Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
AI působí jako katalyzátor ransomwarových útoků, ale i jako jejich brzda. Hybridní již nejsou pouze cloudy, ale i sítě. Westcom 3D LAB demonstruje možnosti integrace bezpečnostních řešení více dodavatelů. Velké jazykové modely by mohly samy pro sebe generovat programy. A k čemu to může být dobré? Povede umělá inteligence k modernizaci finančních služeb?
Ransomwarové gangy útočí rychleji než kdy dříve. Doba od rekognoskace oběti, infiltrace zařízení, exfiltraci či zašifrování dat se zkracuje z dnů na pouhé hodiny. Umocňující trend podporuje nový „pomocník“ – umělá inteligence (AI). Její sílu lze však využít i k obraně.
Ačkoliv se tomu řada firem brání, automatizace zejména rozsáhlých sítí je naprosto klíčová. Jak ukazují analýzy české společnosti ComSource automatizace umožňuje eliminovat chyby vznikající manuální konfigurací, zvýšit ochranu sítě před kybernetickými útoky a podstatně ušetřit čas IT odborníků. Trendem je přitom vznik hybridně řízených sítí, kde automatizace zajišťuje pouze část úkonů a o zbytek se stará lidská síla.
Nová generace dodavatelů technologií nabízí obrovské příležitosti pro bezpečnostní prodejní kanál, který je složitý, fragmentovaný a rychle se mění. Odpovídá Slavomír Majchrák, obchodní ředitel společnosti Westcon-Comstor pro region střední a východní Evropy.
Informatici z MITu a dalších vědeckých institucí navrhli novou techniku, která umožňuje velkým jazykovým modelům řešit úlohy přirozeného jazyka, matematické a datové analýzy a symbolického uvažování pomocí generování programů. Výzkum byl prozatím zveřejněn na preprintovém serveru arXiv (tj. bez recenze/odborné oponentury).
Odvětví finančních služeb již několik desetiletí využívá ve značné míře pokročilou analytiku. Nyní jsme svědky prvních úspěchů řešení využívajících umělou inteligenci (AI), které vedou k výraznému zlepšení služeb zákazníkům, provozní efektivity i odolnosti. Klíčová je zde konzistence a standardizace oborových rámců i platforem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: