT, do generativních řešení umělé inteligence více než 1,7 miliardy dolarů, přičemž nejvíce finančních prostředků směřovalo do oblasti zkoumání a objevování nových léků s využitím umělé inteligence či programování s využitím AI. Jackie Wilesová z Gartneru shrnuje inovace, které může obecnáumělá inteligence přinést podnikům v nejbližší budoucnosti.
Aktuálně probíhající mánie kolem konverzačního robota ChatGPT vedla výzkumníky k tomu, aby se na jeho fungování podívali trochu podrobněji. Vědci z Max Planck Society v Tübingenu zkoumali, jak chatbot (respektive jeho jádro, „obecná inteligence jazykového modelu GPT-3“) vnímá např. kauzalitu a dedukci, a jeho výsledky porovnávali s lidmi. Výsledky jsou rozporuplné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: