abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ITBiz: Domácí data bez drátu

    8. 12. 2019 | Redakce | Různé | 1193×

    DNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu. Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020. Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají. Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019. Domácí data bez drátu. Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost.

    DNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu

    Dnes je šifrované spojení na internetu přes HTTPS standardem a věříme, že rozumní administrátoři toto považují za skutečný základ. Šifrování HTTPS totiž pomáhá chránit citlivé informace přenášené přes internet, jako jsou hesla, čísla kreditních karet, ale i běžnou komunikaci.

    Nicméně volání DNS (překlad webové adresy na IP adresu) se zatím odehrává v nešifrovaném světě, v praxi jde o prostý text! Když nyní zadáte do webového prohlížeče adresu blog.firma.com, prohlížeč se zeptá několika DNS serverů a čeká na odpověď od prvního, aby mu prozradil, za jakou IP adresou se „schovávají“ data, která chce načíst. Webový prohlížeč je pak načte a zobrazí.

    Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020

    Příští rok se změní způsob, jak se malware dostává do našich počítačů. Uživatelé mobilních zařízení se musí připravit na to, že do oficiálních obchodů se dostane více podvodných a falešných aplikací. Chytrá zařízení a fyzická místa budou napřesrok ještě chytřejší. V nadcházejícím roce má také dojít k praktickému využití AI algoritmů, a to i pro zajištění soukromí.

    Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají

    Málo spolupracující bezpečnostní systémy, špatné škálování, nedostatečná automatizace, to vše znamená pro podniky zvýšené riziko úspěšného útoku. Lidé v podnikových centrech SOC (bezpečnostní provozní centra) a u poskytovatelů řízených služeb zabezpečení jsou přetížení, takže často vypínají některé výstrahy čistě proto, aby dokázali reagovat na zbylé a zvládli zpracovat jejich objem.

    Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019

    Jaké jsou nejlépe a nejhůře placené pozice v informačních technologiích v ČR? Ve kterých krajích berou ajťáci málo a kde hodně? Kolik si vydělá SAP konzultant v Jihočeském kraji, PHP vývojář na Vysočině či PPC specialista v Ostravě? Přinášíme výběr nejzajímavějších dat z celorepublikového přehledu mezd personální agentury Grafton Recruitment.

    Domácí data bez drátu

    Základem každé chytré domácnosti je počítačová síť a překvapivě to není Wi-Fi. Používají se především technologie Z-Wave nebo Zigbee. To ovšem neznamená, že tradiční Wi-Fi síť není důležitá. Naopak, představuje páteř umožňující překlenout propast mezi jednotlivými protokoly a je hlavním prvkem zábavné části chytré domácnosti – počítačových her, filmů, televize či hudby, protože jako jediná dokáže vzduchem rychle přenést velké objemy dat.

    Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost

    Moderní zákaznickou zkušenost lze dnes poskytovat pouze pomocí pokročilých nástrojů pro analýzu dat, s využitím internetu věcí a umělé inteligence. Zákaznická zkušenost by se měla dostat do centra podnikání, odpovědnost za ni nemá pouze marketingové nebo obchodní oddělení.

    Zprávičky

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.