Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Umělá inteligence a budoucnost všeho: Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání. 4 způsoby, jak můžou značky teď hned využít agentní umělou inteligenci. Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací. Fosfid niobu by mohl v elektronice nahradit měď. Úložiště s technologií Flash a provoz datového centra.
Jaká bude budoucnost umělé inteligence? Kirk Bresniker, hlavní architekt laboratoří Hewlett Packard Labs ve společnosti Hewlett Packard Enterprise, přináší svůj pohled na to, co se může stát v nadcházejících letech.
Agentforce for Consumer Goods pomáhá společnostem rychle implementovat umělou inteligenci a zvýšit tak efektivitu každé funkce.
V roce 2024 došlo k zásadním změnám v oblasti šifrování aplikací. Jejich cílem bylo zvýšení obrany proti vznikajícím hrozbám, které představují pokročilé technologie, a zároveň posílení soukromí uživatelů. Jednou z těchto změn bylo posílení kvantové odolnosti. Vyplývá to z analýzy AppLogic zveřejněné českou společností ComSource.
Vědci ze Stanfordovy univerzity nyní publikovali novou studii, která ukazuje, že tenké vrstvy fosfidu niobu (NbP) vykazují mnohem vyšší vodivost než měď pod tloušťkou 5 nanometrů (nm) (typická tloušťka vodičů v dnešních čipech je asi 10–30 nm). Toto zlepšení je způsobeno tím, že NbP je materiál s jedinečnými kvantovými vlastnostmi. Fosfid niobu se řadí k topologickým materiálům; jejich vodivost podél povrchu je extrémně vysoká a zůstává stejná bez ohledu na změny tvaru nebo velikosti materiálu (tzv. topologicky chráněný povrchový stav). Vodivost topologického materiálu nelze potlačit změnou tvaru. I když se materiál ztenčí, ohne nebo dojde například k poškrábání jeho povrchu, zvláštní vodivé vlastnosti povrchu zůstanou zachovány. To dává NbP významnou výhodu.
V posledních letech jsme svědky významného pokroku ve výkonu, kapacitě a hustotě pamětí NAND, SSD (solid-state drive) a NVMe (nonvolatile memory express). Současně roste poptávka po vysokorychlostním zpracování dat a rychlém přístupu k nim. Zavádění úložišť postavených na technologii Flash do podnikové IT infrastruktury výrazně zrychlilo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: