Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Umělá inteligence a budoucnost všeho: Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání. 4 způsoby, jak můžou značky teď hned využít agentní umělou inteligenci. Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací. Fosfid niobu by mohl v elektronice nahradit měď. Úložiště s technologií Flash a provoz datového centra.
Jaká bude budoucnost umělé inteligence? Kirk Bresniker, hlavní architekt laboratoří Hewlett Packard Labs ve společnosti Hewlett Packard Enterprise, přináší svůj pohled na to, co se může stát v nadcházejících letech.
Agentforce for Consumer Goods pomáhá společnostem rychle implementovat umělou inteligenci a zvýšit tak efektivitu každé funkce.
V roce 2024 došlo k zásadním změnám v oblasti šifrování aplikací. Jejich cílem bylo zvýšení obrany proti vznikajícím hrozbám, které představují pokročilé technologie, a zároveň posílení soukromí uživatelů. Jednou z těchto změn bylo posílení kvantové odolnosti. Vyplývá to z analýzy AppLogic zveřejněné českou společností ComSource.
Vědci ze Stanfordovy univerzity nyní publikovali novou studii, která ukazuje, že tenké vrstvy fosfidu niobu (NbP) vykazují mnohem vyšší vodivost než měď pod tloušťkou 5 nanometrů (nm) (typická tloušťka vodičů v dnešních čipech je asi 10–30 nm). Toto zlepšení je způsobeno tím, že NbP je materiál s jedinečnými kvantovými vlastnostmi. Fosfid niobu se řadí k topologickým materiálům; jejich vodivost podél povrchu je extrémně vysoká a zůstává stejná bez ohledu na změny tvaru nebo velikosti materiálu (tzv. topologicky chráněný povrchový stav). Vodivost topologického materiálu nelze potlačit změnou tvaru. I když se materiál ztenčí, ohne nebo dojde například k poškrábání jeho povrchu, zvláštní vodivé vlastnosti povrchu zůstanou zachovány. To dává NbP významnou výhodu.
V posledních letech jsme svědky významného pokroku ve výkonu, kapacitě a hustotě pamětí NAND, SSD (solid-state drive) a NVMe (nonvolatile memory express). Současně roste poptávka po vysokorychlostním zpracování dat a rychlém přístupu k nim. Zavádění úložišť postavených na technologii Flash do podnikové IT infrastruktury výrazně zrychlilo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: