Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
89 % manažerů IT se obává, že by chyby genAI mohly negativně ovlivnit kyberbezpečnost jejich organizace. HPE představuje novou generaci serverů ProLiant. Pouze čtvrtina dotázaných firem zná své kritické systémy. Pure Storage a Micron spolupracují na poskytování škálovatelných a energeticky úsporných řešení pro hyperškálová datová centra. EU bude iniciovat investice do rozvoje AI za 200 miliard eur, řekla šéfka EK. Mikrocloudy, co to vůbec je?
Sophos zveřejnil novou studii s názvem „Beyond the Hype: The Businesses Reality of AI for Cybersecurity“ (Skutečnost za bublinou: Podniková realita využití AI v kyberbezpečnosti), která vychází z průzkumu mezi 400 manažery IT ohledně využití umělé inteligence (AI) v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum zjistil, že navzdory tomu, že 65 % z nich již zavedlo generativní umělou inteligenci (GenAI), 89 % manažerů IT se obává, že by chyby v nástrojích GenAI pro kybernetickou bezpečnost mohly jejich organizaci ohrozit.
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila osm nových serverů HPE ProLiant Compute Gen12. Jde o nejnovější přírůstky do nové generace podnikových serverů, které přinášejí unikátní bezpečnostní funkce, optimalizují výkon pro složité pracovní zátěže a zvyšují produktivitu díky funkcím pro správu, které jsou podporované umělou inteligencí (AI). Nové servery budou osazeny připravovanými procesory Intel Xeon 6 pro datová centra a edge prostředí.
Společnost GFI Software uvedla, že podle jejího dotazování provedeného mezi českými a slovenskými partnery pouze čtvrtina firem má povědomí o tom, které systémy jsou kritické, a má je zabezpečené. Nejvíce dotázaných uvedlo, že to jsou především finanční/ERP systémy a unikátní aplikace, bez jejichž fungování by vznikly největší škody.
Společnost Pure Storage oznámila rozšíření strategické spolupráce se společností Micron Technology. Tato strategická spolupráce umožňuje dodávat vysokokapacitní a energeticky úsporná úložiště, která vyžadují poskytovatelé hyperškálových řešení. Nabídka Pure Storage bude využívat nejnovější generace flash paměti Micron G9 QLC NAND pro budoucí produkty využívající modul DirectFlash od Pure.
Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje umělé inteligence (AI) v hodnotě 200 miliard eur (zhruba pět bilionů Kč). V projevu na summitu o AI v Paříži to dnes řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Umělá inteligence podle ní může přispět mimo jiné ke zvýšení konkurenceschopnosti.
Když jsou trendem mikroslužby a cloudy, musí někdo přijít i s termínem microcloud. Má takové slovo nějaký obsah? Nebo prostě vedle multicloudu a hybridního cloudu máme další pojem, na který se budou shánět investoři, eventuálně se mu vyhradí kolonka ve studiích analytických firem? Po delší době opět zprostředkováváme pohled, který pro ITProToday napsal Christopher Tozzi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: