Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
VMware přichází s prací odkudkoliv. Red Hat prezentoval linuxovou platformu pro silniční vozidla. Co podle Dellu přinese druhá polovina roku 2021?. Možnost výkonu práce ze zahraničí by zvýšila českou konkurenceschopnost. Cloudový trh dál pevně ovládají hlavní hráči. Nasazení aplikace za týden.
Podle společnosti VMware se způsob, jakým pracujeme, navždy změnil. A dnes, když přední firmy poznaly výhody práce na dálku, chtějí s touto možností pracovat a rozvíjet ji dále. Chtějí fungovat skutečně distribuovaně se zaměstnanci pracujícími odkudkoli. VMware na tento posun reaguje řešením VMware Anywhere Workspace, jehož smyslem je pomoci firmám umožnit svým zaměstnancům komfortnější a bezpečnější práci odkudkoli na světě.
Na Red Hat Summitu 2021 oznámila společnost záměr dodávat funkčně bezpečný, certifikovaný a vyvíjející se linuxový operační systém pro automobilový průmysl. Tento operační systém je postaven na Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve spolupráci se společností exida.
Předchozích 12 měsíců přineslo výraznější urychlení tempa digitální transformace, než si byl kdokoli schopen představit. Dá se tak předpokládat, že do roku 2025 dosáhneme úrovně digitalizace očekávané až v roce 2030.
Pokud chce ČR posílit konkurenceschopnost firem a českou ekonomiku opřít o obory s vysokou přidanou hodnotou, musíme intenzivněji šlápnout do digitalizace a inovací. V přepočtu na obyvatele zatím výše českých investic do výzkumu a vývoje nedosahují ani polovinu toho, co v Německu a zaostávají i za průměrem EU. Do značné míry inovační projekty brzdí i nedostatek českých IT expertů. Firmy proto musí stále častěji najímat cizince, což jim ovšem v současné době komplikuje pandemická situace. Výrazně by pomohlo, kdyby jim česká legislativa umožnila vykonávat práci i z jejich domovských zemí.
Aktuální průzkum společnosti Canalys ukazuje, že na konci loňského roku ovládali dvě třetiny trhu IaaS čtyři hlavní poskytovatelé: Amazon, Microsoft, Google a Alibaba. Obecně lze říci, že tito i další poskytovatelé se aktuálně snaží své nabídky více cílit na malé a střední firmy a silně investují do rozvoje svých prodejních a partnerských kanálů.
Nasadit aplikaci už dávno neznamená jen její nahrání na server a spuštění. Vyžaduje to vytvoření vyladěné infrastruktury, spolehlivé sítě a nastavení politik tak, aby pokryly všechny možné scénáře. Dá se vůbec něco takového stihnout za týden?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: