Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zákony informatiky: Kolik třešní, tolik višní? Brooksův zákon. Kopírka Canon hledá kancelář. Bezpečnostní řešení pro podniky dnes potřebuje výkon. Trh s osobními počítači díky práci z domova rostl. Jak přežít „nový normál“? Zvýšením kvalifikace. Jak se během pandemie proměnil kancelářský tisk?. Koronavirus dále sníží investice do tradičního IT, podniky více využijí cloud.
Víc lidí udělá více práce, není-liž pravda? Není, respektive nemusí být! Stejně jako devět žen neporodí dítě za jeden měsíc. Brooksův zákon je postaven na pozorování z oboru řízení softwarových projektů, a tvrdí, že přidání dalších pracovníků do zpožděného projektu povede k jeho ještě většímu zpoždění. Ekonomové znají obdobu tohoto jevu z hospodářského zákona klesajících výkonů.
Společnost Canon je pro řadu firem jejich průvodcem digitálním světem. Jako globální lídr v inovacích poskytuje služby z oblasti zpracování obrazu či tisku a je dodavatelem inteligentních kancelářských řešení. Právě chytré multifunkce, které kombinují tisk, kopírování, skenování a fax, Canon díky dobročinnému projektu Kopírka hledá kancelář posílá již čtvrtým rokem sloužit i do neziskových organizací. O projektu jsme hovořili s Evou Kučmášovou, šéfkou marketingu a komunikace Canon pro střední Evropu.
Cloud, vzdálený přístup, heterogenní sítě a princip nulové důvěry, tedy zabezpečení prakticky všeho (dat, přístupu, komunikačních kanálů, serverů i koncových bodů včetně IoT…) a na různých úrovních – takové požadavky dnes mají nejen velké podniky, ale i běžné firmy. Většina dodavatelů bezpečnosti IT ale nedokáže v přijatelných cenových relacích dodávat řešení, která by tyto požadavky plně zvládala z hlediska výkonu.
Podle předních výrobců notebooků a PC byla v ČR v první polovině roku vyšší poptávka po přenosných počítačích, kterou v druhé polovině roku může v některých segmentech vystřídat ochlazení zájmu ze strany firem.
Zvyšování kvalifikace představuje pro firmy a zaměstnance akční plán pro budoucnost – pomůže jim stát se pružnějšími a získat konkurenční výhodu.
Vzrostl zájem o multifunkce s tím, jak pracovníci i studenti plnili své úkoly z domova. S rozvíjející se digitalizací výrobci také hlásí zvýšený zájem o samostatné skenery.
Podle prognózy IDC evropské firmy na události spojené s koronavirem zareagují převážně tak, že zrychlí migraci podnikového IT do cloudu. Naopak výdaje na klasickou infrastrukturu budou klesat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: