Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Patří datová centra do vesmíru? Acer představuje nové notebooky Swift Copilot+ s procesory Intel Core Ultra (Series 2). Kam míří automatizace sítí. Školy a univerzity stále více doplácejí na zanedbávání zranitelností. Kvantové počítače spolupracují s magnony.
Když se uvažuje o elektrárnách na oběžné dráze, proč by se do vesmíru nemohla přesouvat i datová centra? Plán přitom zdaleka není sci-fi – alespoň v tom smyslu, že by mohl být realizován relativně brzy. Prý.
Nejnovější notebooky Acer Swift Copilot+ PC s procesory Intel Core Ultra (Series 2) jsou vybaveny novými funkcemi pro dosažení výkonu s umělou inteligencí díky integraci NPU přispívajícímu k výkonu AI až 48 TOPS.
Počty kyberútoků neklesají a útočníci jsou stále vynalézavější. Oběti těchto útoků bohužel často útočníkům jdou naproti a to tím, že své počítačové sítě spravují a nastavují manuálně.
Školy a univerzity jsou stále jedním z hlavních cílů kybernetických útoků, včetně ransomwaru. Podle výroční zprávy společnosti Sophos se navzdory poklesu počtu útoků zvýšily náklady spojené s jejich odražením a obnovou. Sophos je celosvětový lídr v oblasti inovativních bezpečnostních řešení, která zabraňují kybernetickým útokům.
Výzkumný tým z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) navrhl nový přístup k přenosu informace v kvantových počítačích. S qubity se zde manipuluje pomocí magnonů. tj. excitací v magnetickém materiálu (kvazičástic).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: